Καρμιώτισσα - Ακρίτας: Επιστροφή... με Ζελάγια, νέα ήττα για τους πράσινους! (φώτος)

Η Καρμιώτισσα κέρδισε με 1-0 χάρις σε εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Ζελάγια τον Ακρίτα στο Αμμόχωστος για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα από την ομάδα της Χλώρακας και πήραν τελικά αυτό που δικαιούνταν από το παιχνίδι.

Η Καρμιώτισσα ξεκίνησε πολύ καλά και έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος ενώ η πίεσή της απέφερε καρπούς και προηγήθηκε με εύστοχο πέναλτι του Ζελάγια αφού δόθηκε παράβαση για χέρι του Σαραβάγια στο 45+5.

Στο δεύτερο μέρος οι πράσινοι του Μπαντία άρχισαν καλύτερα και έχασαν δύο καλές φάσεις ενώ στο 62΄ο Κουλιμπαλί της Καρμιώτισσας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ δεν μέτρησε για το 2-0 αφού καταρχήν δόθηκε οφσάιντ και στη συνέχεια το οφσάιντ επιβεβαιώθηκε από τις γραμμές του VAR.

H Καρμιώτισσα έκανε καλή διαχείριση στη συνέχεια και κινδύνεψε μόνο στο 86΄σε μια μεγάλη διπλή φάση για τον Ακρίτα.

Μετά από την ισοπαλία με το ΑΠΟΕΛ και την ήττα από την ΑΕΛ η ομάδα των Πολεμιδιών επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα (είχε προηγηθεί και νίκη στο Κύπελλο επί του Ύψωνα).

Η Καρμιώτισσα ανέβηκε στην 8η θέση με 10 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της την Ομόνοια με 9 ενώ ο Ακρίτας που έχει στα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος 6 ήττες και μία ισοπαλία, έμεινε στους 4 βαθμούς και στην τελευταία θέση.

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε τη δράση:

Άρχισε ο αγώνας

8΄Πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Καρμιώτισσα με σουτ του Ντούμπια εκτός περιοχής, ο Περντρέου έδιωξε σε κόρνερ!

17' Νέα απειλή από την Καρμιώτισσα με σουτ του Ελ Αλουχί που ωστόσο είναι αρκετά άστοχο.

19' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Ντούμπια! Έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα πέρασε για λίγο έξω!

23' Νέα φάση με τον Ντούμπια! Από πλάγια θέση έκανε το σουτ, η μπάλα καταλήγει άουτ. Επικίνδυνη κατάσταση για την άμυνα του Ακρίτα.

24' Μακρινό σουτ του Ντούμπια, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Περντρέου!

27' Κίτρινη στον Χούμποτσαν. Έφτασε τις τρεις και χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια. Δηλαδή είτε με ΑΕΚ ή Απόλλων

30΄Σουτ του Ελ Αλουχί εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Περντρέου.

33' Πρόβλημα με τον Μπεν Σαλάμ. Στους προσαγωγούς. Θα υπάρξει αναγκαστική αλλαγή.

35' Στη θέση του Μπεν Σαλάμ ο Οικονομίδης

δφωερ

40' Διαμαρτυρήθηκαν για χέρι οι της Καρμιώτισσας, δεν είδαν κάτι μεμπτό διαιτητής και VAR. Ο ρεφ μάλιστα έδωσε κίτρινη σε μέλος του σταφ της Καρμιώτισσας για διαμαρτυρίες.

45+1 Κίτρινη στον Κουλιμπαλί

Στο 45+4 δίνεται πέναλτι για την Καρμιώτισσα! Για χέρι του Σαραβάνια μετά από κόρνερ. Η μπάλα κτύπησε πρώτα στο πόδι και μετά στο χέρι του παίκτη του Ακρίτα.

*Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday

45+5 ΓΚΟΛ 1-0 η Καρμιώτισσα. Πολύ καλή εύστοχη εκτέλεση από τον Εμίλιο Ζελάγια!

Ημίχρονο

Αλλαγές για Ακρίτα. Βαράντα και Παουγκέν εντός, Πικής και Δημοσθένους εκτός.

Έναρξη β΄μέρους

47' Σουτ του Αβραάμ, μποκάρει εύκολα ο Περντρέου

52' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα! Σουτ του Γαβριήλ εντός περιοχής η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

56' Καλύτερος ο Ακρίτας στο δεύτερο μέρος ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης και δημιουργεί προϋποθέσεις

57' Καλή φάση για τον Ακρίτα! Σουτ του Παουγκέν εντός περιοχής, κοντράρει και μπλοκάρει ο Κνόμπλοχ!

62' Τετ-α-τετ ο Κουλιμπαλί μετά από πάσα του Ζελάγια περνάει και τον τερματοφύλακα και σκοράρει! Το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ όμως γίνεται έλεγχος από το VAR!

63' Υπάρχει αναμονή για το VAR ενώ γίνεται και αλλαγή με τον Ζελάγια να αποχωρεί και τον Χουσμπάουερ να μπαίνει στο ματς.

δφωφ

64' Το γκολ δεν μετράει, επιβεβαίωση από το VAR. Σύμφωνα με το γραφικό και τις γραμμές του VAR ο Κουλιμπαλί ήταν πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό και πατούσε γραμμή άρα δεν ήταν πίσω από το κέντρο.

68' Κίτρινη στον Εράσο

74΄ Αλλαγή για τον Ακρίτα… Ο Ζουνίνιο στη θέση του Γαβριήλ

76' Καλή φάση για την Καρμιώτισσα! Σουτ του Ελ Αλουχί με το δεξί εντός περιοχής, η μπάλα περνάει έξω.

77’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα… Εκτός ο Αβραάμ και εντός ο Χατζηβασίλης

81’ Ελ Τζεμιλί εντός, Αραούχο εκτός.

86' Φοβερή διπλή φάση για τον Ακρίτα! Σουτ του Καραγιάννη απόκρούει ο Κνόμπλοχ, στην επαναφορά ο Παουγκέν κάνει νέο σουτ όμως η μπάλα δεν βρίσκει στόχο!

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε, Ντούμπια, Κουλιμπαλί, Ελ Αλουχί, Αβραάμ (Χατζηβασίλης 77'), Χούμποτσαν, Μεντίμορετς, Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια (Χουσμπάουερ 64').

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Σελούτσκα, Πονστάφκσι, Ανδρονίκου, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Χατζηβασίλης, Τζανακάκης, Αγγελή, Χρίστου, Οικονομίδης, Ντούρις.

Ακρίτας Χλώρακας: Περντρέου, Κόρατς, Άμπραχαμ, Εράσο, Δημοσθένους (Παουγκέν 46'), Γαβριήλ (Ζουνίνιο 74'), Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής (Βαράντα 46'), Αραούχο (Ελ Τζεμιλί 81').

Στον πάγκο οι: Καστελάνι, Ονόντι, Παουγκέν, Ντραμέ, Κονέ, Ζουνίνιο,  Ελ Τζεμιλί, Φουριέλ, Αλεκσίεφ, Ραμίρες, Βαράντα, Βάσου.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας