Πάφος - Ακρίτας: Εφτά γκολ και... τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή! (φώτος)

Γκολ, θέαμα και τρίποντο για την Πάφο στο τελευταίο ματς του 2022. Στο "Στέλιος Κυριακίδης" κέρδισε τον Ακρίτα με 5-2 για την 16η αγωνιστική και "έπιασε" ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ στους 37 βαθμούς.

Εφτά γκολ και δυο δοκάρια στο ματς, το οποίο στο ημίχρονο ήταν στο 2-2, με την ομάδα του Μπεργκ να φτάνει τελικά σε μια άνετη επικράτηση.

H Πάφος στο πρώτο μέρος προηγήθηκε 2-0 με Κβίντα και Βαλακάρι αλλά ο Ακρίτας με δυο γρήγορα γκολ από Ραμίερες και Ελ Τζεμιλί έφερε το ματς στα ίσα.

Επιθετικός μονόλογος από την ομάδα του Μπεργκ στο β' μέρος, με τον Ζάιρο στο 67' και το 85' να βάζει δυο γκολ και τον Αλ Γκαντιουί στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 5-2.

Στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης, στο γήπεδο η Φυτούλα Μωυσέως...

φδγγφδγδ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-7' Ο Ζάιρο έφυγε φάτσα με τον Καστεγιάνι και ανακόπηκε από τον Ντραμέ στην περιοχή, ψηλά το σημαιάκι για οφσάιντ.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση, τόσο αν υπήρχε οφσάιντ, όσο και αν υπήρχε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Ντραμέ.

-8' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, παραμένει η αρχική απόφαση για οφσάιντ.

-15 λεπτά, όπως αναμενόταν η κατοχή στην Πάφο, κυκλοφορεί τη μπάλα και ψάχνει τους χώρους.

γγργε

-16' ΓΚΟΛ 1-0! Κόρνερ του Βαλακάρι, ο Κβίντα αφέθηκε ελεύθερος στην καρδιά της άμυνας και με τακουνάκι άνοιξε το σκορ. - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

φδγγφφγ

-17' Κίτρινη στον Κανέ για φάουλ στον Άμπραχαμ.

-19' ΔΟΚΑΡΙ ο Ακρίτας στην πρώτη του ευκαιρία, με συρτό μακρινό σουτ του Κονέ το οποίο απέκρουσε ασταθώς ο Άντος, η μπάλα στο δοκάρι και κόρνερ.

-25' Σουτ του Σεμέδο από διαγώνια αριστερά στην περιοχή, εύκολα ο Καστεγιάνι.

-31' Μεγάλη ευκαιρία η Πάφος, ο Βαλακάρι από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει.

-35' ΔΟΚΑΡΙ, δεύτερο στο ματς, για την ομάδα του Μπεργκ αυτή τη φορά! Ο Τάνκοβιτς πλάσαρε μέσα στην περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Κόρατς και πήγε στο... σίδερο.

ΓΔΣΣΓΔΓΣΔ

-41' ΓΚΟΛ 2-0 η Πάφος! Ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Τάνκοβιτς γέμισε από δεξιά, ο Βαλακάρι ανενόχλητος εξ επαφής με κεφαλιά βρήκε στόχο - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

ΦΔΓΦΓΦΓΦΔ

-43' ΓΚΟΛ 2-1! Μειώνει αμέσως ο Ακρίτας. Ο Γαβριήλ το ωραίο γυριστό στην περιοχή, ο Άντος απέκρουσε ασταθώς και ο Ραμίρες εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

21372813

-45+1' ΓΚΟΛ 2-2! Κάθετη του Ζουνίνιο, ο Ελ Τζεμιλί από αριστερά με πλασέ ισοφαρίζει. Το 2-0 στο 41', έγινε 2-2 τρία λεπτά αργότερα - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Τέλος ημιχρόνου. Τέσσερα γκολ και δυο δοκάρια σε ένα γεμάτο 45λεπτο! Η Πάφος στο 41' πήγε να "καθαρίσει", ο Ακρίτας ισοφάρισε μέσα σε ένα τρίλεπτο.

-Διπλή αλλαγή ο Μπεργκ στο ημίχρονο. Κανέ-Ναμ μένουν στα αποδυτήρα, Χότσκο-Πελάζιο στις θέσεις τους.

-48' Κίτρινη στον Ραμίρες για επικίνδυνο τάκλιν στον Παλάσιος.

-55' Διαγώνιο πλασέ του Γαβριήλ, πέφτει και μπλοκάρει ο Άντος.

-56' Μεγάλη ευκαιρία η Πάφος, ο Κόρατς με τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ προ του Σεμέδο που ήταν έτοιμος για το πλασέ από το... ένα μέτρο.

-58' Κάρτα στον Κόρατς για επικίνδυνο τάκλιν στον Πελάζιο.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση, για πιθανή απευθείας κόκκινη.

-60' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, παραμένει η κίτρινη.

-60' ΓΚΟΛ 3-2! Ο Βαλακάρι εκτέλεσε συρτά το φάουλ, ο Καστεγιάνι απέκρουσε ασταθώς, ο Παλάσιος πήρε το "ριμπάουντ" και σκόραρε από κοντά.

-Ελέγχεται από το VAR αν ο Παλάσιος ήταν σε θέση οφσάιντ.

-62' Ακυρώνεται το γκολ ως οφσάιντ, μετά τον έλεγχο του VAR.

-65 λεπτά αγώνα, η ομάδα του Μπεργκ κρατά τη μπάλα και ψάχνει το τρίτο γκολ.

τργγρτγ

-67' ΓΚΟΛ 3-2! Η Πάφος κυκλοφόρησε τη μπάλα, ο Βαλακάρι έστρωσε στον Ζάιρο που από πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-70' Μεγάλη ευκαιρία ο Ακρίτας για να ισοφαρίσει άμεσα. Επικίνδυνη αντεπίθεση, η μπάλα στον Ραμίρες που έκανε το πλασέ αλλά βρήκε έτοιμο τον Άντος.

-72' Διπλή αλλαγή οι τυπικά φιλοξενούμενοι. Δημοσθένους, Πικής αντί Ελ Τζεμιλί, Ζουνίνιο.

-74' Κίτρινη στον Δημοσθένους με το που μπήκε στο παιχνίδι, για δυνατό μαρκάρισμα στον Χότσκο.

-84' Ο Ζάιρο επικίνδυνα στην περιοχή, ο Κόρατς έβγαλε την άμυνα, κόρνερ η μπάλα.

-Τελευταία 5 λεπτά, η Πάφος προστατεύει χωρίς πρόβλημα το προβάδισμα.

-85' ΓΚΟΛ 4-2! Κόρνερ του Βαλακάρι, ο Τάνκοβιτς το σουτ στα σώματα, η μπάλα έφτασε στον Ζάιρο που από κοντά σκοράρει το δεύτερο του γκολ.

-86' Αμπντουραχίμι, Αλ Γκαντιουί αντί Ζάιρο, Βαλακάρι.

-89' Ο Βάσου στη θέση του Άμπραχαμ.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Ντουμπόφ, Πάουγκεϊν αντί Γαβριήλ, Σέχιτς.

-93' ΓΚΟΛ 5-2! Ο Αλ Γκαντιουί σκοράρει με κοντινό πλασέ.

-94' Ο Χέσταντ αντί του Τάνκοβιτς.

-Τέλος, το τρίποντο στην Πάφο που ανεβαίνει στους 37 βαθμούς.

Πάφος (Χ.Μπεργκ): Άντος, Παλάσιος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ (46' Χότσκο), Ζάιρο (86' Αμπντουραχίμι), Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς (94' Χέσταντ), Βαλακάρι (76' Αλ Γκαντιουί), Ναμ (46' Πελάζιο).

-Στον πάγκο οι: Ολαθάμπαλ, Καραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ταβάρες, Πελάζιο.

Ακρίτας (Ντ.Λακτιόνοφ): Καστεγιάνι, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ (89' Βάσου), Ζουνίνιο (72' Πικής), Ελ Τζεμιλί (72' Δημοσθένους), Γαβριήλ (92' Ντουμπόφ), Σέχιτς (92' Πάουγκεϊν), Ραμίρες, Καραγιάννης.

-Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Παζάρος, Πάουγκειν, Σουλεϊμάν, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Βάσου, Πική.

Κίτρινες: Κανέ / Ραμίρες, Κόρατς, Δημοσθένους

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος