Aκρίτας-Νέα Σαλαμίνα: Πάτησε... εξάδα με ανατροπή! (φώτος)

Σπουδαίας σημασίας "διπλό" πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα με 2-1 κόντρα στον Ακρίτα και μάλιστα με ανατροπή στο "Στέλιος Κυριακίδης" για την 15η αγωνιστική.

Ο Ακρίτας ήταν ανώτερός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Είχε την κατοχή ενώ είχε και ευκαιρίες κι άνοιξε το σκορ στο 33’ με κεφαλιά του Ελ Τζεμιλί.

Στη συνέχεια ο Ακρίτας έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και δεύτερο γκολ αφού είχε και δοκάρι ενώ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο του Μάντζεκ πάνω στον Κόρατς. Ο Άμπραχαμ ανέλαβε την εκτέλεση και ο Μελίσσας έκανε μια πολύ καλή απόκρουση κρατώντας ζωντανή την ομάδα του.

Η Νέα Σαλαμίνα δεν έδειχνε σημάδια αντίδρασης όμως στο 78’ βρήκε τη λύση σε ένα πολύ καλό συνδυασμό των παικτών της με τον Τσίκο να δίνει την ασιστ και τον Ντιακιτέ να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Ακρίτας έχασε νέα ευκαιρία αμέσως μετά όμως η Νέα Σαλαμίνα στο 89', έκανε την ανατροπή με μια ακόμα καλή συνεργασία και τον Τιάγκο που μπήκε ως αλλαγή να σκοράρει από κοντά.

Πλέον η ομάδα του Πουρσαϊτίδη μετά από 15 αγώνες είναι στην 6η θέση αφού ξεπέρασε και την Ομόνοια στην ισοβαθμία των 22 βαθμών. Πλήγμα οι τρεις χαμένοι βαθμοί για τον Ακρίτα αφού μπορούσε να κερδίσει σήμερα έχοντας τόσο καλή εμφάνιση. Πλέον παραμένει στην τελευταία θέση με 7 βαθμούς

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του ματς... Στην περιγραφή ο Ανδρέας Ροκόπος, στο γήπεδο η Φυτούλα Μωυσέως.

- Έναρξη αγώνα

5' Προϋπόθεση για Ακρίτα... Κάθετη Αμπντουσαλάμοφ στον Γαβριήλ, προσπάθησε για το πλασέ όμως ο Μελίσσας του έκλεισε το οπτικό πεδία και τον ανάγκασε να στείλει την μπάλα έξω.

10' Σουτ του Ντορεγκαράι εκτός περιοχής, για λίγο έξω!

11' Νέα απειλή της Νέας Σαλαμίνας με τον Τσίκο!

18' Παιχνίδι υπομονής από τους γηπεδούχους. Πεσμένος ο ρυθμός στο παιχνίδι.

22' Μαρκάρισμα του Ντιακιτέ πάνω στον Αραούχο μέσα στην περιοχή.

23' Ελέγχθηκε η φάση από το VAR για πιθανό πέναλτι. O ρεφ Χριστοφόρου δείχνει τελικά να συνεχιστεί το ματς αφού δεν εντοπίστηκε παράβαση.

27' Κίτρινη κάρτα στον Γαβριήλ για μαρκάρισμα στον Μάντζεκ

33' ΓΚΟΛ 1-0 ο Ακρίτας με κεφαλιά του Ελ Τζεμίλι μετά από σέντρα του Σέχιτς!

φγβ

39' Δεν πατάει καλά η Νέα Σαλαμίνα. Απειλεί και για δεύτερο γκολ ο Ακρίτας.

40' Δοκάρι! Σέντρα-σουτ του Σέχιτς η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι!

Ημίχρονο...

Έναρξη β΄μέρους

46' Αλλαγή για Νέα Σαλαμίνα στο β΄μέρος. Στη θέση του Καρλίτος, ο Μαργκάσα

51' Πιθανό πέναλτι για Ακρίτα... Ο Μάριος Χριστοφόρου ειδοποιείται από το VAR και πάει στο Onfield Review για πιθανό πέναλτι σε πτώση του Κόρατς από σπρώξιμο του Μαντζεκ!

52΄ Πέναλτι για τον Ακρίτα... Δόθηκε τελικά η παράβαση και δόθηκε και κίτρινη στον Μάντζεκ

52' Ο Άμπραχαμ εκτελεί και ο Μελίσσας αποκρούει! Ο Ακρίτας χάνει την ευκαιρία για το 2-0.

55' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Τσίκο να μπαίνει στην περιοχή όμως το σουτ του να είναι άστοχο.

59' Mιγκελίτο και Τιάγκο στις θέσεις των Κλίμοβιτς και Φελίπε.

62' Κίτρινη στον Καραγιάννη για τράβηγμα φανέλας στον Τσίκο.

69' Αρκετή ώρα χωρίς φάση. Η Νέα Σαλαμίνα δεν μπορεί να δημιουργήσει.

69' Ευκαιρία ο Ακρίτας με Σέχιτς! Ο Σέχιτς σε θέση βολής μετά από κάθετη του Γαβριήλ, τσίμπησε την μπάλα όμως αυτή κατέληξε λίγο έξω.

71' Αλλαγές για Ακρίτα... Ραμίρες και Εράσο στις θέσεις των Αραούχο και Γαβριήλ

78΄ΓΚΟΛ 1-1 από τον Ντιακιτέ! Πάσα του Τσίκο στον Ντιακιτέ από τα δεξιά, μέσα στην περιοχή, αυτός με δύναμη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

82΄Ο Λέουκο στη θέση θέση του Σεργίου.

84' Ελέγχει φάση για πιθανό πέναλτι υπέρ της Νέας Σαλαμίνας το VAR.

85' Πάει στο On Field review για χέρι του Κόρατς στην περιοχή ο Χριστοφόρου.

86' Τελικά είναι διπλός ο έλεγχος. Υπήρχε οφσάιντ πριν το χέρι. Ο Χριστοφόρου υποδεικνύει σε οφσάιντ παίκτη της Σαλαμίνας. Δεν υπάρχει πέναλτι

87' Ευκαιρία για τον Ακρίτα.. Κεφαλιά του Ντραμέ, ο Μελίσσας με φοβερή εκτίναξη αποκρούει την μπάλα σε κόρνερ.

88΄ ΓΚΟΛ 2-1 η Σαλαμίνα με Τιάγκο!

Τιάγκο και Μιγκελίτο συνδυάστηκαν, ο Μιγκελίτο γύρισε στην περιοχή στον Ντορεγκαράι που έκανε την προβολή, ο Πρεντέου απέκρουσε, και στην επαναφορά ο Τιάγκο από κοντά σκόραρε!

6 λεπτά οι καθυστερήσεις

90’ Μέσα ο Κατσικάς, έξω ο Τσίκο

94’ Κίτρινες σε Κατσικά και Τιάγκο.