Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ: Ο Μπέλετς κράτησε... όρθιο τον ΑΠΟΕΛ και είπε "όχι" στην "Κυρία"! (φώτος)

Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 1-1 με τον Βιντ Μπέλετς να κρατά τους 'γαλαζοκίτρινους' όρθιους και την Κυρία μακριά από μια μεγάλη νίκη.

Ντέρμπι με τα όλα του, με νεύρα, αποβολές των δυο προπονητών, δοκάρι, πέναλτι και ευκαιρίες κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων.

Προηγήθηκε ο ΑΠΟΕΛ με το εύστοχο πέναλτι του Κβιλιτάια, η ομάδα του Γκαγέγο αντέδρασε και έφερε το ματς στα ίσα στο 45+5' με γκολ του Καστέλ έπειτα από σουτ του Φερέιρα και ατομικής προσπάθειας του Ουαρίς.

Σκόραρε ο Φερέιρα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Εναλλασσόμενη η κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος του ντέρμπι όμως στο τελευταίο 20λεπτο η Ανόρθωση πήρε τα ηνία του ντέρμπι και είδε τον Μπέλετς να κάνει σπουδαίες αποκρούσεις.

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα για την ομάδα του Σα Πίντο αφού για δεύτερο σερί παιχνίδι δέχθηκε ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στους 11 βαθμούς η Ανόρθωση, στους 5 ο ΑΠΟΕΛ που έχει αγώνα λιγότερο. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν από νωρίς στο "Α. Παπαδόπουλος" και σας μετέφερε τα πάντα.

Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης.

- Έναρξη στο μεγάλο ντέρμπι...

dsfdsfdsfsdfsdfffsdf

- 3' Βάζει πίεση η Ανόρθωση στο build up του ΑΠΟΕΛ...

- 4' Σέντρα του Φερέιρα, ο Πέτροβιτς δεν βρίσκει την μπάλα, ο Γκερέρο δεν περίμενε να έρθει η μπάλα σε αυτόν, έδιωξε σε δεύτερο χρόνο ο Σέρβος. Όλα αυτά στη μικρή περιοχή των γαλαζοκιτρίνων.

- 6' Πήγε να ελευθερωθεί ο Καστέλ, ο Πέτροβιτς κλέβει την μπάλα κοντά στο κόρνερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) 10λεπτο χωρίς την μεγάλη φάση...

- 11' Μπαλιά του Σαρφό στην πλάτη της άμυνας, ο Κβιλιτάια έγινε κάτοχος, έδωσε στον Μαρκίνιος, το σουτ εκτός περιοχής, βρήκε στον Κάργα.

- 13' Παρατήρηση στον Τιουνέ για το φάουλ στον Σαρφό ενώ έφυγε η μπάλα από τα πόδια του Γκανέζου, παρατήρηση και στον παίκτη του ΑΠΟΕΛ για διαμαρτυρίες.

δφδφσφφσφδσφφσδ

- 16' Δεν βγήκε το ένα-δυο των Ουαγκέ-Φερέιρα, ο Ντογκαλά έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά στη συνέχεια η Ανόρθωση επανέκτησε.

- 17' Κίτρινη στον Βιγιαφάνες, η πρώτη στο ντέρμπι.

γφδγδφγδγδφγδφγδγδγδφγ

- 18' Άστοχο το σουτ του Τιουνέ, πρώτη τελική στο ματς.

- 19' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Ντογκαλά, η μπάλα στο χέρι του Ουαρίς.

- 20' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 0-1! Ο Κβιλιτάια! Εύστοχος ο Γεωργιανός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έτρεξε και αγκάλιασε τον Σα Πίντο ο σκόρερ.

δσφδσφσδφσδφφσδ

- 23' Απευθείας εκτέλεση του Μαρκίνιος στο κόρνερ, διώχνει δύσκολα ο Μιχαήλ εκ νέου σε κόρνερ.

- 25' Λάθος του Ουαγκέ, ο Σαρφό πήγε μόνος απέναντι σε δυο αμυντικούς της Ανόρθωσης, το σουτ του άστοχο.

- 28' Κάτοχος ο Μαρκίνιος, δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον Κάργα, μάζεψε ο Νεόφυτος Μιχαήλ.

- 29' Στο έδαφος ο σκόρερ, πρόβλημα στο πόδι...

- 30' Κίτρινη του ρεφ στον Γιωργαλλίδη.

- 31' Μέσα ο Κβιλιτάια...

- 32' Σκοράρει ο Φερέιρα, οφσάιντ! Προηγήθηκε εξαιρετικός συνδυασμός από τους παίκτες της Ανόρθωσης.

Θα γίνει έλεγχος μέσω VAR! Πολύ οριακή η φάση.

Εκτεθειμένος ο άσος της Ανόρθωσης.

- 33' ΟΦΣΑΙΝΤ. Δεν μετρά το γκολ της Κυρίας.

φγδφγδφγδγδφγ

- 35' Άστοχο το μακρινό σουτ του Μαρκίνιος.

- 36' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, σέντρα του Σαρφό, η μπάλα έμεινε στη περιοχή, ο Μαρκίνιος στο όριο της έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 37' Κόρνερ της Ανόρθωσης, σουτ του Γκερέρο, η μπάλα στα σώματα.

- 39' Δοκάρι για την Ανόρθωση! Ο Φερέιρα σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι, κατά τη διάρκεια της φάσης έπεσε δεύτερη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο από πλευράς των οπαδών του ΑΠΟΕΛ. Άγγιξε το 1-1 η Κυρία.

- 41' Κίτρινη στον Φερέιρα που τράβηξε τον Μαρκίνιος ενώ επιχειρούσε να φύγει στην αντεπίθεση.

δσσδφφσδφσδφδσ

- 45' Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Ντογκαλά...

Καθυστερήσεις - 5'

- 45+4' Φάουλ για την Ανόρθωση από πλάγια θέση..

- 45+4' Κεφαλιά ο Κάργας, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπέλετς!

- 45+5' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 1-1! Ο Καστέλ! Εκπληκτική ατομική ενέργεια του Ουαρίς, ο Αρφικανός έδωσε στον Φερέιρα, αυτός έπιασε ένα συρτό σουτ, η μπάλα βρήκε στον Καστέλ και νίκησε τον Μπέλετς!

δφδφσδφφσδφ

Ημίχρονο στο ντέρμπι.

Κόκκινες από τον Ιταλό ρεφ! Αποβάλλονται οι Σα Πίντο και Γκαγιέγο από τον Ghersini. Μεγάλη ένταση στον χώρο του κέντρου. Υπήρχε "κόντρα" στους δυο πάγκους η οποία μεταφέρθηκε στον αγωνιστικό χώρο με το σφύριγμα ημιχρόνου. Ήταν πολύ εκνευρισμένοι οι δυο τεχνικοί.

δσφφδσφφσφσδ

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

Ο Ντογκαλά έμεινε στα αποδυτήρια λόγω τραυματισμού, μέσα ο Γουίλσον.

- 46' Προσποιήσεις του Μαρκίνιος στη περιοχή της Ανόρθωσης, η μπάλα σε παίκτη της Κυρίας.

- 48' Άστοχο το σουτ του Ουαρίς...

- 49' Άμυνα του Τιουνέ στον Μαρκίνιος στο όριο της περιοχής, πάνω στη μπάλα δείχνει ο Ιταλός.

- 52' Λάθος του Σαρφό, κερδίζει ο Γκαρσία ενώ ο Σούσιτς περίμενε την πάσα για να κάνει την σέντρα.

- 53' Οφσάιντ ο Γκερέρο, δεν μετρά το κόρνερ που κέρδισε ο Ισπανός.

- 55' Πάτημα του Ουαρίς στον Κοσταντίνοφ, στο έδαφος ο Βούλγαρος μέσος. Συνεχίζεται το ματς...

- 56' Σέντρα του Σούσιτς, κεφαλιά του Κβιλιτάια, ο Μιχαήλ είναι σε ετοιμότητα.

- 57' Κομβική άμυνα του Μαρκίνιος την ώρα που ο Γκερέρο ήταν έτοιμος να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή.

- 58' Άστοχο σουτ του Καστέλ.

- 60' Ιδανικός συνδυασμός των παικτών της Ανόρθωσης, η μπάλα πήγε στον Τεχέρα, κόπηκε ο Ισπανός από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Τραυματίστηκε ο Ουαρίς στην φάση και θα γίνει αλλαγή.

δφδφδφφδφ

- 61' Μέσα ο Κρέσπο, έξω ο Βιγιαφάνες που έμεινε... στα ρηχά.

- 64' Ο Τσίκο στη θέση του Ουαρίς.

- 70' Θέμα με Κβιλιτάια, ο Γεωργιανός θα αποχωρήσει λόγω τραυματισμού. Ο σκόρερ του ΑΠΟΕΛ θα αντικατασταθεί από τον Εφραίμ. Και ο Φετφατζίδης θα πάρει την θέση του Μαρκίνιος.

- 72' Άστοχο το σουτ του Τσίκο.

- 74' Απόκρουση Μπέλετς σε σουτ του Γκερέρο μέσα από την περιοχή! Ευκαιρία της Ανόρθωσης!

- 75' Στον χώρο... ο Τσίκο, έκλεισε προς τα μέσα, έκανε χλυαρό σουτ, ο Φερέιρα έγινε κάτοχος, έκανε το σουτ, η μπάλα σε κόρνερ.

- 76' Κόρνερ της Ανόρθωσης, ο Κάργας το κεφάλι, το βγάζει ο Μπέλετς! Νέα απόκρουση του Σλοβένου.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο ντέρμπι...

- 81' Νέα καλή στιγμή για την Ανόρθωση, ο Φερέιρα είδε τον Καστέλ, ο Ισπανός έκανε το σουτ, η μπαλα άουτ.

- 82' Ο Γαβριήλ αντί του Σαρφό.

- 83' Σουτ του Εφραίμ, πέφτει και αποκρούει ο Μιχαήλ, με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει.

Διπλή κίνηση της Ανόρθωσης, οι Παρούτης-Ιωάννου αντί των Τιουνέ-Φερέιρα. Ο Πορτογάλος έκανε φοβερό ματς.

- 87' Μπαλιά του Ιωάννου στην πλάτη της άμυνας, ο Καστέλ δεν μπόρεσε να κάνει επαφή.

- 88' Οφσάιντ ο Καστέλ δεν μετρά η ευκαιρία του Ισπανού...

- 90+2' Σουτ του Τεχέρα, λίγο άουτ!

- 90+3' Μακρινό σουτ του Γουίλσον άουτ.

- 90+4' Σέντρα σουτ του Παρούτη, άουτ.

- 90+5' Τεράστια επέμβαση του Μπέλετς σε κεφαλιά του Καστέλ από πολύ κοντά! Η απόκρουση του αγώνα!

- 90+5' Διπλή απόκρουση Μπέλετς καθαρίζει τον κίνδυνο. Ο Σλοβένος είναι το πρόσωπο του αγώνα.

ΤΕΛΟΣ.

Ανόρθωση: Μιχαήλ, Γουαγκέ, Γκαρθία, Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα (Παρούτης 85'), Τιουνέ (Ιωάννου 85'), Φερέρ, Ουαρίς (Τσίκο 64')

Στον πάγκο: Πισιήας, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Παρούτης, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Ιωάννου, Τζούλιου, Τσίκο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς, Ζέφτε, Σαρφό (Γαβριήλ 82'), Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες (Κρέσπο 61'), Ντογκαλά (Γουίλσον 46'), Μαρκίνιος (Φετφατζίδης 71'), Κβιλιτάια (Εφραίμ 71')

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον Εντουάρντο, Τσεπάκ, Κρέσπο, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης

Διαιτητής: Ghersini Davide
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης