Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ: Λευκός... συμβιβασμός στο "ΠΑΠ"

Η Ανόρθωση και το ΑΠΟΕΛ άνοιξαν την αυλαία των φετινών πλέι οφ, παίρνοντας από έναν βαθμό χωρίς να σημειώσουν κάποιο γκολ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Η "Κυρία" πήγε στους 48 βαθμούς και παραμένει στην 6η θέση, ενώ το ΑΠΟΕΛ στους 60β και 1η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση είχε την κατοχή, όμως οι δύο ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές στο μεσοαμυντικό τους κομμάτι και δεν επέτρεψαν να γίνουν πολλές ευκαιρίες. Πιο σημαντική ήταν αυτή της Κυρίας στο 45ο λεπτό, με τον Τσίκο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή μετά από κεφαλιά του Μαρμούκ, όμως το πλασέ που δοκίμασε πέρασε κάτω από τα πόδια του Μπέλετς και κατέληξε στο δοκάρι του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Με πολλές διακοπές ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο, που δεν άφησε τις ομάδες να βρουν ρυθμό. Στην συνέχεια η Ανόρθωση έκανε κάποιες καλές στιγμές με τον Τσίκο, απάντησε το ΑΠΟΕΛ με τον Δώνη, ενώ είχε και μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Εφραίμ στο τέλος, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Το Kerkida.net ήταν στο γήπεδο με τον Χρίστο Χαραλάμπους. Στην περιγραφή του ματς, ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-3' Σουτ του Τεχέρα, η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Μπέλετς. Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα.

-5' Πρώτη τελική και για το ΑΠΟΕΛ με τον Βιγιαφάνιες να κάνει σέντρα, τον Δώνη να σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και πηγαίνει στον Ντάλσιο που κάνει νέο σουτ, όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.

-8' Πτώση του Τεχέρα στην περιοχή και διαμαρτυρίες από τους παίκτες της Ανόρθωσης για πέναλτι. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Εξετάστηκε η φάση, δεν υπάρχει κάτι σύμφωνα με τον Μάριο Χριστοφόρου και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-12' Τραυματισμός του Κοσταντίνοφ, ο οποίος μένει κάτω και προκαλεί ανησυχία στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

-14' Συνεχίζεται το παιχνίδι με τον Κοσταντίνοφ να επιστρέφει.

-20' Κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο ο Κβιλιτάια από μαρκάρισμα του Κορρέα που θα δει την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή.

-21' Εκτέλεσε το φάουλ ο Μαρκίνιος, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Αρμπολέδα.

-27' Νέο πρόβλημα με τον Κοσταντίνοφ. Φαίνεται πως θα γίνει αναγκαστική αλλαγή...

-27' Γίνεται η αλλαγή, φεύγει ο Κοσταντίνοφ και μπαίνει ο Τσεμπάκ.

-33' Ευκαιρία για την Ανόρθωση, μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Τσεμπάκ, ο Ουαγκέ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι από τον Μπέλετς, όμως έκανε πολύ κακό τελείωμα και έστειλε την μπάλα πλάγιο άουτ!

-40' Κίτρινη κάρτα στον Τσεμπάκ για φάουλ στον Περέα.

-43' Σουτ του Τιουνέ, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

-44' Ο Τσίκο έφυγε πολύ γρήγορα, συνεργάστηκε με τον Καστέλ, μπήκε στην περιοχή, όμως ο Τσεμπάκ με ωραία άμυνα έδιωξε σε κόρνερ.

-45' Από την εκτέλεση κόρνερ ο Μαρμούκ έκανε κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Τσίκο που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ανάμεσα από τα πόδια του Μπέλετς και χτύπησε στο αριστερό του δοκάρι!

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-47' Κίτρινη κάρτα στον Μακούν για φάουλ στον Βιγιαφάνιες.

-48' Πρόβλημα με τον Κβιλιτάια που βρίσκεται στο έδαφος.

-49' Πέρασε εκτός, συνεχίζεται το παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ να είναι προσωρινά με 10.

-50' Επέστρεψε ο Κβιλιτάια.

-53' Ωραία ενέργεια του Δώνη που πέρασε Μαρμούκ και Τεχέρα, έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Αρμπολέδα!

-59' Φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, η οποία κατέληξε με σέντρα του Φερέιρα και άστοχη κεφαλιά του Τσίκο.

-60' Κίτρινη κάρτα στον Αρμπολέδα από τον διαιτητή που είναι πολύ σχολαστικός στο σημείο που πρέπει να εκτελεστεί το ελεύθερο! Ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης τοποθέτησε την μπάλα σε άλλο σημείο από αυτό που υπέδειξε ο διαιτητής, με αποτέλεσμα να δει την κίτρινη κάρτα.

-62' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση και πάλι με τον Τσίκο που μπήκε στην περιχοή κερδίζοντας στην μονομαχία τον Τσεμπάκ, όμως το σουτ που δοκίμασε χτύπησε σε σώματα και απομακρύνθηκε.

-64' Σουτ του Δώνη, η μπάλα έφυγε πάλι δίπλα από την εστία του Αρμπολέδα.

-69' Ο Μαρκίνιος έφυγε γρήγορα σε αντεπίθεση, έπεσε στην περιοχή, δεν υπάρχει κάτι λέει ο διαιτητής.

-70' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Φεύγουν οι Κβιλιτάια και Βιγιαφάνιες, μπαίνουν οι Σαρφό και Ντογκαλά.

-72' Σέντρα του Φερέιρα, ο Καστέλ από καλή θέση, στέλνει την μπάλα άουτ.

-74' Ο Σαρφό έφυγε σε κόντρα επίθεση, γύρισε στον Ντάλσιο που δοκίμασε σουτ έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Αρμπολέδα.

-74' Αλλαγή για την Ανόρθωση: Έξω ο Τιουνέ, στη θέση του ο Ιωάννου.

-79' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Δώνη να παίρνει ωραία πάσα από τον Ντογκαλά, να κάνει το διαγώνιο σουτ, όμως ο Αρμπολέδα διώχνει σε κόρνερ!

-79' Από την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Σαρφό που έκανε σουτ, ο Αρμπολέδα απέκρουσε ασταθώς, όμως η άμυνα προλαβε να διώξει σε νέο κόρνερ.

-80' Αλλαγή για την Ανόρθωση με τον Γκασαμά να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Φερέιρα. Με δύο επιθετικούς η "Κυρία".

-84' Παραλίγο σοβαρό λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης με τον Ιωάννου να γυρίζει ριψοκίνδυνα την μπάλα στον Αρμπολέδα, που τελικά πρόλαβε τον Δώνη.

-85' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Έξω οι Μαρκίνιος και Δώνης, μέσα οι Τομανέ και Εφραίμ.

-90' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντογκαλά να κάνει σέντρα και τον Εφραίμ από πολύ καλό σημείο στην μικρή περιοχή, να στέλνει την κεφαλιά του έξω!

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+5' Εξετάζεται κάτι από το VAR για ένα κράτημα του Μαρμούκ στον Τομανέ. Δεν υπάρχει κάτι.

Τέλος αγώνα!

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Τεχέρα, Καστέλ, Φερέιρα (80' Γκασαμά), Τιουνέ (74' Ιωάννου), Μακούν, Κορρέα, Περέα, Τσίκο.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Παρούτης, Γκασαμά, Αντωνίου, Ιωάννου, Τζουλίου, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες (70' Σαρφό), Κβιλιτάια (70' Ντογκαλά), Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (85' Εφραίμ), Κοσταντίνοφ (27' Τσεμπάκ), Δώνης (85' Τομανέ).

Στον πάγκο οι Κίττος, Σιπριάνο, Εφραίμ, Γουίλσον, Μαϊόλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Ντονγκαλά, Μεχρί.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20' Κορρέα, 47' Μακούν, 60' Αρμπολέδα / 40' Τσεμπάκ

Διαιτητής: Sundberg Jakob Alexander
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης