Ανόρθωση - ΑΠΟΕΛ: Πρώτη νίκη με σπουδαίο διπλό! (φώτος)

Στο ΑΠΟΕΛ το μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος! Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν εκτός έδρας την Ανόρθωση με 0-2 και κατέγραψαν την πρώτη τους νίκη, μετά το "Χ" με την Πάφο στην πρεμιέρα. Πρώτη ήττα για την Ανόρθωση μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί του Ολυμπιακού.

Μαρκίνιος στο 33' και Μπλουμ στην τελευταία φάση του αγώνα (96') τα γκολ των γαλαζοκίτρινων που ήταν πιο ουσιαστικοί και κατάφεραν έτσι να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη.

Δεν ήταν ιδιαίτερα καλό το θέαμα ωστόσο το παιχνίδι είχε αρκετές καλές στιγμές, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τον τρόπο να πάρουν την ουσία, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δεν εκμεταλλεύτηκαν τις δικές τους ευκαιρίες.

Κλασικό ντέρμπι με αρκετή ένταση και διακοπές, ωστόσο σε κανένα σημείο δεν ξέφυγαν τα πράγματα. Εξαιρετική η ατμόσφαιρα, κατάμεστο το γήπεδο...

Στο γήπεδο ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

*Πεντάλεπτη καθυστέρηση στην έναρξη μέχρι να καθαριστεί ο αγωνιστικός χώρος από τα ρολά που έπεσαν από τις κερκίδες.

-Ο Ιταλός Gian Luca Manganiello σφυρίζει για πρώτη φορά.

-Κατάμεστο το γήπεδο, "καυτή" η ατμόσφαιρα!

2' Πρώτη τελική με κεφαλιά του Αρτυματά μετά από κόρνερ, δεν ανησυχεί ο Μπέλετς, πάει έξω η μπάλα.

-4' Κάρτα στον Πάντσεον για φάουλ στον Μαρκίνιος στον χώρο του κέντρου.

-6' Πρώτη ευκαιρία... Ο Σατσιάς σέντραρε από δεξιά, ο Μάγκλιτσα αμαρκάριστος έστειλε μόλις έξω την κεφαλιά.

-10' Κίτρινη στον Κονσταντίνοφ για παρατεταμένο κράτημα στον Εμπραλίτζε έξω από την περιοχή του Μπέλετς. Διαμαρτύρεται ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ ότι τον κρατούσε και ο αντίπαλος από τη φανέλα.

-Έφυγαν τα πρώτα δέκα λεπτά, ξεκίνησε καλά το ντέρμπι.

-12' Ο Ουάρντα εκτελεί απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Εμπραλίτζε, δεν είναι καλή η εκτέλεση.

-13' Πτώση του Ουάρντα ακριβώς έξω από την περιοχή και διαμαρτυρίες, "τίποτα" από τον Ιταλό ρεφ που ήταν μπροστά στη φάση.

-14' Τρίτη κάρτα μόλις στο 14'! Στον Ντάλσιο για κράτημα στον Εμπραλίτζε.

-16' Και τέταρτη κάρτα - τρίτη ήδη για παίκτη του ΑΠΟΕΛ! Στον Μαρκίνιος για δυνατό τάκλιν στον Αμπαρτζουμιάν.

-18' Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Ντονγκαλά πάτησε περιοχή από δεξιά και σούταρε από διαγώνια θέση, ο Λόρια απομάκρυνε.

-22' Μεγάλη φάση η Κυρία. Ο Πάντσεον εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ 3-4 μέτρα εκτός περιοχής, ο Μπέλετς έπεσε στην γωνία και έδιωξε!

-24' Ευκαιρία ξανά η Ανόρθωση με δυνατό σουτ του Αρτυματά από το ύψος της περιοχής, μόλις πάνω απ' τα δοκάρια.

3343γ34γ

-25' Διακοπή, στο έδαφος Ουάρντα και Τσεμπάκ που χτύπησαν στο κεφάλι στην προσπάθειά τους να κερδίσουν μια κεφαλιά στον χώρο του κέντρου. Άμεσα μέσα τα ιατρικά τιμ.

-27' Είναι εντάξει ευτυχώς και οι δυο. Συνεχίζουμε...

ηρτρτηρητρτη

-33' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαρκίνιος πήρε μπάλα από τον Ντάλσιο, από αριστερά πάτησε περιοχή, ελευθερώθηκε με ωραία κίνηση και με δυνατό πλασέ από διαγώνια θέση, νίκησε τον Λόρια - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Φτάσαμε στο 40'. Τίποτα αξιοσημείωτο μετά το γκολ, η μπάλα στο κέντρο και αρκετές διακοπές για φάουλ.

-44' Σκοράρει η Ανόρθωση με τον Μηνά Αντωνίου, ακυρώνεται για οφσάιντ το γκολ. Το οφσάιντ υποδείχθηκε στον Αμπαρτζουμιάν, στο ξεκίνημα της φάσης. Ήταν λίγο μπροστά, όπως φαίνεται μέσα από τα ριπλέι.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Μοιρασμένο το ματς, χωρίς καμία από τις δυο ομάδες να... ξεχωρίζει. Είχαν και οι δυο κάποιες καλές στιγμές, το ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε μια από αυτές με τον Μαρκίνιος και πήρε προβάδισμα. Δεν ήταν καλός ο ρυθμός, αρκετές οι διακοπές για φάουλ. Πολύ το πάθος, χωρίς όμως να ξεφύγουν τα πράγματα σε καμία περίπτωση.

-Αρχίζει το 2ο μέρος, χωρίς αλλαγές.

-47' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Σατσιάς μετά από δυνατό μαρκάρισμα του Αρτυματά.

-48' Συνεχίζουμε...

-53' Σέντρα του Κορέια από αριστερά, πέρασε από όλους, έφτασε στον Αντωνίου στην άλλη πλευρά, του οποίου το απευθείας σουτ από πολύ διαγώνια έφυγε ψηλά. Πρώτη στιγμή που καταγράφεται στο 2ο μέρος.

-55' Συρτή μπαλιά του Κορέια, ο Καρώ έκανε το τάκλιν, "τίποτα" δείχνει ο Ιταλός μετά από διαμαρτυρίες από πλευράς Ανόρθωσης για χέρι.

-Μια ώρα παιχνιδιού, καλύτερη η Ανόρθωση που κρατά μπάλα και ψάχνει την ισοφάριση.

-61' Τριπλή ο Σωφρόνης. Κβιλιτάια αντί Μάγκλιτσα, Μορέιρα αντί Ντάλσιο, Νταουσβίλι αντί Σατσιά.

-61' Διπλή ο Μίλανιτς που ενισχύει την επίθεσή του. Ράντονιτς και Γουαρίς στις θέσεις Αντωνίου και Εμπραλίτζε.

-64' Μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι. Ο Κορέια σέντραρε από αριστερά, ο Νινγκά πάσαρε με το κεφάλι στον Γουαρίς που με δεύτερη κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον Μπέλετς, ο οποίος ήταν έτοιμος και μπλόκαρε.

-66' Κίτρινη στον Γουίλερ για φάουλ.

-69' Μικροδιακοπή για να δέσει τα παπούτσια του ο Μπέλετς. Ο Ιταλός ρεφ δείχνει ότι "κρατά" τις καθυστερήσεις.

-70 λεπτά αγώνα. Διαρκώς η κατοχή στην Ανόρθωση, που όμως δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη. Μαζεμένο πίσω το ΑΠΟΕΛ που δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα.

-73' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, η πρώτη στο δεύτερο μέρος. Ο Ντονγκαλά κοντρόλαρε στην περιοχή και σούταρε από διαγώνια θέση, άστοχο το σουτ.

γ43γγ3γ3

-75' Νέα μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Μορέιρα. Ένταση για λίγο αφού ο Λόρια του ζήτησε τον λόγο για το γεγονός ότι ενώ ότι ήταν στο έδαφος εκτός αγωνιστικού χώρου, μετακινήθηκε εντός του αγωνιστικού χώρου.

-76' Κίτρινη σε Ουάρντα και Μορέιρα.

-78' Ο Φερέιρα στη θέση του Νινγκά και ο Σαμπό στη θέση του Πάντσεον.

-78' Τώρα αρχίζει το ματς μετά την διακοπή.

-Τελευταία δέκα λεπτά...

-82' Ο Χαρογιάν στη θέση του Κορρέα, αναγκαστική η αλλαγή.

-83' Διπλή οι φιλοξενούμενοι με Μούγιανιτς-Ντονγκαλά και Μπλουμ-Μαρκίνιος. Ο σκόρερ του ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει ενοχλήσεις.

-86' Πολύ καλή στιγμή η Κυρία, ο Μπαϊσίνιο από καλή θέση έστειλε έξω την κεφαλιά.

-89' Κίτρινη στον Ράντονιτς για διαμαρτυείς, ζήτησε χέρι του Καρώ μετά από διεκδίκηση στην περιοχή. Στο κεφάλι του αμυντικού του ΑΠΟΕΛ η μπάλα όπως φαίνεται μέσα από το ριπλέι.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' Πολύ καλή ευκαιρία η Ανόρθωση με σουτ του Φερέιρα από το ύψος της περιοχής, έτοιμος ο Μπέλετς.

-94' Κάρτα στον Τσεμπάκ για φάουλ στον Ουάρντα.

-96' ΓΚΟΛ 0-2! Έγινε φάουλ στον χώρο του κέντρου, ο Μούγιανιτς έπαιξε γρήγορα και βρήκε ωραία τον Κβιλιτάια, αυτός πάτησε περιοχή και γύρισε στον Μπλουμ που εξ επαφής νίκησε τον Λόρια - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ.

-ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.

Ανόρθωση (Ντ.Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Κορρέα (82' Χαρογιάν), Κορέια, Αρτυματάς, Πάντσεον (78' Σαμπό), Εμπραλίτζε (61' Γουαρίς), Αντωνίου (61' Ράντονιτς), Ουάρντα, Νινγκά (78' Φερέιρα).

-Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Φερέιρα, Γουαρίς, Κίκο, Σάμπο, Χάρογιαν, Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Κονσταντίνοφ, Σατσιάς (61' Νταουσβίλι), Ντάλσιο (60' Μορέιρα), Μαρκίνιος (83' Μπλουμ), Ντονγκαλά (83' Μούγιανιτς), Μάγκλιτσα (60' Κβιλιτάια).

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Φεράρι, Ντουμπραβάνου, Νταουσβίλι, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Μπλουμ, Ηλία, Θεοδώρου, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Μορέιρα.

Κίτρινες: Πάντσεον, Ουάρντα, Ράντονιτς / Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Μορέιρα, Τσεμπάκ

Διαιτητής: Manganiello Gian Luca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος