Ανόρθωση - Απόλλων: Μεγάλη νίκη με 10 παίκτες και... κλείδωσε εξάδα (Φώτος)

Τεράστια νίκη για την Ανόρθωση, το βράδυ της Τετάρτης (14/02)! Η "Κυρία" υποδέχθηκε τον Απόλλωνα σε ντέρμπι για την 25η αγωνιστική και παρά το ότι έμεινε με δέκα παίκτες απ' το πρώτο μέρος, έφτασε στη νίκη με 2-0. Στο 34' η Ανόρθωση σκόραρε με τον Τσίκο αλλά μέσω VAR το γκολ ακυρώθηκε και ταυτόχρονα ο Κάργας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, για χτύπημα στον Σαγκάλ. Παρά την ψυχρολουσία, η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέγο κατάφερε να πάρει προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Καστέλ και στις καθυστερήσεις του αγώνα, έφτασε στο 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσίκο. Σε πολύ λίγες περιπτώσεις μπόρεσε ο Απόλλωνας να απειλήσει την εστία της Ανόρθωσης, παρά το ότι είχε αριθμητικό πλεονέκτημα. Με την ήττα του αυτή, ο Απόλλωνας έμεινε και μαθηματικά εκτός εξάδας.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

**Στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

ωφρφ

-2' Σουτ του Μάρκες από πλάγια θέση και δεξιά εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

-5' Τελική και για την Ανόρθωση, στρώσιμο του Γκασαμά στον Τιουνέ, ψηλά έξω το σουτ του.

-11' Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Τσίκο δημιούργησε από δεξιά και έκανε το γύρισμα, ο Γκασαμά έδωσε στον Φερέιρα ο οποίος από αριστερά εντός περιοχής έκανε το σουτ, λίγο έξω η μπάλα.

-14' Επικίνδυνο γύρισμα του Μαλεκκίδη από αριστερά, έξω η μπάλα.

-19' Ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Βαλμπουενά, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

-20' Απειλεί ξανά ο Απόλλωνας, πλασέ του Σαγκάλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο έξω.

-21' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Πλασέ του Τσίκο από κοντά, έδιωξε δύσκολα ο Λέουβενμπεργκ.

-27' Ωραία μπαλιά του Τεχέρα απ' τον κεντρικό άξονα, άστοχη η κεφαλιά του Γκασαμά.

-30' Μακρινό σουτ του Τιουνέ, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Λέουβενμπεργκ.

-34' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Τσίκο από αριστερά εντός περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε και στον Σαγκάλ που ήταν στο έδαφος, στην μικρή περιοχή και κατέληξε στα δίκτυα.

-Διαμαρτυρίες από πλευράς Απόλλωνα, διότι υπήρχε παίκτης του Απόλλωνα (Σαγκάλ) στο έδαφος, στην μικρή περιοχή.

-Πάει για on field review ο ρεφ, για πιθανό φάουλ του Κάργα στον Σαγκάλ, στο ξεκίνημα της φάσης.

-ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ το γκολ. Ο ρεφ αφού είδε την φάση στο μόνιτορ, ακύρωσε το γκολ για φάουλ του Κάργα. Διαμαρτυρίες από πλευράς Ανόρθωσης, διότι άλλαξε η φάση και μετά την φάση με τον Κάργα και τον Σαγκάλ, ο Απόλλωνας είχε βγει στην αντεπίθεση με τον Βαλμπουενά.

-ΚΟΚΚΙΝΗ ο Κάργας. Αποβάλλεται ο αμυντικός της Ανόρθωσης για το χτύπημα στον Σαγκάλ.

ηγ536ρ

-40' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Μακούν αντί Γκασαμά.

-41' Κίτρινη ο Τσίκο.

-42' Ατομική προσπάθεια ο Τσίκο από δεξιά, άστοχο το πλασέ του με το αριστερό.

-43' Μακρινό σουτ ο Χάμπος, δύσκολα σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

-45' Κίτρινη ο Μαλεκκίδης για φάουλ στον Τσίκο.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Φερέιρα σέντραρε από δεξιά, ο Μαρμούκ έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καστέλ με νέα κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-51' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Μπακένγκα από δεξιά, κοντινή κεφαλιά του Μάρκες, δύσκολα ο Αρμπολέδα. Στην επαναφορά ο Βαλμπουενά δοκίμασε το ψηλοκρεμαστό πλασέ, εύκολα ο κίπερ της "Κυρίας".

-57' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Βαλμπουενά τροφοδότησε τον Μπακένγκα ο οποίος από κοντά έκανε την κεφαλιά, απέκρουσε σωτήρια ο Αρμπολέδα.

-59' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Παρούτης αντί Φερέιρα.

-66' Σέντρα του Κορέια από αριστερά, ψηλά έξω η κεφαλιά του Παρούτη.

-66' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σάντος, Κοστάκε και Κολ στις θέσεις των Πέρετζ, Σαγκάλ και Βαλμπουενά.

-75΄Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σπόλιαριτς αντί του Χάμπου.

-76' Κίτρινη στον Νταρίκουα για φάουλ στον Τσίκο.

-80' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Φιλιώτης αντί Μπακένγκα, αναγκαστική η αλλαγή αυτή.

-81' Κίτρινη ο Κορέια για φάουλ στον Κολ.

-82' Δεν μπορεί να δημιουργήσει ο Απόλλωνας, παρά το αριθμητικό του πλεονέκτημα.

-85' Κίτρινη ο Κολ.

-87' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ιωάννου και Αντωνίου μέσα, Τιουνέ και Καστέλ έξω.

-89' Επικίνδυνη σέντρα του Φιλιώτη, πέρασε από όλους η μπάλα και έφυγε έξω.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Πέναλτι για την Ανόρθωση! Ο Τσίκο ανατράπηκε απ' τον Εκπολό εντός περιοχής...

-Κίτρινη ο Εκπολό.

-90+2' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Τσίκο εκτέλεσε εύστιχα το πέναλτι που κέρδισε και... έγραψε το 2-0 για την Ανόρθωση!

-90+3' Κίτρινη ο Σπόλιαριτς.

-90+5' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Σάντος. Σκληρό μαρκάρισμα στον Παρούτη, η φάση διέφυγε απ' την προσοχή του ρεφ και τον ενημέρωσε το VAR. Λίγα δευτερόλεπτα χρειάστηκε για on field review για να τιμωρήσει με κόκκινη τον αμυντικό του Απόλλωνα.

-Παρά την αντιαθλητική και αψυχολόγητη ενέργεια του, ο Σάντος έμεινε μαζί με τον Παρούτη και τον βοήθησε να βγει εκτό γηπέδου. Αναγνώρισε αμέσως το λάθος του.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ (87'Αντωνίου), Φερέιρα (59'Παρούτης), Τιουνέ (87'Ιωάννου), Γκασαμά (40'Μακούν), Τσίκο.

Στον πάγκο οι: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μακούν, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζουλίου, Κωνσταντίνου, Περέα, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πέρετζ (66'Σάντος), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (66'Κοστάκε), Κυριάκου (75'Σπόλιαριτς), Αρτεάν, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (66'Κολ), Μάρκες, Μπακένγκα.

Στον πάγκο οι: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Σάντος, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Κοστάκε, Παναγιώτου, Κολ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσίκο, Κορέια / Μαλεκκίδης, Νταρίκουα, Σπόλιαριτς.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Κάργας / Σάντος.

Διαιτητής: Dudic Alessandro
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος