Ανόρθωση - Απόλλωνας: Πίττας... από αέρος και επιστροφή στην κορυφή! (Φώτος)

Με τον Ιωάννη Πίττα πρωταγωνιστή, ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Δευτέρας (10/10), στο «Αντ. Παπαδόπουλος»! Η Λεμεσιανή ομάδα αντιμετώπισε την Ανόρθωση, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και με γκολ του Πίττα στο 65’ επικράτησε με 1-0, επέστρεψε στις νίκες και… σκαρφάλωσε στην 1η θέση, πιάνοντας την Πάφο στους 14 βαθμούς. Μέτριο το θέαμα, λιγοστές οι καλές στιγμές, με τον Απόλλωνα να έχει δοκάρι με τον Ντιγκινί και γκολ – οφσάιντ με τον Πίττα (αμφότερα μετά το γκολ στο 65’). Ούτε απόψε μπόρεσε να αντιδράσει η Ανόρθωση, στο ντεμπούτο του Σίσκο Μουνιόθ στον πάγκο της. Κατά διαστήματα είχε καλό ρυθμό, καλές προϋποθέσεις αλλά έμεινε μακριά απ’ το γκολ και στο -7 απ’ την κορυφή.

-Θολό... το τοπίο, απ' τα βεγγαλικά που άναψαν οι οπαδοί της Ανόρθωσης.

ργωσωσ

-5' Πεντάλεπτο στο ματς, χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά. Παιχνίδι κέντρου...

-10' Χωρίς τελική στο ντέρμπι.

-11' Κόρνερ για την Ανόρθωση από δεξιά με τον Πάντσεον. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-13' Φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα, σέντρα του Ουάρντα από αριστερά, ο Ουαρίς από δεξιά έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε.

-16' Δυνατό σουτ του Πάντσεον, δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς! Πρώτη καλή τελική στο ντέρμπι...

-20' Πιο επιθετική στο πρώτο εικοσάλεπτο η Ανόρθωση. Έχει την κατοχή και δημιουργεί τις προϋποθέσεις.

-20' Αντεπίθεση του Απόλλωνα από δεξιά, γύρισμα του Βα, μαζεύει σταθερά ο Λόρια.

-25' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Νέα αντεπίθεση, αυτή την φορά ο Βα έφυγε από αριστερά. "Άδειασε" τον Αντωνίου και έκανε την κάθετη προς τον Χέντι ο οποίος... φάτσα με τον Λόρια έκανε κακό κοντρόλ και... συγκρούστηκε με τον αντίπαλο γκολκίπερ.

-28' Απειλεί ξανά ο Απόλλωνας που έχει ανέβει τα τελευταία λεπτά και δημιουργεί τις προϋποθέσεις για γκολ. Προσποιήσεις του Γιόστεν από δεξιά και σέντρα στο πρώτο δοκάρι, λίγο έξω η προβολή του Πίττα.

-30' Μικρή διακοπή στο ματς, ρίχθηκαν καπνογόνα απ' την κερκίδα του Απόλλωνα τώρα.

<σρβγρσφω

-32' Συνέχεια στο ματς.

-36' Πρώτο κόρνερ για τον Απόλλωνα, εκτέλεσε ο Κολ από αριστερά, έδιωξε η άμυνα των γηπεδούχων.

-37' Επικίνδυνη σέντρα του Γιόστεν από δεξιά, έδιωξε ο Χαρογιάν.

-41' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Πάντσεον εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Γιοβάνοβιτς έκανε βήμα για έξοδο αλλά το μετάνιωσε και έκανε βήμα πίσω, ο Ουάρντα από κοντά έκανε την κεφαλιά αλλά... σημάδεψε πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ που έπεσε και μπλόκαρε.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Σουτ του Γιόστεν απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, εύκολα ο Λόρια.

-Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

ηρτβυτγ

-48' Ωραία ατομική ενέργεια του Ουαρίς και κάθετη προς τον Σαμπό, έκοψε την τελευταία στιγμή ο Μαυρίας.

-51' Αντεπίθεση της Ανόρθωσης από δεξιά, σέντρα του Ουαρίς, δύσκολα σε κόρνερ ο Κολ με προβολή.

-53' Σέντρα του Κίκο από αριστερά, σουτ στην κίνηση ο Ουαρίς, ψηλά έξω.

-57' Μαζεμένα κόρνερ για τον Απόλλωνα, πέρασαν χωρίς αποτέλεσμα.

-59' Πρώτη αλλαγή στο ματς, για τον Απόλλωνα. Ζράντι αντί Γιόστεν.

-65' Ατομική προσπάθεια του Βα, σουτ του Χέντι, κόντραρε η μπάλα και έφυγε σε κόρνερ.

-65' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Κολ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Πίττας σηκώθηκε στο πρώτο δοκάρι και έκανε την καρφωτή κεφαλιά, με την μπάλα να... σκάει μπροστά στον Λόρια που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να αποσοβήσει το γκολ.

-66' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Λάζαρος και Ιωάννου μέσα, Πάντσεον και Νινγκά έξω.

-68' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Χάμπος αντί Ρέθιο και Ντιγκινί αντί Χέντι.

-72' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα! Μακρινό σουτ του Ντιγκινί, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λόρια!

-73' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ράντονιτς αντί Ουάρντα.

-78' Σκοράρει ο Απόλλωνας με τον Πίττα, αλλά το γκολ του ακυρώνεται για οφσάιντ. Ελέγχεται ο φάση απ' το VAR...

-Επικυρώνεται απ' το VAR η απόφαση του βοηθού διαιτητή. Οφσάιντ και το γκολ δεν μετράει. Παραμένουμε στο 1-0...

***Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή "Super Monday".

φωαρδγ

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπροστά στο σκορ ο Απόλλωνας με 1-0.

-84' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοφή αντί Σαμπό.

-87' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Σαχάρ και Π. Αρτυματάς μέσα, Πίττας και Βα έξω.

-89' Ψηλά έξω το σουτ του Ιωάννου.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Κεφαλιά του Λάζαρου, έξω η μπάλα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αντωνίου, Κίκο, Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Σαμπό (84'Σαμπό), Πάντσεον (66'Ιωάννου), Ουάρντα (73'Ράντονιτς), Ουαρίς, Νινγκά (66'Λάζαρος).

Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Κορέια, Ράντονιτς, Λάζαρος, Φερέιρα, Παρούτης, Κορρέα, Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Α. Γιοβάνοβιτς, Β. Γιοβάνοβιτς, Πίττας (87'Σαχάρ), Ρομπέρζ, Βα (87'Π. Αρτυματάς), Ρέθιο (68'Χάμπος), Χαμάς, Μαυρίας, Γιόστεν (59'Ζράντι), Κολ, Χέντι (68'Ντιγκινί).

Στον πάγκο οι Δημητρίου, Αρτυματάς, Ογκεντά, Νταμπό, Ίλιεφ, Καμπράλ, Σπόλιαριτς, Χάμπος, Ντιγκινί, Σαχάρ, Πινακάς, Ζράντι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρέθιο, Γιόστεν, Χαμάς.

Διαιτητής: Massimi Luca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Dionisi Federico