Ανόρθωση-Άρης: "Αφεντικό" με ανατροπή η "Κυρία"! (φώτος)

Ψυχωμένη Ανόρθωση τιμώρησε τα λάθη του Άρη και πήρε μεγάλη νίκη με 3-1!

Η «Μεγάλη Κυρία» βρέθηκε πίσω στο σκορ, έβγαλε σπουδαία αντίδραση και γύρισε το ματς από το 0-1 στο 3-1!

Σε μεγάλο βράδυ όλοι οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια που έδειξαν να μην επηρεάζονται ούτε από τις απουσίες, ούτε από τις αναγκαστικές αλλαγές, ούτε από το γρήγορο γκολ του Πακέ.

Οι Χριστοφή, Ουάρντα και Χρυσοστόμου πέτυχαν τα τρια γκολ, εξαιρετικό ματς οι Καλτσάς, Αμπαρτζουμιάν και Κορέια.

Πολλά λάθη ο Άρης που δεν είχε… καθαρό μυαλό, προηγήθηκε αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί τις υπέρ του συνθήκες που δημιουργήθηκαν.

Έμεινε στους 35 βαθμούς η ομάδα του Λιάσου Λουκά, με τον κύπριο προπονητή να ολοκληρώνει το ματς με πολλά παράπονα για την συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών του αλλά και με κίτρινη κάρτα.

Στους 31 η Ανόρθωση που μετά από συνεχόμενα «Χ» πετυχαίνει μια σπουδαία νίκη-ανάσα και πάει στην 5η θέση.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο "Α. Παπαδόπουλος" και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

- Έναρξη στο ματς

βψβψωψωβψωβψω

- 1' Σουτ μακρινό του Χριστοφή, ο Βάνα μαζεύει.

- 4' Νέο σουτ του Χριστοφή, εύκολα ξανά ο κίπερ του Άρη.

- 5' Στο έδαφος ο Πάουλους Αραγιούρι, διακοπή στο ματς.

γηφγηφγηφγηφηγγηγ

- 6' Αποχωρεί ο Φινλανδός, ο Αντωνιάδης ετοιμάζεται να περάσει στη θέση του Αραγιούρι.

- 11' Γκρεμίζει τον Ουάρντα ο Ρονκάλια, φάουλ και παρατηρήσεις στον Αργεντινό από τον Χριστοφόρου.

- 13΄ ΓΚΟΛ ο Άρης και 0-1! Ο Πακέ! Στον χώρο ο Σπόλιαριτς για τον Μπαμπίκα, ο Αφρικανός έκανε την παράλληλη πάσα, ο Στεπίνσκι δεν πρόλαβε αλλά ο σκόρερ ήρθε με φόρα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μπροστά ο Άρης, υποδειγματική αντεπίθεση!

σδφσδφδσφδσσδφσδ

- 17' Διπλή ευκαιρία ο Άρης για το 0-2. Ο Γκαρσία σε θέση βολής μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα σε σώματα, στην συνέχεια ο Καζού κάνει την σέντρα για το κεφάλι του Στεπίνσκι, ο Λόρια πέφτει και μαζεύει.

- 19' Αντεπίθεση του Άρη, ο Σπόλιαριτς στον χώρο για τον Στεπίνσκι, ο Πολωνός στα όρια της περιοχής, έπιασε το σουτ, η μπάλα άουτ.

- 23' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 1-1! Ο Χριστοφή! Εκπληκτική ασίστ του Αμπαρτζουμιάν, ο Χριστοφή σε κενή εστία ισοφαρίζει. Εξαιρετική ανάπτυξη της "Κυρίας" από τα δεξιά, ο Αρμένιος διεθνής πέρασε μια φοβερή μπαλιά που "απενεργοποίησε" την άμυνα του Άρη.

ψωψωψωωψω

- 25' Δυνατό σουτ του Αρτυματά, μπλοκάρει ο Βάνα.

- 29' Απειλεί εκ νέου ο Άρης! Ο Σπόλιαριτς το φαλτσαριστό πλασέ, ασταθή απόκρουση ο Λόρια, ο Κορέια απομακρύνει προ του Πακέ!

- 30' Γύρισμα του Καλτσά στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπρόρσον πέφτει με το κορμί και διώχνει σε κόρνερ.

- 32' Φοβερή άμυνα του Κορέια στον Μπαμπίκα! Ο Αφρικανός έφευγε επικίνδυνα στην κόντρα επίθεση.

φδφγδφγγγδγφγφ

- 33' Φάουλ του Ρονκάλια στον Ουάρντα. Διαμαρτυρίες και παράπονα από Λιάσο Λουκά.

- 34' Σκοράρει ο Ουάρντα, σε θέση οφσάιντ ο Αιγύπτιος, δεν μετρά το γκολ.

- 39' Σουτ μακρινό του Πακέ, άουτ, δεν ανησυχεί ο Λόρια.

- 42' Κομπίνα... Πόποβιτς-Καλτσά, ο Ουάρντα δεν προλαβαίνει την υστάτη, η μπάλα άουτ στην σέντρα-σουτ του Καλτσά.

- 45+1' Κίτρινη ο Ρονκάλια για νέο φάουλ στον Ουάρντα.

Τέλος στο Α' ημίχρονο.

φσδφσδσφφσφσδ

Θα πάει γι αλλαγή ο Τιμούρ. Ο Χρυσοστόμου στην θέση του Πόποβιτς.

- Στην σέντρα ο Άρης, ξεκίνημα στην επανάληψη...

- 47' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 2-1! Ο Ουάρντα! Λάθος του Σίντεφελντ στην άμυνα, ο Χρυσοστόμου έκλεψε, έδωσε στον Χριστοφή, αυτός στον Καλτσά ο οποίος έπιασε το σουτ, απόκρουση ο Βάνα, από κοντά ο Ουάρντα το 2-1. Το γυρίζει η "Κυρία"!

δφγγφγδφγδφγγδφ

- 51' Γύρισμα του Πακέ για Στεπίνσκι, ο Αντωνιάδης διώχνει προ του Πολωνού.

- 53' Φάουλ κερδίζει ο Άρης μετά από φάουλ του Αρτυματά στον Πακέ.

- 54' Απευθείας το πήγε ο Καζού, ο Λόρια σε ετοιμότητα.

- 56' Δυο αλλαγές για τον Λιάσο, οι Σιμιόν-Σπόλιαριτς εκτός, οι Σικόρσκι-Φράγκος μέσα.

- 60' Πρόβλημα με τον Μιχάλη Ιωάννου, ο Κύπριος διεθνής αντιμετωπίζει πρόβλημα... Ο Αβραάμ αναμένεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

δκκδκδκδκ

- 63' Γίνεται η αλλαγή...

(ΣΧΟΛΙΟ) Στα χαφ ο Κορέια, ο Αβραάμ στο αριστερό ακρο της οπισθοφυλακής.

- 65' Απειλεί ο Άρης, ο Μανού Γκαρσία μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λόρια.

- 66' Άμυνα του Καλτσά πάνω στον Σικόρσκι, πλάγιο, πονάει ο Ελλαδίτης που έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του Αυστριακού φορ.

- 67' Άστοχο σουτ του Στεπίνσκι...

- 68' Κίτρινη του ρεφ στον Λιάσο Λουκά για διαμαρτυρίες ότι ο Λόρια καθυστερεί.

- 70' Από μακρινή απόσταση ο Καζού εκτέλεσε, ο Λόρια εύκολα.

- 72' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση, 3-1! Ο Χρυσοστόμου! Κόρνερ του Καλτσά στο πρώτο δοκάρι, ο Χρυσοστόμου με εξαιρετική κεφαλιά νικά τον Βάνα.

φδγδφγφδγφγδγδφγ

- 74' Ο Λάζαρος θα πάρει την θέση του Καλτσά.

- 75' Διπλή αλλαγή για Άρη, οι Ιωσηφίδης-Κόρομα στις θέσεις των Στεπίνσκι-Πακέ.

- 79' Σουτ του Κορέια μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

- 80' Μακρινό σουτ του Λάζαρου, άουτ.

- 82' Μεγάλη ευκαιρία του Λάζαρου από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ!