Ανόρθωση – Άρης: Ματσάρα με πέντε γκολ, μπόλικες συγκινήσεις και τεράστιο… διπλό! (Φώτος)

Εξαιρετικό παιχνίδι στο «Αντ. Παπαδόπουλος» το βράδυ της Κυριακής (08/10) ανάμεσα σε Ανόρθωση και Άρη. Οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά, μας χάρισαν ένα ματς πλούσιο σε θέαμα και συγκινήσεις, το φινάλε το οποίου βρήκε την Λεμεσιανή ομάδα νικήτρια με 3-2!  Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 12’ είχε ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων (Γκομίς, Μαγιαμπέλα). Η Ανόρθωση αντέδρασε και μείωσε πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με τον Τσίκο. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση και ισοφάρισαν με τον 17χρονο Δημητριανό Τζούλιου στο 65’, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι με αυτογκόλ του Γκαρθία (μετά από γύρισμα του Κακόριν) έφτασαν στο τρίτο γκολ που ήταν αρκετό για να φύγει απ’ το ΠΑΠ με την τεράστια νίκη! Με τη νίκη του ο Άρης ανέβηκε στους 14 βαθμούς και... έπιασε την Ανόρθωση. Οι δύο ομάδες είναι στο -1 απ' τον Απόλλωνα και την 1η θέση. Πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για την "Κυρία".

**Στο γήπεδο η Βάνα Λειβαδιώτη, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου

-Πριν απ' την έναρξη τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή στη μνήμη του Πάνου Θεοδώρου ο οποίος έχασε την ζωή του σε εργατικό ατύχημα.

γτ5

-5' Πιο επιθετική στα πρώτα λεπτά η Ανόρθωση, κέρδισε δύο κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-8' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Κάθετη ο Μπένγκτσον στον Μπαμπίκα, αυτός έκανε το σουτ από καλή θέση εντός περιοχής, ο Μιχαήλ απέκρουσε με τα πόδια, η μπάλα έφτασε στον Γκομίς που κοντρόλαρε και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0! Γκολ στην πρώτη του επιθετική προσπάθεια ο Άρης! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-8' Κίτρινη στον Αλεξέι Σπιλέφσκι, για διαμαρτυρίες οι οποίες έγιναν στο ξεκίνημα της φάσης του γκολ, για φάουλ υπέρ της ομάδας του που δεν δόθηκε.

-9' Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Άρη προς τον Τσίκο, βγήκε και μάζεψε ο Βανά.

-11' Φοβερή ευκαιρία για την Ανόρθωση! Σέντρα ακριβείας του Φερέιρα, πλασέ στην κίνηση ο Καστέλ από κοντά, έξω η μπάλα.

-12' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Εξαιρετική κάθετη του Γκομίς, ο Μαγιαμπέλα έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης και πλάσαρε εύστοχα, στέλνοντας την μπάλα κάτω απ' τα πόδια του Μιχαήλ για το 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

υη654τγςετ

-15' Ζήτησε πέναλτι η Ανόρθωση σε διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα από Σζόκε και Καστέλ. "Παίζεται" απ' τον ρεφ, συμφώνησε μαζί του και το VAR.

-17' Ένταση στο ματς και διαπληκτισμοί. Από μία κίτρινη Γκομίς και Τσίκο.

;35τγ4ρ

-24' Πρόβλημα με Καστέλ στην Ανόρθωση. Στο έδαφος και ζήτησε αλλαγή. Πήγε για ζέσταμα ο Γκασάμα...

γτ5ργφργ

-26' Έγινε η αλλαγή, Γκασάμα αντί Καστέλ.

-33' Ωραία ανάπτυξη του Άρη από δεξιά, ο Μαγιαμπέλα το γύρισμα, έπεσε και μάζεψε ο Μιχαήλ.

-40' Αρκετά άστοχος ο Φερέιρα από καλή θέση.

-42' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Χαραλάμπους και Φερέιρα συνεργάστηκαν ωραία από δεξιά, ο πρώτος μπήκε στην περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή, εκεί που ο Τσίκο πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία, μειώνοντας σε 2-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-44' Κίτρινη ο Τεχέρα για φάουλ στον Γκομίς.

-45' Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Κίτρινη ο Μαγιαμπέλα για φάουλ στον Τεχέρα.

45+3' Αδύναμο το πλασέ του Τσίκο, εύκολα ο Βανά.

-45+3' ΔΟΚΑΡΙ για τον Άρη! Ιδανική αντεπίθεση, ο Γκομίς από έκανε το γύρισμα από αριστερά εντός περιοχής προς τον Μαγιαμπέλα που από κοντά... σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι!

-45+6' Κίτρινη ο Κάργας για φάουλ στον Γκομίς.

-46' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Τζούλιου αντί Χαραλάμπους.

-46' Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Κακόριν και Μοντνόρ μέσα, Γκομίς και Μπένγκτσον έξω.

-51' Κίτρινη ο Μουσούντα για φάουλ στον Ουαγκέ.

-52' Αλλαγή για τον Άρη, αναγκαστική. Μπρόρσον αντί Μουσούντα.

-53' Κίτρινη ο Στρούσκι για δυνατό φάουλ στον Τζούλιου.

-56' Πολύ πιο επιθετική η Ανόρθωση στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, έχει την κατοχή και προσπαθεί κατά κύριο λόγο από δεξιά με τον Ουαγκέ.

-56' Ευκαιρία για τον Άρη! Σέντρα του Μαγιαμπέλα, ωραία κεφαλιά του Κακόριν, έξω η μπάλα.

-60' Κίτρινη ο Μπρόρσον για φάουλ στον Γκασάμα.

-60' Ένταση ανάμεσα σε Σπιλέφσκι και οπαδούς της Ανόρθωσης. Όπως αναφέρθηκε απ' το ρεπορτάζ γηπέδου της Cablenet που έχει την ευθύνη της περιγραφής του αγώνα, ο κόουτς του Άρη γύρισε στην κερκίδα και κάτι είπε στους οπαδούς οι οποίοι αντέδρασαν και έριξαν κάποια αντικείμενα προς τον μέρος του Σπιλέφσκι. Η ένταση... έσβησε με τον Σπιλέφσκι να δίνει εξηγήσεις στον Τεχέρα,με τους δύο να αγκαλιάζονται.

-62' Αλλαγή για τον Άρη. Νίκολιτς αντί Στρούσκι.

-65' ΣΚΟΡΑΡΕΙ ο Τζούλιους αλλά το γκολ του ακυρώνεται για οφσάιντ. Πήρε κάθετη απ' τον Γκασάμα, ντρίμπλαρε τον Βανά και από πλάγια θέση σκόραρε. Αναμονή απ' το VAR, να μπουν οι γραμμές...

-ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Μπήκαν οι γραμμές και φάνηκε ότι ο μικρός ήταν καλυμμένος όταν πήρε την κάθετη πάσα! Ο 17χρονος Τζούλιου... έφερε το ματς στα ίσα! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

η56υτηγβ

-68' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Ουρόσεβιτς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Κακόριν πέφτοντας έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Σάλβα και κατέληξε στα δίκτυα για το 3-2!

-74' Αλλαγή για τον Άρη. Στεπίνσκι αντί Μπαμπίκα.

-77' Κίτρινη ο Σζόκε.

-79' Αντεπίθεση για τον Άρη, δύο με έναν, ο Μοντνόρ δεν μπόρεσε να περάσει την πάσα στον Κακόριν.

-80' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Παρούτης αντί Τσίκο.

-85' Μπήκαμε στα τελευταία λεπτά, ρισκάρει ανεβάζοντας πολλούς παίκτες ψηλά η Ανόρθωση.

-88' Σουτ του Μαγιαμπέλα, κόντραρε και μάζεψε ο Μιχαήλ.

-90' Εννέα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Κορέια και Μουσόντα (ντεμπούτο) μέσα, Γκαρθία και Φερέιρα έξω.

-90+7' Κίτρινη ο Ουρόσεβιτς για καθυστερήσεις.

-90+9' Ευκαιρία για την Ανόρθωση! Πλασέ του Κάργα από καλή θέση, ψηλά έξω.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Ουαγκέ, Γκαρθία (90'Κορέια), Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ (26'Γκασάμα), Φερέιρα (90'Μουσόντα), Σάλβα, Χαραλάμπους (46'Τζούλιου), Ιωάννου, Τσίκο (80'Παρούτης).

Στον πάγκο οι: Πισιήας, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Τιουνέ, Παρούτης, Γκασάμα, Αντωνίου, Κορρέα, Τζούλιου, Μουσόντα.

ΑΡΗΣ: Βανά, Μουσούντα (52'Μπρόρσον), Μποάκι, Μπένγκτσον (46'Μοντνόρ), Γκομίς (46'Κακόριν), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι (62'Νίκολιτς), Σζόκε, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (74'Στεπίνσκι).

Στον πάγκο οι: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Κακόριν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σανέ, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Μόντνορ, Σουμάνσκι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσίκο, Τεχέρα, Κάργας / Γκομίς, Μαγιαμπέλα, Μουσούντα, Στρούσκι, Μπρόρσον, Σζόκε.

Διαιτητής: Putros Santi Dhia Jirjis
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης