Ανόρθωση – Δόξα: Επέστρεψε… με φόρα από το Παρτιζάνα! (Φώτος)

Πραγματοποιώντας την καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη της εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα, η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Δόξας το βράδυ της Δευτέρας (13/12). Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική, η «Κυρία» κυριάρχησε και έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από τρεις αγώνες πρωταθλήματος. Καλή κυκλοφορία, δημιουργία φάσεων και αρκετές τελικές για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια που κέρδισε χάρις στα γκολ των Ντέλετιτς στο πρώτο και Ουάρντα (πέναλτι) στο δεύτερο μέρος. Η Ανόρθωση είχε και χαμένο πέναλτι στο 0-0, ο Σισκόφσκι είπε «όχι» στον Πόποβιτς. Φορτσάτη… μετά την πολύ καλή εμφάνιση της Πέμπτης στο Παρτιζάνα η «Κυρία», η οποία με τη νίκη της ανέβηκε στους 16 βαθμούς και… έπιασε το ΑΠΟΕΛ και τον Ολυμπιακό. Ήττα για τον Ηλία Χαραλάμπους, στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Δόξας.

-Έναρξη.

-3' Ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Πόποβιτς εκτέλεσε απ' ευθείας φάουλ σε καλή θέση, ο Σισκόφσκι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-4' Δοκίμασε απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Αρτυματάς, άστοχο το σουτ του.

-4' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Κοβάσεβιτς για φάουλ στον Ντέλετιτς.

-7' Τρίτη τελική για την Ανόρθωση στα πρώτα λεπτά.Ψηλά έξω το σουτ του Ντέλετιτς από καλή θέση.

-11' Συνεχίζει να είναι απειλητική η Ανόρθωση. Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, κοντρόλ και σουτ του Κορέια από καλή θέση εντός περιοχής, έξω η μπάλα.

-15' Κίτρινη στον Εμπραλίτζε, εκτέλεσε φάουλ χωρίς να περιμένει το σφύριγμα του ρεφ.

-16' Πρώτη ευκαιρία για την Δόξα! Ο Μπαλντέ εκτέλεσε πλασαριστά το φάουλ από δεξιά, ο Λαφράνς απ' την μικρή περιοχή έκανε την προβολή αλλά ήταν άτσαλο το τελείωμα του, με την μπάλα να φεύγει ψηλά έξω.

-23' Διαμαρτύρεται για πέναλτι η Ανόρθωση, για χέρι του Λαφράνς σε κεφαλιά του Κατσαράβα. Δεν υπέδειξε παράβαση σε πρώτο χρόνο ο ρεφ Φωτίου, τον κάλεσε το VAR να πάει να δει την φάση στο μόνιτορ...

-25' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση! Άλλαξε την αρχική του απόφαση ο ρεφ, αφού είδε ξανά την φάση στο on field review. Πέναλτι και κίτρινη στον Λαφράνς.

**Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή "Super Monday".

θξνθξν

-26' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση! Ο Πόποβιτς ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Σισκόφσκι έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το 0-0!

-27' Κι άλλη μεγάλη ευκαιρία! Κόρνερ ο Πόποβιτς από δεξιά, κεφαλιά του Κατσαράβα απ' την μικρή περιοχή, έξω η μπάλα!

-29' Ξανά απ' την μικρή περιοχή η Ανόρθωση! Σέντρα του Ουάρντα από αριστερά, ο Αμπαρτζουμιάν απ' το ύψος της μικρής περιοχής έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι!

-35' Απόλυτη κυριαρχία για την Ανόρθωση, έχει κλείσει την Δόξα στα καρέ της.

-38' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Ντέλετιτς! Εξαιρετικό σουτ με το αριστερό απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στο δεξί... παραθυράκι της εστίας του Σισκόφσκι και στα δίκτυα! Χτύπησε και λίγο στο οριζόντιο δοκάρι, πανέμορφο γκολ απ' τον Σέρβο μεσοεπιθετικό! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

**Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Κορέια στο ξεκίνημα της φάσης. Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή "Super Monday".

-45' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Δυνατό σουτ του Ουάρντα, σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-45+3' Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι για φάουλ στον Αρτυματά.

-45+4' Κίτρινη στον Ουάρντα για φάουλ στον Εμπραλίτζε. Διαμαρτυρήθηκαν για κόκκινη οι φιλοξενούμενοι.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Τριπλή αλλαγή για τον Ηλία Χαραλάμπους. Μέσκα, Σάσι και Αντάμοβιτς μέσα, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι και Οικονομίδης έξω.

-48' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Ο Σαντίκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και από δεξιά εντός περιοχής έκανε το σουτ, δύσκολα σε κόρνερ ο Λόρια.

-50' Σειρά του Μπαλντέ να δοκιμάσει, ψηλά έξω. Πιο... ζωηρή η Δόξα στα πρώτα λεπτά του β' μέρους.

-54' Φάουλ για την Ανόρθωση σε πάτημα του Στυλιανού στον Κατσαράβα. Το VAR καλεί τον ρεφ να παει για on field review, για πιθανό πέναλτι...

-55' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση! Δεύτερο πέναλτι μέσω VAR και on field review για την "Κυρία". Ο ρεφ Φωτίου είδε απ' το μόνιτορ ξανά το πάτημα του Στυλιανού στον Κατσαράβα, το οποίο ήταν πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής.

η5τφργβω

-55' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Αμρ Ουάρντα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 2-0! Ο Αιγύπτιος νίκησε τον Σισκόφσκι, σε αντίθεση με τον Πόποβιτς στο πρώτο μέρος! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-56' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοφή αντί Κατσαράβα.

-60' Αλλαγή για την Δόξα. Ολιβέιρα αντί Εμπραλίτζε.

-66' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση. Χρυσοστόμου αντί Πόποβιτς.

-73' Επικίνδυνο φάουλ του Λαφράνς στον Χρυσοστόμου, στα όρια της δεύτερης κίτρινης. Φάουλ χωρίς κάτι... έξτρα η απόφαση του ρεφ Φωτίου.

-74' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοδουλόπουλος αντί Ντέλετιτς.

-80' Ελέγχει τον ρυθμό και κάνει διαχείριση στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση.

-80' Αλλαγή για την Δόξα. Τιτζανί αντί Μπαλντέ.

-84' Κίτρινη στον Χρυσοστόμου.

-86' Επικίνδυνο τάκλιν του Χρυσοστόμου στην μεσαία γραμμή στον Σάσι. Κι αυτό στα... όρια της δεύτερης κίτρινης. Απλό φάουλ ο ρεφ.

-86' Δυνατό σουτ του Αρτυματά, έξω η μπάλα.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Κατσαράβα (56'Χριστοφή), Πόποβιτς (66'Χρυσοστόμου), Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ, Κορρέα, Ντέλετιτς (74'Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα.

Στον πάγκο οι Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Χριστοδουλόπουλος, Αβραάμ, Καλτσάς, Μπουσουλάζιτς, Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ασαμόα, Σαντίκ, Οικονομίδης (46'Αντάμοβιτς), Κοβάσεβιτς (46'Μέσκα), Λαφράνς, Μπαλντέ (80'Τιτζανί), Τραϊτσέφσκι (46'Σάσι), Στυλιανού, Εμπραλίτζε (60'Ολιβέιρα).

Στον πάγκο οι Ορφανίδης, Μπένι, Τιτζανί, Ολιβέιρα, Αντάμοβιτς, Χριστοφή, Φασουλιώτης, Βασιλείου, Καραμανώλης, Καλλής, Μέσκα, Σάσι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ουάρντα, Χρυσοστόμου / Κοβάσεβιτς, Εμπραλίτζε, Λαφράνς, Τραϊτσέφσκι.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος
VAR: Δημητρίου Βασίλης