Ανόρθωση - Δόξα: Η κυριαρχία έφερε... τριάρα! (Φώτος)

Την πρώτη της φετινή νίκη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής (21/10) η Ανόρθωση. Η «Κυρία» υποδέχθηκε την Δόξα, σε παιχνίδι για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και επικράτησε με 3-0. Αντενόν με αυτογκόλ, Χαρογιάν και Χρυσοστόμου οι σκόρερ για την ομάδα του Σίσκο Μουνιόθ, ο οποίος στο τρίτο του παιχνίδι στον πάγκο της Ανόρθωσης πανηγύρισε και την πρώτη του νίκη. Πλήρης κυριαρχία και άνετη επικράτηση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους. Με το σημερινό της «τρίποντο», η «Κυρία» ανέβηκε στους 11 βαθμούς, αφήνοντας την Δόξα στους 7.

-Το ΦΙΛΜ του αγώνα:

rtgfb

-Στο δεξί άκρο της επίθεσης ο Ουάρντα, στο αριστερό ο Κορέια και ο Λάζαρος σε ελεύθερο ρόλο πίσω απ' τον Νινγκά για την Ανόρθωση.

-4' Ωραία σέντρα του Κορέια από αριστερά προς τον Ουάρντα, την τελευταία στιγμή σε κόρνερ ο Κοβάσεβιτς.

-9' Αρκετά άστοχη η κεφαλιά του Νινγκά.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς, έχει την κατοχή και την υπεροχή η Ανόρθωση.

-11' Σέντρα του Λάζαρου από δεξιά, πέφτε και μαζεύει ο Σισκόφσκι.

-15' Σέντρα του Κορέια, κεφαλιά του Ουάρντα, ψηλά έξω.

-16' Επικίνδυνο γύρισμα του Ασαμόα, ο Κίκο έβαλε την κόντρα και ο Λόρια έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

-21' Μικρή διακοπή στο ματς, πρόβλημα τραυματισμού ο Σαντίκ.

-24' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Μηνάς Αντωνίου ελίχθηκε από δεξιά και έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι, ο Αντενόν προσπάθησε να διώξει αλλά το έκανε... άτσαλα, με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του! Μπροστά στο σκορ η "Κυρία", με αυτογκόλ του Αντενόν. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

-27' Αναγκαστική αλλαγή για την Δόξα. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σαντίκ, στην θέση του ο Σόμπτσικ.

ντγφω

-28' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Εξαιρετική κάθετη πάσα του Πάντσεον, ο Ουάρντα μόνος απέναντι στον Σισκόφσκι έκανε το πλασέ, έξω η μπάλα.

-29' Χτύπησαν κεφάλι με κεφάλι Κίκο - Στυλιανού. Μέσα η ιατρική ομάδα για να την περίθαλψη τους.

-32' Σέντρα του Κορέια, σουτ στην κίνηση ο Ουάρντα, ψηλά έξω.

-35' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Μέσκα και Τιτζιανί μέσα, Στυλιανού (αναγκαστική) και Παυλίδης έξω.

ςτρβρφδ

-36' Σουτ του Μπένι απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει ο Λόρια.

-43' Σουτ στην κίνηση ο Σαμπό, η μπάλα κόντραρε και ο Σισκόφσκι μάζεψε.

-45' Κίτρινη στον Ουάρντα, για φάουλ στον Κοβάσεβιτς.

-45' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Δοκίμασε ξανά από μακριά ο Μπένι, ψηλά έξω η μπάλα.

-45+4' Σέντρα του Ουάρντα, ανάποδο του Νινγκά, σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-46' Αλλαγή για την Ανόρθωση, αναγκαστική. Ιωάννου αντί του Σαμπό που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού.

-50' Χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά του β' μέρους.

-55' Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Κορέια έξω - Γουαρίς μέσα.

-58' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Κόρνερ ο Λάζαρος από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Χαρογιάν με δυνατό σουτ νίκησε τον Σισκόφσκι για το 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-60' Προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα η Δόξα, όμως ο Λόρια σταμάτησε τον Σόμπτσικ.

-62' Κίτρινη στον Μέσκα για φάουλ στον Ουάρντα.

-65' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Χρυσοστόμου - Κορρέα μέσα, Πάντσεον και Μπαϊσίνιο.

-65' Διπλή αλλαγή και για την Δόξα. Αμπντουλαχί και Κάργκμπο μέσα, Ίλιτς και Ασαμόα έξω.

-68' Κίτρινη στον Αντενόν για φάουλ στον Νινγκά.

-69' Δοκίμασε από πλάγια με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Λάζαρος, κόντραρε η μπάλα και έφυγε σε κόρνερ.

70' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Μέσκα.

-78' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές της και η Ανόρθωση. Φερέιρα αντί Λάζαρου.

-80' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Φερέιρα εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ από αριστερά προς τον Κίκο, αυτός κοντρόλαρε και έκανε την σέντρα στην περιοχή, εκεί που ο Χρυσοστόμου νίκησε... τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 3-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ραηβτδφβχψω

-81' Κοντά και σε τέταρτο γκολ η Ανόρθωση, αλλά ο Ουάρντα ήταν ξανά άστοχος από κοντά.

-90' Μακρινό σουτ του Μέσκα, έξω η μπάλα.

-90' "Φωνές" για πέναλτι απ' τους γηπεδούχους, για κράτημα στον Ιωάννου απ' τον Τιτζιανί. "Παίζεται" από ρεφ αλλά και VAR.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Κίτρινη στον Βαγιέχο για διαμαρτυρίες.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο (65'Κορρέα), Κορέια (55'Γουαρίς), Λάζαρος (78'Φερέιρα), Αντωνίου, Κίκο, Σαμπό(46' Ιωάννου), Νινγκά, Χαρογιάν, Πάντσεον (65'Χρυσοστόμου), Ουάρντα.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς, Κορρέα, Ιωάννου, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ίλιτς (65'Αμπντουλαχί), Σαντίκ (27'Σόμπτσικ), Ασαμόα (65Κάργκμπο), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Παυλίδης (35'Τιτζιανί), Βαγιέχο, Στυλιανού (35'Μέσκα).

-Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μεσέν, Τιτζιανί, Ιωσηφίδης, Ίντζια, Ρονταγιέγκα, Αμπντουλαχί, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Σόμπτσικ, Μέσκα, Κάργκμπο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ουάρντα, Ιωάννου / Μέσκα, Αντενόν, Βαγιέχο.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος