Ανόρθωση - ΕΝΠ: "Θρίλερ" και γαλανόλευκη πρόκριση... στα πέναλτι! (Φώτος)

Ανόρθωση και ΕΝΠ πάλεψαν, τα έδωσαν όλα, δεν είχαν γκολ στο 90λεπτο και στην ημίωρή παράταση και χρειάστηκαν την διαδικασία των πέναλτι για να… βγει το 8ο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου! Νικήτρια η Ανόρθωση, η οποία επικράτησε με 4-3 στην… άχαρη διαδικασία και παραμένει ζωντανή στην προσπάθεια για κατάκτηση του Κυπέλλου, που οδηγεί στην Ευρώπη. Καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η «Κυρία», χωρίς ωστόσο να έχει αρκετές κλασικές ευκαιρίες. Αμύνθηκε εξαιρετικά η Παραλιμνίτικη ομάδα, η οποία είχε και δοκάρι με τον Μέιρα. Στην παράταση, λιγοστές οι καλές στιγμές και το τελικό 0-0 έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί η ΕΝΠ αστόχησε δις με Βουτσένοβιτς (απέκρουσε ο Λόρια) και Λουσέρο (δοκάρι) ενώ από πλευράς Ανόρθωσης αστόχησε ο Κορτές (απέκρουσε ο Παναγιώτου). Ο Δημήτρης Χριστοφή εκτέλεσε εύστοχα το τελευταίο πέναλτι, με το οποίο η ομάδα του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς πανηγύρισε την πρόκριση.

Πέραν της Ανόρθωσης, προκρίθηκαν στα προημιτελικά και οι: ΑΠΟΕΛ, Πάφος FC, Δόξα, ΑΕΛ, Νέα Σαλαμίνα, Ομόνοια και Ολυμπιακός.

Fonbet - Αποκτήστε το μπόνους καλωσορίσματος σας μέχρι €300!

56ξη75υη

-3' Πρώτη τελική στο ματς. Διαγώνιο πλασέ του Ουαρίς από αριστερά εντός περιοχής, μπλόκαρε ο Παναγιώτου.

-6' Σουτ του Βούκσεβιτς λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, ψηλά έξω.

-10' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα, με τις γροθιές ο Παναγιώτου.

-12' ΔΟΚΑΡΙ για την ΕΝΠ! Μακρινό σουτ του Μέιρα, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Λόρια!

-15' Σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει, διαγώνιο σουτ του Χριστοφή, έξω η μπάλα.

-23' Μειώθηκε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, μετά το καλό ξεκίνημα.

-25' Σέντρα του Κορέια, διαμαρτυρίες από πλευράς Ανόρθωσης για πέναλτι. Η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ντα Σίλβα, ωστόσο ήταν... κολλητό στο σώμα του. "Παίζεται" από ρεφ, καμία παρέμβαση από VAR.

-30' Μακρινό σουτ του Ιωάννου, σε κόρνερ ο Παναγιώτου.

5ξηυ5τ

-38' Επικίνδυνη σέντρα του Χριστοφή, σε κόρνερ ο Ντρέκσα.

-38΄Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Εμπραλίτζε αντί του τραυματία Ουαρίς.

-43' Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν για φάουλ στον Φερνάν.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Κίτρινη στον Ρουσιά για φάουλ στον Τεχέρα.

-49' Λάθος του Μέιρα, μακρινό σουτ του Σαμπό, λίγο έξω.

-50' Από πλάγια θέση και αριστερά εντός περιοχής ο Χριστοφή προσπάθησε, αλλά έχασε την ισορροπία του.

-58' Κόρνερ του Τεχέρα από αριστερά, κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, σε ετοιμότητα ξανά ο Παναγιώτου.

-63' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Κωνσταντίνου αντί Λαμί και Κατσιάρης αντί Βούκσεβιτς.

ξη5υ6τ

-64' Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, κεφαλιά του Χριστοφή, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-67' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Κορτές αντί Ιωάννου, ντεμπούτο για τον Ισπανό.

τγητωβ

-70' Έχει την κατοχή και πιέζει η Ανόρθωση...

-75' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Βουτσένοβιτς αντί Ρουσιά και Λουσέρο αντί Φερνάν.

-82' Κίτρινη στον Τεχέρα για φάουλ στον Βουτσένοβιτς.

-84' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Παρούτης αντί Αντωνιάδη, κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ο Βέσκο Μιχαΐλοβιτς.

-85' Εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα, λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του με το κεφάλι ο Βουτσένοβιτς. Σε κόρνερ η μπάλα...

-85' Απειλεί ξανά η Ανόρθωση! Εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα, κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, σταθερά ο Παναγιώτου.

-88' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ντιαβαρά αντί Μέιρα.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+4' Μακρινό σουτ του Αμπαρτζουμιάν, αρκετά έξω.

-Τέλος της κανονικής διάρκειας στο 0-0. Το ματς οδηγείται στην ημίωρη παράταση...

-Ξεκίνησε η παράταση.

-91' Ωραία ενέργεια του Κορτές εντός περιοχής, ντρίμπλα στο Ντρέκσα, σωτήρια σε κόρνερ με τάκλιν ο Ντα Σίλβα.

-92' Κίτρινη στον Κορέια για φάουλ στον Κωνσταντίνου.

-93' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Σέντρα του Τεχέρα, κεφαλιά του Κορτές από κοντά, η μπάλα ελάχιστα έξω!

-96' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές της η Ανόρθωση. Αντωνίου αντί Αμπαρτζουμιάν και Πάντσεον αντί Τεχέρα. Αναγκαστικές και οι δύο.

-104' Αλλαγή για την ΕΝΠ, αναγκαστική. Κοτσώνης αντί Πολυκάρπου.

-105' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-105+1' Εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, έξω η κεφαλιά του Παρούτη.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην παράταση.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Άλλα 15 λεπτά, για να δούμε αν θα υπάρξει νικητής ή αν το ματς θα οδηγηθεί στα πέναλτι...

-107' Σέντρα του Γεβρέμοβιτς, κεφαλιά του Κατσιάρη, λίγο έξω η μπάλα.

-109' Κίτρινη ο Ντα Σίλβα για φάουλ στον Παρούτη.

-110' Γεμίζει με βαθιές μπαλιές στην περιοχή του Παναγιώτου η Ανόρθωση, για την ώρα... καθαρίζουν οι αμυντικοί της ΕΝΠ.

-112' Ατομική προσπάθεια και σουτ του Κωνσταντίνου με το αριστερό, δύσκολα με διπλή προσπάθεια ο Λόρια.

-114' Κίτρινη ο Σαμπό για δυνατό φάουλ στον Ντιαβαρά.

-120' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

120+1' Κόρνερ ο Κατσιάρης, κεφαλιά του Ντα Σίλβα, η μπάλα βρήκε στον Κορρέα και έφυγε λίγο έξω!

-ΤΕΛΟΣ και της παράτασης. Η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι!

-Εύστοχος ο Ντα Σίλβα, 1-0 η ΕΝΠ!

-Εύστοχος ο Σαμπό, 1-1 η Ανόρθωση!

-ΛΟΡΙΑ! Αποκρούει την εκτέλεση του Βουτσένοβιτς και παραμένει το 1-1!

-Εύστοχος ο Εμπραλίτζε! Έπεσε σωστά ο Παναγιώτου, φάνηκε να αποκρούει αλλά η μπάλα κύλησε κάτω απ' το σώμα του και κατέληξε στα δίκτυα! 2-1!

-ΔΟΚΑΡΙ ο Λουσέρο! Παραμένει το 2-1...

-Εύστοχος ο Πάντσεον! 3-1 η Ανόρθωση!

-Εύστοχος ο Κατσιάρης, μειώνει σε 3-2 η ΕΝΠ

-Παναγιώτου! Εκτέλεσε ο Κορτές, έπεσε σωστά και απέκρουσε ο κίπερ της ΕΝΠ! Παραμένει το 3-2!

-Εύστοχος ο Ντιαβαρά! Ισοφάρισε σε 3-3 η ΕΝΠ!

-Σειρά του Χριστοφή, αν ευστοχήσει, τελειώνει η διαδικασία και προκρίνεται η Ανόρθωση...

-ΓΚΟΛ ο ΤΖΙΜΗΣ και η Ανόρθωση προκρίνεται στην επόμενη φάση, με σκορ 4-3 στα πέναλτι!!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης (84'Παρούτης), Κορέια, Τεχέρα (96'Πάντσεον), Αμπαρτζουμιάν (96'Αντωνίου), Ουαρίς (38'Εμπραλίτζε), Σαμπό, Κορρέα, Ιωάννου (67'Κορτές), Χριστοφή.

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Εμπραλίτζε, Φερέιρα, Παρούτης, Κορτές, Αντωνίου, Χαρογιάν, Πάντσεον, Κωνσταντίνου.

ΕΝΠ: Παναγιώτου, Κορσία, Ντα Σίλβα, Φερνάν (75'Λουσέρο), Ρουσιάς (75'Βουτσένοβιτς), Μέιρα (88'Ντιαβαρά), Γεβρέμοβιτς, Ντρέκσα, Πολυκάρπου (104'Κοτσώνης), Βούκσεβιτς (63'Κατσιάρης), Λαμί (63'Κωνσταντίνου).

Στον πάγκο οι Κόστιτς, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Κωνσταντίνου, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Μαυρουδής, Σολωμού, Γεωργίου, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αμπαρτζουμιάν, Τεχέρα, Κορέια, Σαμπό / Ρουσιάς, Μέιρα.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης