Ανόρθωση - Εθνικός: Ιδανική πρεμιέρα με ντεμπούτο - όνειρο απ' τον Καστέλ! (Φώτος)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Καστέλ που ήρθε απ' τον πάγκο στο 59' και είχε δύο γκολ και μία ασίστ, η Ανόρθωση ξεκίνησε με το... δεξί το νέο πρωτάθλημα! Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος το βράδυ του Σαββάτου (19/08) η "Κυρία" υποδέχθηκε τον Εθνικό και επικράτησε με 3-1. Μέχρι το 59' οι δύο ομάδες ήταν... κολλημένες στο 0-0 ωστόσο η είσοδος του Καστέλ στο ματς, άλλαξε τα δεδομένα υπέρ της Ανόρθωσης. Ασίστ στον Γκερέρο για το 1-0 και άλλα δύο γκολ στην συνέχεια για το 3-0 απ' τον Ισπανό επιθετικό, ο οποίος πραγματοποίησε ντεμπούτο - όνειρο! Ο Εθνικός μείωσε στο φινάλε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη. Τα δύο πρώτα γκολ της Ανόρθωσης (64' και 67') ακυρώθηκαν αρχικά για οφσάιντ ωστόσο μέσω του ελέγχου απ' το VAR, μέτρησαν κανονικά.

• Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου

**Με νέους (και συμπατριώτες) προπονητές οι δύο ομάδες. Νταβίντ Γκαγιέγο από πλευράς Ανόρθωσης, Άνχελ Λόπεθ (Ισπανοί).

To ΦΙΛΜ του αγώνα:

-5' Συμπληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς κάτι αξιόλογο.

-9' Επικίνδυνο γύρισμα του Ηλία από δεξιά, έδιωξε σωτήρια ο Ουαγκέ προ του Φιάκα.

-13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Ηλία έκανε το πλασέ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπεσε και έδιωξε δύσκολα ο Αρμπολέδα! Είχε πάσα στα δεξιά του ο Μάριος, ήταν μόνος χωρίς αντίπαλο ο Χριστοφή.

-15' Απαντά στις ευκαιρίες η Ανόρθωση! Ο Φερέιρα έστρωσε στον Ιωάννου, ο οποίος κοντρόλαρε και έκανε το σουτ λίγο εκτός περιοχής, η μπάλα ελάχιστα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-18' Αδύναμο το σουτ του Ντράζιτς, έξω η μπάλα.

-23' Ορεξάτος ο Μάριος Ηλία, δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Ανόρθωσης με ατομικές ενέργειες κυρίως από αριστερά.

-25' Διακοπή για cooling break.

-26' Συνέχεια στο ματς.

-32' Ωραία συνεργασία Ουαγκέ - Τεχέρα, ο Ουαρίς δεν πρόλαβε το γύρισμα του τελευταίου.

-36' Σουτ στην κίνηση ο Λίπσκι, η μπάλα κόντραρε στον Κορρέα και έφυγε σε κόρνερ.

-38' Ωραία κάθετη του Τεχέρα, δυνατό σουτ του Γκερέρο, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μάρκοβιτς.

-41' Διπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση! Νέο σουτ ο Γκερέρο, έδιωξε με τις γροθιές ο Μάρκοβιτς, στην επαναφορά ο Ιωάννου έκανε νέο σουτ αλλά ο κίπερ του Εθνικού έπεσε και μπλόκαρε!

-42' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Ηλία σέντραρε από δεξιά, ο Ντράζιτς πρόλαβε τον Ουαγκέ και έκανε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Αρμπολέδα ήταν σε ετοιμότητα!

-45' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Με τους ίδιους έντεκα οι δύο ομάδες.

-48' Σκοράρει ο Εθνικός, ψηλά το σημαιάκι. Ο Λομοτέι με κοντινή προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ.

-52' Τρομερή κάθετη πάσα του Ιωάννου στον Ουαγκέ, κακό το γύρισμα του μπακ της "Κυρίας" αφού δεν βρήκε κάποιο συμπαίκτη του.

-55' Ο Χριστοφή έπαιξε την μπάλα προς τα πίσω και ο Μάρκοβιτς την μάζεψε με τα χέρια. "Φωνές" για έμμεσο απ' τους παίκτες της Ανόρθωσης, "παίζεται" απ' τον ρεφ που θεώρησε απόκρουση την ενέργεια του "Τζίμη".

-56' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Σουτ του Φερέιρα από πλάγια θέση, ελάχιστα έξω.

-57' Ωραίο σουτ του Ιωάννου, έξω η μπάλα.

-57' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Καμπρέρα αντί Χριστοφή.

-59' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Παρούτης και Καστέλ μέσα, Κορέια και Φερέιρα έξω.

-61' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Γύρισμα του Ουαγκέ από δεξιά εντός περιοχής, ο Καστέλ κοντρόλαρε και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ριστέφσκι και έφυγε σε κόρνερ.

-64' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Γκερέρο υποδέχθηκε την κάθετη πάσα του Καστέλ και πλάσαρε εύστοχα. Αρχικά το σημαιάκι σηκώθηκε για οφσάιντ. Ωστόσο μέσα από τον έλεγχο του VAR φάνηκε ότι ο Ισπανός ήταν καλυμμένος. 1-0 για την "Κυρία"!

-67' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Δυνατό μακρινό σουτ του Παρούτη, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι, ο Καστέλ πήρε το... ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά. Ξανά το γκολ ακυρώθηκε σε πρώτο χρόνο, ωστόσο μετά από τον έλεγχο του VAR φάνηκε ότι ο Καστέλ ήταν καθαρά καλυμμένος (ίσως έγινε και έλεγχος για πιθανό χέρι). 2-0 για την Ανόρθωση με ασίστ και γκολ του Καστέλ που ήρθε απ' τον πάγκο!

-74' Αλλαγή για την Ανόρθωση, αναγκαστική. Ο Τσίκο (ντεμπούτο) στην θέση του τραυματία Ουαρίς.

-74' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Γκόμες και Πεχλιβάνης μέσα, Φιάκας και Ντράζιτς έξω.

-84' Ο Τσίκο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μόνος απέναντι στον Μάρκοβιτς αλλά πλάσαρε έξω. Σηκώθηκε το σημαιάκι για οφσάιντ, οριακή η φάση...

-85' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Απίθανα πράγματα απ' τον Καστέλ, που σκόραρε ξανά! Ατομική ενέργεια και πλασέ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, νίκησε ξανά τον Μάρκοβιτς!

-87' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Χαραλάμπους αντί Τεχέρα και Αντωνίου αντί Ουαγκέ.

-89' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη, μειώνει ο Εθνικός.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ (87'Αντωνίου), Γκαρθία, Μαρμούκ, Κορέια (59'Παρούτης), Τεχέρα (87'Χαραλάμπους), Γκερέρο, Φερέιρα (59'Καστέλ), Ουαρίς (74'Τσίκο), Κορρέα, Ιωάννου.

Στον πάγκο οι: Μιχαήλ, Κεραυνός, Καστέλ, Παρούτης, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Τζούλιου, Τσίκο.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μάρκοβιτς, Ριστέβσκι, Σπιρόφκσι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Λομοτέϊ, Ηλία Μ., Ντράζιτς (74'Πεχλιβάνης), Χριστοφή (57'Καμπρέρα), Φιάκας (74'Γκόμες), Ακσεντίγιεβιτς.

Στον πάγκο οι: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ηλία Κ., Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντοβιτς, Καλλένος, Ιωάννου, Καμπρέρα, Περδίος, Αγγελόπουλος.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας