ΑΝΟΡΘΩΣΗ/ Φιλική νίκη με Ντούρις (Φώτος)

Με γκολ του Μίχαλ Ντούρις, η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της ΕΝΠ σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στην Σωτήρα το απόγευμα της Τετάρτης (07/08).

- Έναρξη.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση.

-10' Η Ανόρθωση έχει την κατοχή αλλά δεν μπόρεσε να φτιάξει ευκαιρία μπροστά απ' την εστία του Κλέιμαν.

-11' Μετά από σέντρα στην περιοχή της ΕΝΠ, ο Ντούρις εξ' επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν που έδιωξε.

-17' Πιο επιθετική η Ανόρθωση, σε περισσότερο παθητικό ρόλο η ΕΝΠ στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα.

-26' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Ντούρις! Μετά από λάθος συνεννόηση στην άμυνα της ΕΝΠ, ο Σλοβάκος φορ από κοντά βρήκε δίκτυα για το 0-1.

-28' Φάση για την Ένωση. Ο Θεοδώρου μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

-35' Κίτρινη στον Ντούρις.

-Εντελώς διαφορετική ενδεκάδα στο β' ημίχρονο για την Ανόρθωση. Παπαδόπουλος, Κορρέα, Π. Αρτυματάς, Εγγλέζου, Κοφί, Κ. Αρτυματάς, Βασιλακάκης, Ιωάννου, Οκριασβίλι, Καλτσάς και Σαντίκ.

-Ανεπίσημο ντεμπούτο για Καλτσά και Σαντίκ.

-Αρκετές αλλαγές και η ΕΝΠ.

-53' Ο Στεπανιακ από καλή θέση έκανε σουτ, λίγο άουτ.

-60' Σουτ από τον Στεπάνιακ, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά.

-62' Κόρνερ για την Ένωση, ο Κυριάκουέκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ

-66' Παραλίγο το 2-0 για την Ανόρθωση, με τον Σαντίκ να πιάνει μια κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-72' Ο Χατζηβασίλης αντικαθιστά τον Κορρέα.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, πάντα στο 1-0 η Ανόρθωση.