Ανόρθωση-Καρμιώτισσα: Με οδηγό τον Γκασαμά... πλησίασε κορυφή! (Φώτος)

Δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη για την Ανόρθωση που εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες του ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Απόλλωνα και πλησίασε ακόμη περισσότερο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Καλύτερη η Ανόρθωση στο α’ ημίχρονο, είχε τον έλεγχο, την κατοχή αλλά και το γκολ. Τα πρώτα λεπτά άσκησε πίεση και κατάφερε να προηγηθεί στο 15’ με κοντινό πλασέ του Γκασαμά και αφού εκμεταλλεύτηκε την αστάθεια του Άντος στο σουτ του Καστέλ μετά την πάσα του Κορέια. Η Καρμιώτισσα δεν απείλησε ιδιαίτερα αφού και τα δύο σουτ των Φουρ στο 44’ και Κοβάσεβιτς στο 45’ +3’ δεν ανησύχησαν τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

Στην επανάληψη οι αλλαγές του Χρίστου Χαραλάμπους ανέβασαν την απόδοση της Καρμιώτισσας, ωστόσο, η Ανόρθωση ήταν αυτή που έφτασε κοντά στον γκολ στο 47’ όταν ο Καστέλ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Άντος. Η ομάδα των Πολεμιδιών έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 56’, όμως, ο Μιχαήλ ήταν σε ετοιμότητα στα κοντινά σουτ των Θεοδώρου και Ρόσι αντίστοιχα. Ο Γκαγιέγο προέβη και αυτός σε αλλαγές στο 66’ σε μια προσπάθεια να ελέγξει τον ρυθμό της αντιπάλου και έριξε στον αγώνα τους Τιουνέ, Μουσοντά και Γκερέρο ο οποίος επέστρεψε μετά από αρκετό καιρό, λόγω τραυματισμού.

Η Ανόρθωση κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή και εξασφάλισε τρεις πολύτιμους βαθμούς. Η ομάδα της Αμμοχώστου διατηρείται στην 2η θέση με 37 βαθμούς και μετά την ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ με τον Απόλλωνα μείωσε την διαφορά στους δύο βαθμούς από την κορυφή. Το ερχόμενο Σάββατο ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση αγωνίζονται στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής. Η Καρμιώτισσα παραμένει στην προτελευταία θέση με 10 βαθμούς. Η ομάδα των Πολεμιδιών αγωνίζεται την ερχόμενη Κυριακή με τον Εθνικό Άχνας.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Ο Χρίστος Χαραλάμπους ήταν στο στάδιο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

2

Α' ημίχρονο

-2' Κόρνερ το οποίο δεν υπέδειξε ο διαιτητής, υπέρ της Ανόρθωσης έφερε έντονες διαμαρτυρίες από τους κυανόλευκους της Αμμοχώστου.

-7' Σέντρα του Ματθαίου από δεξιά, η μπάλα στα χέρια του Μιχαήλ.

-9' Κεφαλιά του Φουρ μπλοκάρει τη μπάλα ο Μιχαήλ.

-10'  Άστοχο σουτ του Γκασαμά.

-11' Σουτ του Καστέλ με το αριστερό, διώχνει με τα πόδια ο Άντος.

-12' Σουτ του Γουαρίς, εκτός περιοχής η μπάλα έξω.

- 15' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση. Η πίεση της ομάδας της Αμμοχώστου έφερε το γκολ με κοντινό πλασέ του Γκασαμά. Μετά την σέντρα πάσα του Κορέια ο Καστέλ σούταρε και ο Άντος αρχικά έδιωξε τη μπάλα, όμως, στην επιστροφή ο Γκασαμά με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

5

-17' Πάσα του Χρυσοστόμου στον Γκασαμά αλλά τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας.

-18' Κίτρινη στον Νεοφύτου για φάουλ.

-22' Ο Καστέλ έφυγε μόνος πίσω από την άμυνα της Καρμιώτισσας, ο Άντος βγήκε εκτός περιοχής και συγκρούστηκε με τον ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης. Ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

444

-22' Προσωρινή διακοπή, λόγω τραυματισμού του Καστέλ.

-24' Συνέχεια στον αγώνα.

-25' Κίτρινη στον Φουρ για φάουλ στον Φερέιρα.

-31' Άστοχη κεφαλιά του Μαρμούκ.

-36' Διαμαρτυρίες από την Ανόρθωση. Ζήτησαν κάρτα στον Ρόσι για φάουλ στον Τεχέρα. Αντίθετη η άποψη του διαιτητή Μενέλαου Αντωνίου.

-40' Κίτρινη στον Σουκ, για φάουλ στον Χρυσοστόμου.

-44' Σουτ του Φουρ εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει σε συμποδοσφαιριστή του και κατέληξε στα χέρια του Μιχαήλ.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45' +3΄ Μακρινό σουτ του Κοβάσεβιτς δεν ανησυχεί ο Μιχαήλ ο οποίος μπλοκάρει τη μπάλα.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημιχρόνο

-46' Τριπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εκτός οι Ματθαίου, Παντελή και Σουκ. Εντός οι Ντούμπια, Θεοδώρου και Αγγελής.

-46' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Αντωνίου, εντός Ουαγκέ.

-49' Δοκάρι για την Ανόρθωση! Μετά τη σέντρα του Φερέιρα από δεξιά, ο Καστέλ με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άντος.

-51' Πάσα του Ντούμπια στον Θεοδώρου, προλαβαίνει ο Μιχαήλ και μπλοκάρει τη μπάλα.

-52' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Ανόρθωση για χέρι του Ντούμπια. Αντίθετη άποψη έχει ο Μενέλαος Αντωνίου. Το VAR έλεγξε τη φάση και υιοθέτησε την απόφαση του διαιτητή.

-53' Κίτρινη στον Ρόσι για φάουλ στον Τεχέρα.

-55' Άστοχο σουτ του Γκασαμά.

-56' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Αρχικά με Θεοδώρου και στη συνέχεια με Ρόσι αλλά ο Μιχαήλ και στις δύο περιπτώσεις έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια.

-59' Κίτρινη στον Ντούμπια, για φάουλ στον Κορέια.

-64' Άστοχο σουτ του Ρόσι μετά την πάσα από δεξιά του Ντούμπια.

-67' Τριπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός οι Γουαρίς, Χρυσοστόμου και Φερέιρα. Εντός οι Γκερέρο, Τιουνέ και Μουσοντά.

11

-69' Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με σουτ του Κατσαντώνη αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

-70' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά την πάσα του Καστέλ, ο Γκερέρο μόνος σε κενή εστία δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της αντιπάλου ομάδας.

-70' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εκτός ο Φουρ, εντός ο Μπεν Σαλάμ.

-74' Σουτ του Καστέλ, μπλοκάρει τη μπάλα ο Άντος.

-76΄Αλλαγή (αναγκαστική) για την Ανόρθωση. Εκτός ο Τεχέρα, εντός ο Κίκο.

66

-77΄Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς.

-85΄ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ!

-86' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εντός ο Αριστείδου, εκτός ο Ρόσι.

-87' Σουτ του Γκερέρο, μπλοκάρει τη μπάλα ο Άντος.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90'+1' Διαμαρτυρίες από Καρμιώτισσα, για πέναλτι στον Θεοδώρου από τον Κορρέα. Ο διαιτητής, Μενέλαος Αντωνίου υπέδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.