Ανόρθωση - Ολυμπιακός: Νέα γκέλα... νέα έκπληξη! (φώτος)

"Συμβιβασμός" 1-1 ανάμεσα σε Ανόρθωση και Ολυμπιακό στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Μετά την Πάφο, οι μαυροπράσινοι έκαναν δεύτερη σερί έκπληξη εκτός έδρας και ανάγκασαν την ομάδα του Μουνιόθ να χάσει νέο έδαφος στην προσπάθεια να πλησιάσει τις προπορευόμενες ομάδες.

Ο Ουάρντα άνοιξε το σκορ στο 59' και ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα η ομάδα του είχε μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αντωνιάδη με 2η κίτρινη. Ένα 15λεπτο αργότερα ο Κα με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε, μερικά δευτερόλεπτα μετά που πέρασε ως αλλαγή.

Στους 18 η Ανόρθωση και εκτός εξάδας, στους 8 ο Ολυμπιακός που δικαιούται να ελπίζει μετά τα δυο συνεχόμενα ανέλπιστα εκτός έδρας "Χ".

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη. Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-Χωρίς ευκαιρία το πρώτο δεκάλεπτο, η Ανόρθωση έχει την κατοχή στο ξεκίνημα όμως αναμενόταν.

-11' Ωραίος συνδυασμός ανάμεσα σε Νινγκά και Ουάρντα μέσα στην περιοχή, τέλειωμα από τον Αιγύπτιο, σε κόρνερ δύσκολα ο Μολ.

-12' Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία σε ένα λεπτό για την Ανόρθωση. Στην εκτέλεση του κόρνερ έγινε σέντρα από δεξιά και ο Ουάρντα εξ επαφής για... εκατοστά δεν πρόλαβε εξ επαφής να σκοράρει με προβολή.

-13' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Ανόρθωση σε διεκδίκηση του Ουάρντα με τον Λιασίδη μέσα στην περιοχή του Μολ, "τίποτα" από τον διαιτητή.

-18' Ο Κορέια γέμισε από δεξιά, ο Ουάρντα από κοντά έκανε το τελείωμα όμως ο Κυριάκου τον είχε κλείσει. Άουτ η μπάλα μετά από διπλή κόντρα.

-20 λεπτά αγώνα. Η ομάδα του Μουνιόθ ελέγχει πλήρως, φτιάχνει φάσεις και πιέζει για το γκολ.

-29' Κίτρινη στον Σάμπο για φάουλ, συμπληρώνει κάρτες και θα χάσει έναν εκ των επόμενων δυο αγώνων (ΑΠΟΕΛ, Καρμιώτισσα).

-Μισή ώρα στο παιχνίδι. Η κατοχή από το ξεκίνημα στην Ανόρθωση, αμύνεται μαζικά ο Ολυμπιακός. Εδώ και λίγη ώρα δεν έχουν απειλήσει οι γηπεδούχοι.

φδγγ4

-32' Εντυπωσιακό, εναέριο γυριστό του Σάμπο από το ύψος της περιοχής, κόντραρε και πήγε κόρνερ η μπάλα.

-Γυροφέρνει την περιοχή του Μολ η Ανόρθωση αλλά η μαζική άμυνα από τον Ολυμπιακό της βάζει δύσκολα και κλείνει καλά τους χώρους.

-44' Πλασέ του Αρτυματά εκτός περιοχής, ο Μολ έτοιμοις, διώχνει σε κόρνερ.

-45' Κίτρινη στον Κορέια που τράβηξε τον Κορομά ο οποίος έτρεχε για την αντεπίθεση. Συμπλήρωσε και αυτός τρεις.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Πιο επιθετική η Ανόρθωση από το πρώτο λεπτό αλλά από την μια δεν ήταν ιδιαίτερα δημιουργική και από την άλλη, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις λίγες φάσεις που έφτιαξε. Ο Ολυμπιακός όπως αναμενόταν μπήκε με αμυντική τακτική και μέχρι στιγμής του βγαίνει αφού με σωστή λειτουργία δεν... επέτρεψε πολλά πράγματα στον αντίπαλο.

-Αρχίζει το β' μέρος. Τριπλή αλλαγή από τον Μουνιόθ. Φερέιρα, Ιωάννου, Χρυσοστόμου στις θέσεις Κίκο, Χριστοφή, Νινγκά. Αλλαγή και ο Ολυμπιακός, ο Πεχλιβάνης στη θέση του Ψύχα.

-46' Μικροδιακοπή. Στο έδαφος ο Κυριάκου μετά από επικίνδυνο πάτημα του Κορέια πάνω στην διεκδίκηση, μέσα στην περιοχή του Λόρια. Μέσα το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού.

-Εξετάζεται από το VAR η φάση.

φδδφγφδφδ

-48' Καλείται να πάει στο on-field review ο Φωτίου για να εξετάσει αν υπάρχει πέναλτι.

-49' Συνεχίζεται το παιχνίδι. Ο διαιτητής αποφάσισε και μετά που είδε τα ριπλέι ότι δεν υπάρχει πέναλτι, διατηρεί την αρχική του απόφαση.

-51' Κίτρινη στον Αντωνιάδη.

θκκθθκθκ

-55' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Αντωνιάδη. Δεύτερη κίτρινη σε μερικά λεπτά για φάουλ στο κέντρο του γηπέδου στον Κορομά, ο οποίος έτρεχε για την αντεπίθεση. Με δέκα η Ανόρθωση. Διαμαρτύρεται για την απόφαση ο αμυντικός της Κυρίας.

-57' Σουτ του Κορομά από κοντά, στα σώματα η μπάλα και κόρνερ.

-59' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κορέια σέντραρε από αριστερά και ο Ουάρντα με πολύ ωραία κεφαλιά νίκησε τον Μολ! - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

4142

-Τρέχει προς τους Μαχητές και "ανεβαίνει" στην κερκίδα ο Αιγύπτιος!

-Κίτρινη στον Ουάρντα για τον πανηγυρισμό, συμπληρώνει έξι.

-66' Ο Χέντρικς στη θέση του Λιασίδη.

-70' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση για χέρι του Μπάρντι σε διεκδίκηση με τον Χρυσοστόμου. Διαμαρτύρεται ο Ολυμπιακός ότι η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.

34435345

-71' Ακυρώνεται το πέναλτι, φάουλ ακριβώς έξω απ' την περιοχή τελικά μετά τον έλεγχο.

-72' Ο Κα στη θέση του Νάνι.

41212412412412424ερτ

-73' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κα με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής ισοφαρίζει μερικά δευτερόλεπτα μετά που πέρασε στο γήπεδο. - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Ελέγχεται από το VAR αν ο Κορομά ήταν οφσάιντ την στιγμή που έγινε η σέντρα, πριν η μπάλα φτάσει στον Κα.

-76' Μετράει το τέρμα και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-Εισήλθαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-80' Κορρέα αντί Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς αντί Μπαϊσίνιο.

-83' Κίτρινη στον Θ.Ιωάννου, ήταν στο όριο και θα χάσει Άρη ή ΑΕΛ.

-90' Στο έδαφος ο Πεχλιβάνης, συγκρούστηκε στο κεφάλι με τον Αρτυματά.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Κάθετη μπαλιά του Σάμπο στον Ουαρίς ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν μπόρεσε να κοντρολάρει.

-93' Ο Μάρκοβιτς στη θέση του Κορομά.

-95' Στο έδαφος ο Φερέιρα μετά από μαρκάρισμα, ζητά πέναλτι η Ανόρθωση, "τίποτα" δείχνει ο διαιτητής.