Ανόρθωση-Οθέλλος: Μεγάλη νίκη με 10 παίκτες και ανατροπή! (Φώτος)

Μεγάλη νίκη για την Ανόρθωση που κατάφερε και γύρισε το ματς αφού επικράτησε με 2-1 του Οθέλλου, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Αρμπολέδα στο 29΄ και είχε μείνει πίσω στο σκορ από το 35΄ του αγώνα.

Πολύ καλός ο ρυθμός στο α’ ημίχρονο με την Ανόρθωση να ψάχνει το γκολ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Καταγράφηκαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για την ομάδα της Αμμοχώστου με τους Γκασάμα, Γουαρίς και Φερέιρα πριν από την αποβολή του τερματοφύλακα της, Αρμπολέδα ο οποίος πήρε τη μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής στην προσπάθεια του να προλάβει τον Ποπέσκου. Αμέσως μετά και την αλλαγή που έγινε αφού ο Γκασάμα έδωσε τη θέση του στον Μιχαήλ, ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουεσλάτι.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση παρά το αριθμητικό μειονέκτημα διεκδίκησε το γκολ και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 56’ με τον πλασέ του Τσίκο. Ο Φερέιρα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ταουντούλ κι αυτός έδωσε πάσα στον Τσίκο ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 61’ ο Καστέλ με δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Αμμοχώστου.

Με τη νίκη της αυτή η Ανόρθωση ανέβηκε στην 3η θέση με 31 βαθμούς, ενώ ο Οθέλλος έμεινε στην προτελευταία θέση με εννέα βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Η ιστοσελίδα kerkida.net μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Ο Χρίστος Χαραλάμπους ήταν στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

2

Α΄ ημίχρονο

-4' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Γκασάμα ο οποίος μέσα από την περιοχή σούταρε, όμως, ήταν σε ετοιμότητα ο Ταουντούλ.

-6΄ Σουτ του Γουαρίς έξω από την περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Ταουντούλ.

-9' Σουτ σέντρα από δεξιά του Φερέιρα, η μπάλα καταλήγει έξω. Διαμαρτυρίες από την Ανόρθωση για κόρνερ υποστηρίζοντας ότι άγγιξε τη μπάλα ο Ταουντούλ.

-12'  Πρώτη καλή φάση για τον Οθέλλο. Ο Ποπέσκου σούταρε από δεξιά αλλά ο Αρμπολέδα μπλόκαρε τη μπάλα.

-13' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα πήρε τη μπάλα από το λάθος του Ταουντούλ όμως δεν μπόρεσε να την στείλει στα δίχτυα.

-14' Κίτρινη στον Σανγκαρέ, για φάουλ στον Κορέια.

-17΄ Άστοχο σουτ του Ουεσλάτι.

-19' Σέντρα σουτ του Κορέια, η μπάλα στα χέρια του Ταουντούλ.

-26' Άστοχη κεφαλιά του Καστέλ, μετά το κόρνερ του Φερέιρα.

-27' Άστοχο σουτ του Ουεσλάτι.

-29' Κόκκινη απευθείας στον Αρμπολέδα!  Ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης πήρε τη μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής στην προσπάθεια του να προλάβει τη μπάλα πριν από τον Ποπέσκου.

-31' Εξετάζεται η φάση από το VAR που υιοθετεί την απόφαση του διαιτητή και η Ανόρθωση θα συνεχίσει τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές.

2

-34' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Μιχαήλ πήρε τη θέση του Γκασαμά μετά την αποβολή του Αρμπολέδα.

-35΄ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ουεσλάτι ανοίγει το σκορ για τον Οθέλλο.

-39΄Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σουτ του Γουαρίς, η μπάλα πάει στον Καστέλ ο οποίος την έστειλε έξω.

-42' Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο. Ο Ποπέσκου σημάδεψε το δοκάρι στο σουτ από αριστερά.

-45' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45'+3΄ Κίτρινη στον Ουεσλάτι για φάουλ.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-46' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Εντός οι Χρυστοστόμου και Τσίκο, εκτός οι Γουαρίς και Τιουνέ.

-47' Άστοχη κεφαλιά του Κορρέα

-47΄ Κίτρινη στον Χρυσοστόμου για φάουλ στον Ράμος.

-47΄ Κίτρινη στον Ταουντούλ, για καθυστέρηση.

-52' Κεφαλιά του Μ. Αντωνίου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

-55' Σουτ του Χρυσοστόμου, η μπάλα έξω.

-56' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση!  Ο Φερέιρα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ταουντούλ έδωσε πάσα στον Τσίκο και αυτός με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

-58' Διαμαρτυρίες από Ανόρθωση για πέναλτι και παράβαση στον Τεχέρα από τον Γκαρσία. Παίζεται λέει ο διαιτητής.

-59' Κίτρινη στον Ράμος για φάουλ στον Αντωνίου.

-61' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Καστέλ με δυνατό σουτ νίκησε τον Ταουντούλ, μετά την πάσα του Τσίκο και γύρισε το ματς για την Ανόρθωση η οποία προηγείται με 2-1.

-66' Κεφαλιά του Σανγκαρέ, έξω η μπάλα.

-69' Άστοχο σουτ του Ουεσλάτι.

-80' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Εκτός ο Χριστοδούλου, εντός ο Μπραμπίγια.

-83' Κίτρινη στον Μπραμπίγια για φάουλ στον Τεχέρα.

-84' Κίτρινη στον Καστανά, για φάουλ στον Φερέιρα.

-86' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Φερέιρα, εντός ο Μουσοντά.

-87' Κίτρινη στον Μουσοντά, για φάουλ στον Μπραμπίγια.

-88' Αλλαγή για τον Οθέλλο. εντός ο Κατσιατής, εκτός ο Κυριάκου.

-90' Κίτρινη στον Τεχέρα για φάουλ στον Ουεσλάτι.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90'+1' Σουτ του Χρυσοστόμου διώχνει τη μπάλα ο Ταουντούλ.

-90' +2' Σουτ του Ουεσλάτι μπλοκάρει τη μπάλα ο Μιχαήλ.

-90+3' Σουτ του Καστέλ, σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας του Οθέλλου.

-90' +4' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Αντωνίου, εντός ο Κίκο.