Ανόρθωση-ΠΑΕΕΚ: ΚΕΡΥΝΕΙΩΤΙΚΟ "ΜΠΑΜ" στο "ΠΑΠ" (φώτος)

Μεγάλη έκπληξη από την ΠΑΕΕΚ! Η ομάδα του Μάκη Σεργίδη νίκησε με 3-2 την Ανόρθωση, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος! Η ΠΑΕΕΚ δείχνει ότι μπορεί να κάνει την υπέρβαση και να παραμείνει στα σαλόνια της Α΄ Κατηγορίας, η Ανόρθωση δείχνει ότι δεν μπορεί να... χτυπήσει τον τίτλο. Παραμένει στην 8η θέση με 13 βαθμούς η "Κυρία", στους 11 βαθμούς η ΠΑΕΕΚ, όσους έχει και η Δόξα. Ουσιαστική εμφάνιση από την ομάδα της Κερύνειας, χτύπησε... στις αμυντικές αδυναμίες της Ανόρθωσης και πέτυχε 3 γκολ στη Λάρνακα. Η Ανόρθωση είχε κάποιες καλές στιγμές στα πρώτα 30 λεπτά κυρίως από στημένες μπάλες, δοκάρι του Λάζαρου στο 12΄, κεφαλιά του Ελλαδίτη στο 17΄. Στην πρώτη της τελική προσπάθεια η ΠΑΕΕΚ σκόραρε με τον Νάντο στο 34΄, ενώ στο 41΄ ο Ενόχ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων. Μείωσε στο 45΄ με Κορέια η Ανόρθωση, στο 62΄ ο Αμπαρτζουμιάν το 2-2 και εκεί που φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να το φέρει... τούμπα η ομάδα του Τιμούρ, στο 71΄ ο Έσελινγκ πέτυχε το 3-2 για την ΠΑΕΕΚ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ΠΑΕΕΚ πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη-έκπληξη.

Το kerkida.net ήταν στο "Αντώνης Παπαδόπουλος"...

-Είσοδος των δύο ομάδων με πανό για την Αμμόχωστο και την Κερύνεια...

Έναρξη...

5΄ Αργός ο ρυθμός, αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

12΄ Πρώτη μεγάλη φάση- Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Άτυχη η Ανόρθωση...

16΄ Νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ από το Λάζαρο, άουτ η μπάλα

17΄ Μεγάλη ευκαιρία με Λάζαρο! Mετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ελλαδίτης άσος έκανε από κοντά την κεφαλιά, ο Πρόσεκ του είπε ΟΧΙ

25΄ Παραμένει το 0-0, θα μπορούσε να είχε σκοράρει η Ανόρθωση, αλλα χρειάζεται να γίνει παραγωγική σε κανονική ροή αγώνα- Αμύνεται σωστά η ΠΑΕΕΚ

29΄ Κίτρινη στο Δημητρίου σε φάουλ στον Κορέια

30΄ Ο Ουάρντα πήγε να απειλήσει με τακουνάκι, δεν βρήκε τη μπάλα

34΄ ΓΚΟΛ/Ο Νάντο σκοράρει για την ΠΑΕΕΚ! Στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια, η ομάδα της Κερύνειας παγώνει το "ΠΑΠ". Πολύ ωραία σέντρα από το Δημητρίου, υπέροχο τελείωμα με το κεφάλι ο Νάντο για το 0-1

36΄ Καλή στιγμή για την ΠΑΕΕΚ, δεν βρήκε στόχο ο Γιάνσεν με σουτ

39΄ Φωνές για πέναλτι από την Ανόρθωση για μαρκάρισμα στην περιοχή στο Λάζαρο

40΄ Κίτρινη στο Μασέδο

41΄ ΓΚΟΛ/ Ο Ενόχ το 2-0 για την ΠΑΕΕΚ! Και πάλι ο Δημητρίου την ασίστ με σέντρα από τα δεξιά, από κοντά βρήκε στόχο ο Ενόχ. Τρεις τελικές προσπάθειες, 2 γκολ η ΠΑΕΕΚ!

45΄ ΓΚΟΛ/Μειώνει η Ανόρθωση σε 2-1 με τον Κορέια! Πλασέ από τον Ουάρντα απόκρουση του Πρόσεκ, πήρε το... ριμπάουντ και πλάσαρε εύστοχα ο αριστερός μπακ της "Κυρίας"

-Έντονες διαμαρτυρίες από την ΠΑΕΕΚ για παράβαση που σφύριξε ο ρεφ λίγο πριν το γκολ της Ανόρθωσης για χέρι ενώ ήταν στην επίθεση η φιλοξενούμενη ομάδα

45+1 Κίτρινη στον Ιωάννου

45+2 Φάουλ από το Δημητρίου στον Ουάρντα, ρίσκαρε με 2η κίτρινη κάρτα ο δεξιός μπακ της ΠΑΕΕΚ

Ημίχρονο (Καθοριστικό ίσως αποδειχθεί το γκολ του Κορέια, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ΠΑΕΕΚ με έξοχη τακτική είχε προβάδισμα δύο τερμάτων, όλα ρευστά στην επανάληψη. Αναμένεται σπουδαίο β΄ ημίχρονο. Η Ανόρθωση εμφανίζει ξανά αμυντικές αδυναμίες. Πέντε τελικές η "Κυρία", τρεις η ΠΑΕΕΚ, στο 60% η κατοχή μπάλας για την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια)

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Ο Κατσαράβα αντί του Πόποβιτς

46' Σουτ του Ουάρντα, άστοχο

47' Αντεπίθεση της ΠΑΕΕΚ, ο Αντωνιάδης κάνει καθοριστική άμυνα στον Ενόχ, ο Αφρικανός ήταν έτοιμος για να "οπλίσει" και να απειλήσει τον Λόρια

50' Κίτρινη ο Ρισβάνης, σε καλό σημείο φάουλ η ΠΑΕΕΚ

51' Φοβερή πάσα του Ουάρντα με το εξωτερικό, βρήκε τον Χριστοφή που πρόλαβε την έξοδο του Πρόσεκ, πήγε πλάγια, έκανε την σέντρα για τον Λάζαρο, που έκανε την προσπάθεια να απειλήσει, έδιωξε η άμυνα των Κερυνειωτών.

53' Λάθος του Ρισβάνη, κλέβει ο Ενόχ, έκανε το σουτ, η μπάλα στα χέρια του Λόρια

58΄ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση! Πλάσαρε ο Λάζαρος, αμυντικός έδιωξε λίγο πριν περάσει ολόκληρη η μπάλα τη γραμμή- Φωνές από την Ανόρθωση για γκολ

-Εξετάζεται η φάση από το VAR

-Δεν πέρασε ολόκληρη η μπάλα τη γραμμή, παραμένει το προβάδισμα για την ΠΑΕΕΚ

60΄ Ο Καπαρτής στη θέση του Γιάνσεν

62΄ ΓΚΟΛ/Ο Αμπαρτζουμιάν το 2-2! Σέντρα του Ουάρντα, κεφαλιά από τον Χριστοφή, απόκρουση του Πρόσεκ και από κοντά ο Αρμένιος δεξιός μπακ έφερε το ματς στα ίσα

-Ήταν η τελευταία προσπάθεια του Χριστοφή στον αγώνα, πέρασε ο Ντέλετιτς στη θέση του

65΄ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Εκτέλεση φάουλ από το Λάζαρο, κεφαλιά του Ουάρνα, άουτ η μπάλα

67΄ Κίτρινη στον Πρόσεκ για καθυστερήσεις

69΄ Πρόβλημα με Κούρο, πέρασε στον αγώνα ο Νεοφύτου

71΄ ΓΚΟΛ/Ο Έσελινγκ το 3-2 για την ΠΑΕΕΚ! Εκτέλεση φάουλ από τον Ντίας, κεφαλιά από τον Έσελινγκ, ο Νάντο άγγιξε τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι, ο Αμπαρτζουμιάν έδιωξε στη γραμμή και από κοντά ο Έσελινγκ βάζει ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του Σεργίδη

78΄ Άστοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ από το Λάζαρο

80΄ Κίτρινη στον Ντίας για δυνατό μαρκάρισμα

80΄ Κίτρινη στον Ουάρντα- Αντίδραση γιατί καθυστερούν να κάνουν αλλαγές οι φιλοξενούμενοι

80΄ Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Τίμερμανς αντί Νάντο, Χαραλάμπους αντί Ενόχ

83΄ Ρουσιάς στη θέση του Ιωάννου

85΄ Το 3ο γκολ της ΠΑΕΕΚ αποσυντόνισε πλήρως της Ανόρθωση-Παραμένει το 2-3

87΄ Δεν βρήκε στόχο ο Λάζαρος με απευθείας εκτέλεση φάουλ

+5 λεπτά

90+2 Δεν μπόρεσε από κοντά ο Κατσαράβα, μάζεψε τη μπάλα ο Πρόσεκ

90+3 Εξετάζεται φάση από το VAR, για αν υπήρχε πέναλτι σε χέρι του Σουμαόρο στην προηγούμενη φάση