Ανόρθωση - Πάφος: "Άγγιξαν" το διπλό οι Παφίτες/ Έσωσε... το "Χ" η "Κυρία" (Φώτος)

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς της Ανόρθωσης με την Πάφο για τη 23η αγωνιστική του πρωταθλημάτος.
Η Ανόρθωση που ήταν καλύτερη στο α' ημίχρονο προηγήθηκε νωρίς στο σκορ μόλις στο 2' με το κοντινό πλασέ του Γκασάμα μετά την πάσα από δεξιά του Ουαρίς. Η ομάδα της Πάφου έφερε στα ίσα το ματς αφού ισοφάρισε με τον Ζάιρο στο 35' μετά την σέντρα του Τάνκοβιτς. Στο 40' η Ανόρθωση σκόραρε με τον Ουαρίς αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
Στην επανάληψη η Πάφος μπήκε πιο δυναμικά και έχασε σπουδαία ευκαιρία για να γυρίσει το ματς όμως το σουτ του Τάνκοβιτς η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Η Πάφος που ήταν καλύτερη κατάφερε και πήρε προβάδισμα με 2-1 με κεφαλιά του Ζάιρο μετά από κόρνερ του Τάνκοβιτς. Δοκάρι είχε και η ομάδα της Αμμόχώστου στο 70' με τον Φερέιρα. Η Ανόρθωση ισοφάρισε σε 2-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα με πέναλτι που κέρδισε ο Τσίκο και εκτέλεσε στη συνέχεια ο Καστέλ.

Με την ισοπαλία αυτή διατηρήθηκε η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων αφού η Πάφος ανέβηκε στους 43 βαθμούς και η Ανόρθωση στους 41 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Το kerkida σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο στάδιο "Αντώνης Παπαδόπουλος" ο Χρίστος Χαραλάμπους.

-Έναρξη.

-2' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση.  Άνοιξε το σκορ ο Γκασάμα με κοντινή προβολή μετά από ασίστ του Ουαρίς.

111

-5' Πάτημα του Ναμ στον Τεχέρα, άφησε πλεονέκτημα και τη φάση να εξελιχθεί ο διαιτητής.

-9' Τάνκοβιτς το σουτ, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Αρμπολέδα.

-10' Κίτρινη στον Μελούσο για φάουλ.

1

-12' Κεφαλιά του Τουμάσι, μετά τη σέντρα του Μπρούνο, η μπάλα έξω.

-15' Κίτρινη στον Τσίκο, για χτύπημα σε αντίπαλο.

-15' Κεφαλιά του Τσίκο, η μπάλα χτύπησε σε αντίπαλο και απομακρύνθηκε... Διαμαρτυρίες από τον ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης, για χέρι του Ρους στην περιοχή της Πάφου. Τίποτα υπέδειξε ο διαιτητής.

-18' Σουτ του Τσίκο από το ύψος της περιοχής η μπάλα έξω.

-20' Σουτ του Ζάιρο από δεξιά η μπάλα έξω.

-25' Καλύτερη η Ανόρθωση μέχρι στιγμής, ελέγχει τον αγώνα και διατηρεί το προβάδισμα.

-28' Κίτρινη στον Γκαγιέγο, για διαμαρτυρίες.

12

-35' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίζουν με κοντινή προβολή του Ζάιρο, μετά τη σέντρα του Μπρούνο.

-40' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Ουαρίς σκοράρει μετά την πάσα του Κορέια.

-41' Η φάση εξετάζεται από το VAR. Ακυρώνεται τελικά το γκολ ως οφσάιντ.  Διαμαρτυρίες από την Ανόρθωση, ότι η μπάλα έφυγε από αντίπαλο.

-45' Κίτρινη στον Ουαρίς, για διαμαρτυρίες.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για την Πάφο. Εκτός ο Μπρούνο, εντός ο Μποτσκάι.

-46' Δοκάρι για την Πάφο. Ο Μποτσκάι έφυγε γρήγορα πίσω από την άμυνα της Ανόρθωσης, μετά την πάσα του Τάνκοβιτς σούταρε από αριστερά αλλά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.

-54' Σπρώξιμο του Τσίκο από τον Ρους και φάουλ για την Ανόρθωση.

-55' Απευθειας εκτέλεση φάουλ με τον Μπότσκαι, πρόλαβε ο Αρμπολέδα αλλά υποδείχθηκε ως οφσάιντ ποδοσφαιριστής της Πάφου.

-55' Χτύπημα από τον Μποτσκάι, εκτός φάσης, στον Τιουνέ. Δεν υπέδειξε κάτι ο διαιτητής.

-61' Ευκαιρία για την Πάφο. Το σουτ του Ζάιρο από αριστερά ήταν άστοχο.

-61' Αλλαγή για την Πάφο. Εκτός ο Μελούσο, εντός ο Τζάτζα.

-62΄ Κίτρινη στον Καρσέδο, για διαμαρτυρίες. (Δεν συνεννοήθηκε σωστά με τους συνεργάτες του για την αλλαγή)

11

-63' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Γκασάμα, εντός ο Καστέλ.

-65' Κίτρινη στον Ντράγκομιρ.

-66' Προσωρινή διακοπή, για τραυματισμό του Φερέιρα.

-68' Συνέχεια στον αγώνα.

-70' Δοκάρι για την Ανόρθωση. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και έξω.

-71' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Εκτός οι Τουμάσι και Ρους, εντός οι Βαλακάρι και Ικόκο.

-72' Διαμαρτυρίες για παράβαση στην περιοχή της Πάφου αλλά ο Φερέιρα υποδείχθηκε ως οφσάιντ.

-74' Κεφαλιά του Γκολντάρ, έδιωξε σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

-75' Κίτρινη στον Αρμπολέδα.

-76' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Προβάδισμα για την φιλοξενούμενη ομάδα με τον Ζάιρο ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά μετά από κόρνερ.

-76' Κίτρινη στον Ζάιρο για τον πανηγυρισμό του μετά το γκολ.

-82' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός οι Τιουνέ και Ουαρίς, εντός οι Ιωάννου και Παρούτης.

-84' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντράγκομιρ, η μπάλα έξω.

-87' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός οι Τεχέρα και Ουαγκέ, εντός οι Χρυσοστόμου και Αντωνίου.

-89' Αλλαγή για την Πάφο. Εκτό ο Ζάιρο, εντός ο Κοντρέρα.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-94' Πέναλτι για την Ανόρθωση, για παράβαση του Γκολντάρ στον Τσίκο στην περιοχή της Πάφου.

2

-95' Κίτρινη στον Ίβουσιτς που καθυστερούσε να πάρει τη θέση του.

-95' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με εκτέλεση πέναλτι του Καστέλ.

1

Λήξη αγώνα.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ (87' Αντωνίου), Μαρμούκ, Κορέια, Τεχέρα (87' Τεχέρα), Φερέιρα, Τιουνέ (82' Ιωάννου), Μακούν, Ουαρίς (82' Παρούτης), Τσίκο, Γκασαμά (63' Καστέλ).

Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Κεραυνός, Κίκο, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά, Χρυσοστόμου.

Πάφος: Ίβουσιτς, Μελούσο (61' Τζάτζα), Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο (46' Μποτσκάι), Ζάιρο (89' Κοντρέρα), Ρους (71' Ικόκο), Τάνκοβιτς, Ναμ, Τουμάσι (71' Βαλακάρι), Ντράγκομιρ.

Στον πάγκο οι Γιοσίποβιτς, Κανέ, Ικόκο, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Πέπε.

Διαιτητής: Azevedo Malheiro Helder Miguel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Χριστοδούλου Μαρία
Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος

Την αρθρογραφία της 23ης αγωνιστικής προσφέρει το παραδοσιακό μαγειρείο Χυτρών Γεύσεις