Ανόρθωση-Πάφος FC: Σβηστά... στους "8" η "Κυρία" και ραντεβού την Κυριακή! (φώτος)

Ισοπαλία χωρίς γκολ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για Ανόρθωση και Πάφο. Η «Μεγάλη Κυρία» με προίκα το 3-1 στο «Σ. Κυριακίδης» πέρασε άνετα στους «8» του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έκανε άριστη διαχείριση στο ματς έχοντας φυσικά στο μυαλό το πολύ σημαντικό παιχνίδι της Κυριακής απέναντι στον ίδιο αντίπαλο.

Χωρίς καθαρές φάσεις ο επαναληπτικός, η Ανόρθωση παίρνει εισιτήριο για την επόμενη φάση. Το μυαλό και των δυο προπονητών στον επόμενο αγώνα όπου θα πέσουν… κορμιά. Ντεμπούτο για Εσκοβάλ με τα μπλε της Ανόρθωσης.

φσδφσδφφδσφσδφσδ

- Έναρξη στο ματς

- 2' Ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Ντέλετιτς από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ρούτκο!

- 10' Ωραία ενέργεια του Ουάρντα από αριστερά, ο Αιγύπτιος σέντραρε, ο Νοβότνι προσπάθησε για το κεφάλι, δεν ανησυχεί ο Ρούτκο.

- 11' Κόρνερ η Πάφος, μετά από άμυνα του Αραγιούρι.

- 13' Μακρινό σουτ ο Σεμέδο, πάνω από την εστία η μπάλα.

- 15' Σέντρα του Σεμέδο, ο Ντάγκλας Αουρέλιο κέρδισε το κόρνερ από την άμυνα του Ρισβάνη.

- 21' Nέο σουτ του Σεμέδο, κάπου χτυπά η μπάλα, αλλάζει πορεία, κόρνερ.

- 23' Απειλεί η Πάφος, σουτ του Ντράγκομιρ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει κόρνερ. Φωνές οι Παφίτες για χέρι, κόρνερ δείχνει ο ρεφ Σολωμού.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιο απαιτητική η Πάφος στα τελευταία λεπτά...

φσδφσδφσφδφσδφφσδ

- 26' Σέντρα του Αβραάμ μέσα από την περιοχή, ο Νοβότνι στο δεύτερο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά, μαζεύει σταθερά ο Ρούτκο.

- 29' Φάουλ του Ουάρντα στον Μπαϊριτς, ζητά συγνώμη ο Αιγύπτιος, παρατήρηση του Σολωμού πως θα είναι η τελευταία φορά. Ρίσκαρε ο Ουάρντα για να δεχθεί κίτρινη...

- 36' Bρήκε χώρο ο Σεμέδο για να κάνει σουτ, η μπάλα στα σώματα των αμυντικών της Ανόρθωσης, ο Ντράγκομιρ πήρε το ριμπάουντ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.

- 38' Δυνατό φάουλ του Χότσκο στον Ντέλετιτς! Κίτρινη στον άσο της Πάφου.

ξκηηξκηκηξκ

- 43' Ωραία συνεργασία Ουάρντα - Αβραάμ, ο κύπριος μπακ γύρισε την μπάλα για τον Νοβότνι, σπουδαία άμυνα σε κόρνερ του Μπάριτς.

- 44' Κόρνερ του Πόποβιτς, ο Αραγιούρι πήδηξε για την κεφαλιά, δεν την βρήκε για λίγο, ούτε ο Νοβότνι κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα.

Ημίχρονο χωρίς γκολ. Η Ανόρθωση πετυχαίνει τον στόχο της πρόκρισης. Έμειναν 45 λεπτά.

Εναρξη στο β' ημίχρονο.

φγδφγδφδφφγδγδγδγδφ

- 51' Κίτρινη στον Ντάγκλας αλλά και στον Ιβάν Μανσέ από τον ρεφ Σολωμού. Ο Κροάτης τεχνικός διευθυντής διαμαρτυρήθηκε για το φάουλ που δόθηκε εις βάρος της Πάφου.

- 53' Κίτρινη στον Βερχόβετς για φάουλ στον Κοβάσεβιτς.

- 59' Ντεμπούτο Εσκοβάλ με τα μπλε της Κυρίας.

dfgdfdggdfgggdf

- 65' Απουσιάζει η μεγάλη φάση στο ματς, οι δυο ομάδες δείχνουν να συμβιβάζονται και να έχουν το μυαλό τους στο κρίσιμο παιχνίδι της Κυριακής.

- 69' Αποσύρει Νοβότνι ο Τιμούρ, μέσα ο Μιχάλης Ιωάννου.

- 72' Γλίστρησε ο Πάγιτς, πήγε να το εκμεταλλευτεί ο Ουάρντα, το γύρισμα του στον Ρούτκο.

- 73' Σουτ εντός περιοχής του Φουρ, ο Λόρια σταθερά.

- 75' Κίτρινη στον Εσκοβάλ.

- 84' Σύγκρουση Ρούτκο-Χρυσοστόμου, επιθετικό φάουλ σφυρίζει ο Σολωμού, στο έδαφος για λίγο ο Κύπριος μέσος.

φφφγφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφδφφφδγδφγδφγδφ

- 89' Kίτρινες σε Αρτυματά και Μπαϊριτς

Τρια τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+1' Σουτ του Ουάρντα άουτ.

- 90+3' Κλέβει ο Χρυσοστόμου από τον Ρούτκο, το πλασέ σε κενή εστία το βγάζει ο Μπάιριτς!