ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση: Διπλό... και ξανά "φωτιά" στο πρωτάθλημα! (Φώτος)

Η βαθμολογικά αδιάφορη Ανόρθωση νίκησε με 2-0 το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα σε ότι αφορά τη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.
Το ΑΠΟΕΛ παρά την ήττα παραμένει στην κορυφή με 66 βαθμούς, 1β μπροστά από την ΑΕΚ, τέσσερεις από την Ομόνοια και πέντε από τον Άρη. Η Ανόρθωση ανέβηκε στους 52 βαθμούς.

Στο α' ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ελέγξει τον αγώνα αλλά το γκολ στο 8' του Φερέιρα, μετά την πάσα του Κορέια επηρέασε αρνητικά για λίγο τους ποδοσφαιριστές του Ρικάρντο Σα Πίντο. Μετά το 15' οι γαλαζοκίτρινοι ανέβασαν ρυθμό και δημιούργησαν τις προυποθέσεις και τις ευκαιρίες για την ισοφάριση, χωρίς αποτέλεσμα. Η πολύ μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ καταγράφηκε στο 41' με τον Τομανέ με τον Αρμπολέδα, ωστόσο, να είναι σε ετοιμότητα. Δευτερόλεπτα πριν η Ανόρθωση είχε δοκάρι με τον Φερέιρα.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά τα πρώτα λεπτά, για την ισοφάριση αλλά η Ανόρθωση πέτυχε και 2ο γκολ κοντινό πλασέ του Παρούτη, μετά την πάσα του Κορέια. Η αμυντική λειτουργία του ΑΠΟΕΛ δεν λειτούργησε σωστά στη φάση αυτή και η Ανόρθωση το εκμεταλλεύτηκε πετυχαίνοντας το 2-0 λίγο πριν το 60'. Το ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στη συνέχεια και η ομάδα της Αμμοχώστου διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Κλικ ΕΔΩ για να παρακολουθήσετε τον αγώνα σε Live streaming από την Cablenet

Η ιστοσελίδα μας, kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα... Στο ΓΣΠ ο Ανδρέας Ροκόπος, στην περιγραφή η Κατερίνα Κυριάκου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α' ημίχρονο

Έναρξη.

-4΄Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ. Ζήτησαν φάουλ στον Ντογκαλά από τον Μαρμούκ. Παίζεται λέει ο διαιτητής.

-8' ΓΚΟΛ  για την Ανόρθωση! Ο Φερέιρα ανοίγει το σκορ με σουτ από αριστερά στο ύψος περίπου της περιοχής, μετά την πάσα του Κορέια.

1

-13΄ Σουτ του Μαρκίνιος εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Αρμπολέδα.

-15' Λάθος του Κορέια στην περιοχή της Ανόρθωσης, δεν μπόρεσαν, όμως, να το εκμεταλλευτούν οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ.

-18' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, για να ισοφαρίσει. Ο Γιέφτε στην περιοχή έκανε το πλασέ, ο Αρμπολέδα έδιωξε με τα πόδια.

-20' Πολύ καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ αλλά Τομανέ και Μαρκίνιος δεν πρόλαβαν την μπάλα στην περιοχή της Ανόρθωσης, μετά τη σέντρα από δεξιά του Δώνη.

2

-25' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα η μπάλα έξω.

-27' Σουτ του Μαρκίνιος από αριστερά, ο Αρμπολέδα μπλοκάρει τη μπάλα.

-29' Σουτ του Γιέφτε από αριστερά στο ύψος περίπου της περιοχής, η μπάλα έξω.

-31' Κίτρινη στον Γκερέρο, για φάουλ στον Μαρκίνιος.

-34' Άστοχη κεφαλιά του Πέτροβιτς, μετά την εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος.

-36' Μπαλιά του Κορέια από αριστερά, ο Μπέλετς πρόλαβε την μπάλα πριν από τον Παρούτη.

2

-40' Δοκάρι για την Ανόρθωση με πλασέ του Φερέιρα! Από την κάθετη πάσα του Παρούτη, ο Φερέιρα έφυγε μόνος με το Μπέλετς αλλά δεν σημάδεψε σωστά με τη μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ

-41' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Τομανέ μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης από δεξιά σούταρε αλλά έδιωξε με τα πόδια ο Αρμπολέδα. Στη συνέχεια αμυντικός των κυανολεύκων απομάκρυνε τη μπάλα σε κόρνερ.

-42' Κεφαλιά του Κοσταντίνοφ, η μπάλα έξω.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

4

-45'+2' Φάουλ για το ΑΠΟΕΛ σε καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή της Ανόρθωσης.

-45'+3' Απευθείας εκτέλεση από τον Γιέφτε, η μπάλα έξω.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-48' Μπαλιά του Δώνη, μπλοκάρει τη μπάλα ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης.

-50' Σουτ σέντρα του Μαρκίνιος, η μπάλα στα χέρια του Αρμπολέδα.

-52' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Αντωνίου αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Εξετάστηκε η φάση από το VAR το οποίο υιοθέτησε την απόφαση του βοηθού διαιτητή και έτσι δεν μετρά το γκολ.

11

-54' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έξω οι Μαρκίνιος και Κοσταντίνοφ, μέσα οι Μεχρί και Κβιλιτάια.

-55' Άστοχο σουτ του Αντωνίου.

-59' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Παρούτης με κοντινό πλασέ, μετά την πάσα του Κορέια, δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα της Αμμοχώστου. Λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, αφέθηκε μόνος ο Κορέια.

33

-62' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Δώνης, μέσα ο Μαϊόλι.

-63' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω οι Αντωνίου και Φερέιρα, μέσα οι Κάργας και Κίκο.

-65' Κίτρινη στον Αρμπολέδα για καθυστερήσεις.

-67' Σουτ του Κίκο, διώχνει σε κόρνερ ο Μπέλετς.

-68' Κεφαλιά του Τομανέ, μπλοκάρει τη μπάλα ο Αρμπολέδα.

-70' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, η μπάλα έξω.

-71' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Παρούτης, μέσα ο Ουαρίς.

-74' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα οι Εφραίμ και Γουίλσον, έξω οι Τομανέ και Σούσιτς.

-75' Κίτρινη στον Εφραίμ για φάουλ στον Ουαρίς.

-75' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, για να μειώσει στο σκορ αλλά το πλασέ του Μαϊόλι, έδιωξε με τα πόδια ο Αρμπολέδα.

11

-80' Άστοχο σουτ του Ντάλσιο.

-85΄Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα οι Περέα και Τζούλιου, έξω οι Χρυσοστόμου και Γκερέρο.

-88' Κίτρινη στον Μπέλετς, για διαμαρτυρίες.

-90' Έξι λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-90'+4' Πλάσε του Τζούλιου, μετά την πάσα του Κορέια διώχνει τη μπάλα ο Μπέλετς.