ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση: Έπιασε δεκάρι, επέστρεψε στην κορυφή! (φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ ξανά στην κορυφή... Το βράδυ του Σαββάτου κέρδισε την Ανόρθωση με 1-0, έφτασε στην 10η σερί νίκη (9η στο πρωτάθλημα) και επέστρεψε στην πρώτη θέση και στο +2 από την ΑΕΚ.

Με ένα αυτογκόλ (29' Χάρογιαν) κρίθηκε το ντέρμπι, με τον Λόρια νωρίτερα να πιάνει πέναλτι του Μαρκίνιος.

Το ΑΠΟΕΛ κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, έφτιαξε φάσεις και τελικά άνοιξε το σκορ με την βοήθεια της τύχης. Η Ανόρθωση είχε παθητικό ρόλο στην μεγαλύτερη διάρκεια αλλά στο τελευταίο 20λεπτο ρίσκαρε όσο μπορούσε και είχε καλές φάσεις για να ισοφαρίσει, με κορυφαία εκείνη στο 69' με τον Παρούτη. Η Κυρία έχασε νέο έδαφος στην προσπάθεια για είσοδο στην εξάδα αφού για τρίτο σερί παιχνίδι έμεινε μακριά από τη νίκη.

Στο γήπεδο ήταν ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στην περιγραφή της αναμέτρησης ο Νικόλας Γωγάκης...

*Θυμίζουμε ότι λόγω απαγόρευσης μετακίνησης οπαδών, η Ανόρθωση δεν έχει μαζί της τον κόσμο της.

-Ο Χρ.Θεουλή δίνει το έναυσμα για την έναρξη.

-Με τριάδα στην άμυνα η Ανόρθωση, η οποία αποτελείται από Κορρέα, Χαρογιάν, Αντωνίου.

-1' Η πρώτη κίτρινη στα... 20 δευτερόλεπτα! Την βλέπει ο Αμπαρτζουμιάν για επικίνδυνο πάτημα στον Μαρκίνιος από πίσω.

-4' Πρώτη επικίνδυνη φάση μετά από αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Λόρια πρόλαβε τον Κβιλιτάια πριν "τσιμπήσει" τη μπάλα έπειτα από την κεφαλιά-πάσα του Μπλουμ.

-9' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σούσιτς μπήκε στην περιοχή, δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Ουαρίς, ο διαιτητής ήταν κοντά και έδειξε την άσπρη βούλα. Ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης δέχθηκε και κίτρινη κάρτα.

12412441

-Διαμαρτύρονται για την απόφαση οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης.

532253523

-10' Αποκρούει ο Λόρια! Ο τερματοφύλακας της "Κυρίας" "διάβασε" τον Μαρκίνιος, έπεσε στην σωστή γωνία και έσωσε.

-15 λεπτά αγώνα. Επιθετικός μονόλογος για την ομάδα του Μιλόγεβιτς που έχει την κατοχή και πιέζει. Με αμυντική τακτική η ομάδα του Μουνιόθ.

-18' Γέμισμα του Βιγιαφάνες από δεξιά, υπό πίεση η κεφαλιά του Κβιλιτάια, κανένα πρόβλημα για τον Λόρια.

-20' Λάθος γύρισμα του Ντβάλι στον Μπέλετς, ο Νινγκά έκλεψε αλλά από πολύ πλάγια θέση δύσκολα θα μπορούσε να σκοράρει, έξω το πλασέ.

-21' Μεγάλη απόκρουση ο Λόρια! Ο Σαρφό το ωραίο σουτ ακριβώς έξω απ' την περιοχή, ο Γεωργιανός με το ένα χέρι "βγάζει" μια εξαιρετική επέμβαση.

-25 λεπτά αγώνα, η ίδια εικόνα από το ξεκίνημα: Η μπάλα στο ΑΠΟΕΛ που ψάχνει για τους ανοικτούς χώρους, αμύνεται η Ανόρθωση που είναι εντελώς ακίνδυνη προς το παρόν.

ΙΟΟΙΟΙΙ

-29' ΓΚΟΛ 1-0! Σέντρα του Σούσιτς, ο Κβιλιτάια το τελείωμα στην κίνηση, απέκρουσε ο Λόρια, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Χάρογιαν και πήγε στα δίκτυα - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Ελέγχεται από το VAR το γκολ, για το ενδεχόμενο να ήταν οφσάιντ ο Κβιλιτάια στην μπαλιά του Σούσιτς.

-Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, κανονικό το γκολ.

-35 λεπτά αγώνα. Η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ από το ξεκίνημα έφερε αποτέλεσμα.

-Φθάσαμε στο 40'. Προσπαθεί να αντιδράσει η Ανόρθωση μετά το γκολ κρατώντας λίγο περισσότερο τη μπάλα αλλά παραμένει ακίνδυνη.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Η ομάδα του Μιλόγεβιτς μπήκε επιθετικά από το ξεκίνημα και αφού είδε τον Λόρια να πιάνει το πέναλτι και μετά να βγάζει ακόμα μια πολύ δύσκολη απόκρουση, τελικά το γκολ ήρθε στο 29' με την βοήθεια της τύχης. Από την άλλη, η ομάδα του Μουνιόθ έπαιξε με το μυαλό κυρίως στην άμυνα και με στόχο να χτυπήσει στην κόντρα αλλά δεν έφτιαξε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Μετά το γκολ, η Κυρία κράτησε λίγο περισσότερο μπάλα αλλά παρέμεινε ακίνδυνη.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

-53' Κίτρινη στον Κορρέα για κράτημα στον Βιγιαφάνες.

-55 λεπτά αγώνα χωρίς κάποια καλή ευκαιρία. Το ΑΠΟΕΛ εξακολουθεί να έχει την κατοχή.

-58' Κίτρινη στον Αρτυματά για φάουλ στον Βιγιαφάνες.

-59' Διπλή αλλαγή ο Μουνιόθ που βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να γίνει δημιουργική. Πάντσεον, Παρούτης αντί Αρτυματά, Ιωάννου.

-62' Διαμαρτυρίες από τον Μαρκίνιος για 2η κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν μετά από φάουλ που του έκανε ο ακραίος της Κυρίας.

-63' Ο Ντάλσιο στη θέση του Βιγιαφάνες ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα στον ώμο.

-65 λεπτά αγώνα. Δεν έχει ρυθμό το ντέρμπι στο δεύτερο μέρος, πολλές οι διακοπές.

φδγγφδφγ

-66' Ο Κβιλιτάια σκοράρει με κοντινό πλασέ, ακυρώνεται για οφσάιντ το γκολ. Ο Μαρκίνιος σούταρε εκτός περιοχής, αμυντικός ανέκοψε την πορεία της μπάλας η οποία κόντραρε στην συνέχεια στον Κορρέα και πήγε στον Γεωργιανό που ήταν ακάλυπτος, αυτός πλάσαρε εύστοχα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε.

-69' Ο Χρυσοστόμου αντί του Κορρέα.

5677575

-69' Μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση, η πρώτη στο ματς. Ο Παρούτης το τελείωμα από κοντά, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίκτυα και ο Καρώ έσωσε πάνω στην γραμμή!

-70' Μακρινό, συρτό σουτ του Αντωνίου, εύκολα ο Μπέλετς.

-71' Έξω ο Μπλουμ, μέσα ο Σατσιάς.

-75' Νέα ευκαιρία η Ανόρθωση στην αντεπίθεση. Ο Νινγκά από δεξιά μπήκε στην περιοχή αλλά από πολύ καλή θέση έκανε ένα κακό τελείωμα, πολύ άστοχο το σουτ.

-77' Κίτρινη στον Πάντσεον για κράτημα στον Σαρφό.

-79' Κίτρινη στον Μαρκίνιος για φάουλ στον Αντωνίου, ήταν στο όριο και θα απουσιάσει από ένα εκ των επόμενων δυο ματς (Άρης, Ολυμπιακός).

-Τελευταία δέκα λεπτά στο ντέρμπι.

-81' Ο Χριστοφή αντί του Αμπαρτζουμιάν.

-84' Κίτρινη στον Σατσιά για φάουλ στον Ουαρίς ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Μπέλετς.

-86' Πτώση του Σατσιά στην περιοχή του Λόρια μετά από μαρκάρισμα του Ουαρίς, διαμαρτύρεται για πέναλτι.

-87' Ο Σατσιάς σε θέση βολής, άστοχο το πλασέ στην κίνηση.

-89' Ο Τσεμπάκ στη θέση του Μαρκίνιος.

-Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-94' Ο Χρυσοστόμου στο έδαφος μέσα στην περιοχή του Μπέλετς, ζητά πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Καρώ.

-ΤΕΛΟΣ αγώνα, το ΑΠΟΕΛ επιστρέφει στην κορυφή!

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ, Ντβάλι, Γουίλερ, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Βιγιαφάνες (63' Ντάλσιο), Μπλουμ (71' Σατσιάς), Μαρκίνιος (89' Τσεμπάκ), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντουμπραβάνου, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντίας, Μορέιρα.

Ανόρθωση (Ι.Μουνιόθ): Λόρια, Αρτυματάς (59' Πάντσεον), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν (81' Χριστοφή), Γουαρίς, Αντωνίου, Σάμπο, Νινγκά, Χαρογιάν, Κορρέα (69' Χρυσοστόμου), Ιωάννου (59' Παρούτης).

-Στον πάγκο: οι Παπαδόπουλος, Μπαϊσίνιο, Ράντονιτς, Φερέιρα, Παρούτης, Πάντσεον, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

Κίτρινες: Μαρκίνιος, Σατσιάς  / Αμπαρτζουμιάν, Ουαρίς, Κορρέα, Αρτυματάς, Πάντσεον

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας