ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση: Χρυσή αλλαγή ο Τομανέ έστειλε στο +5 τους γαλαζοκίτρινους!

Το ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι κορυφής της 18ης αγωνιστικής επικρατώντας στο ΓΣΠ με 1-0 της Ανόρθωσης και ξέφυγε στην βαθμολογία με πέντε βαθμούς από την «Κυρία»! Χρυσός σκόρερ ο Τομανέ, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από προσπάθεια του Εφραίμ και απόκρουση του Αρμπολέδα.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

1213

Με δέκα αγωνιζόταν η Ανόρθωση από το 82ο λεπτό, όταν ο Τεχέρα είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το παιχνίδι διακόπηκε για δέκα λεπτά μετά το γκολ, λόγο αντικειμένων που έπεσαν στον πάγκο της «Κυρίας».

Το πρώτο ημίχρονο αν και ξεκίνησε με καλή διάθεση από τις δύο ομάδες που δημιούργησαν από μία προϋπόθεση, η συνέχεια ήταν σε πολύ αργό τέμπο, με αποτέλεσμα να κυλίσει χωρίς κάτι αξιοσημείωτο.

Στο δεύτερο μέρος οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί και με την είσοδο του Δώνη στη θέση του Σαρφό και έκαναν την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα στο 55’, όταν ο Βιγιαφάνιες έπιασε κεφαλιά, όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αρμπολέδα. Στο 69’ ο Ντογκαλά έφυγε τετ α τετ με τον Αρμπολέδα, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει. Η Ανόρθωση έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές στο 82’ όταν ο Τεχέρα έκανε φάουλ στον Μαρκίνιος, με τον ποδοσφαιριστή της «Κυρίας» να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τελικά το ΑΠΟΕΛ βρήκε το γκολ στο 89ο λεπτό, όταν ο Εφραίμ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το πλασέ, ο Αρμπολέδα απέκρουσε όμως η μπάλα έφτασε στον Τομανέ που την έστειλε στα δίχτυα. Μετά το γκολ υπήρξε ένταση και διακόπηκε για λίγο η αναμέτρηση, με τους διαιτητές να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο και να επιστρέφουν μετά από περίπου 10 λεπτά.

Το ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 42 βαθμούς, αφήνοντας την Ανόρθωση στη δεύτερη θέση και τους 37. Οι γαλαζοκίτρινοι περιμένουν πλέον τι θα κάνουν Ομόνοια και Πάφος στα δικά τους παιχνίδια, ώστε να γνωρίζει την απόσταση που θα έχει από την δεύτερη θέση μετά το τέλος της 18ης αγωνιστικής.

** Στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα.

-2' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι έρχεται για την Ανόρθωση! Κάθετη μεταβίβαση στον Φερέιρα που έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

-4' Απαντάει στις ευκαιρίες το ΑΠΟΕΛ! Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Τσεμπάκ έκανε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ, πρόλαβε η άμυνα της Ανόρθωσης και έδιωξε σε κόρνερ.

-4' Μετά την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σαρφό που σούταρε δυνατά, η μπάλα στα χέρια του Αρμπολέδα.

-5' Υπάρχει μικρή διακοπή από τραυματισμό του Κοσταντίνοφ.

-6' Σηκώθηκε ο Κοσταντίνοφ, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-10' Νέα διακοπή στο παιχνίδι, από τραυματισμό του Μαρμούκ.

-11' Σηκώθηκε ο παίκτης της Ανόρθωσης, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-12' Σουτ του Γουαρίς, η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία. Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ γιατί δεν σταμάτησε το παιχνίδι ενώ ο Τσεμπάκ ήταν κάτω.

-20' Εικοσάλεπτο στο παιχνίδι, που έχει αργό ρυθμό και από μία καλή στιγμή για κάθε ομάδα.

-30' Συμπληρώθηκε μισή ώρα αγώνα, χωρίς να αλλάξει κάτι στην εικόνα του. Οι δύο ομάδες είναι αρκετά προσεκτικές μεσοαμυντικά.

-39' Εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα με σέντρα στην περιοχή, ο Μαρμούκ σηκώθηκε για κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το κεφάλι του και έφυγε άουτ από την απέναντι πλευρά.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος της καθυστέρησης.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

12331

Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Φεύγει ο Σαρφό στη θέση του ο Δώνης.

Αλλαγή και για την Ανόρθωση: Φεύγει ο Ουαρίς και μπαίνει ο Γκερέρο.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-54' Στο ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Οι δύο άμυνες είναι πολύ προσεκτικές και δεν επιτρέπουν στους αντίπαλους επιθετικούς να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

-55' Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα μέχρι τώρα με τον Βιγιαφάνιες να πιάνει κεφαλιά και η μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι του Αρμπολέδα και να φεύγει άουτ! Διαμαρτυρίες από τους παίκτες και τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ, ζητούν κόρνερ γιατί θεωρούν πως ακούμπησε την μπάλα ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης.

-55' Υπάρχει πρόβλημα με τον Αρμπολέδα που φαίνεται να έχει πρόβλημα στον ώμο.

-56' Σηκώθηκε ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-58' Κίτρινη κάρτα στον Τεχέρα για διαμαρτυρία. Ήταν στο όριο, χάνει ΑΕΛ ή Άρη.

-60' Έσκασε κροτίδα δίπλα στον Αρμπολέδα και βρέθηκε στο έδαφος, ενώ το παιχνίδι παιζόταν. Υπάρχει διακοπή στην αναμέτρηση.

12313

-62' Συστάσεις από τα μεγάφωνα πως αν πέσει έστω και ποτήρι στον αγωνιστικό χώρο, ο διαιτητής θα διακόψει τον αγώνα. Ο Αρμπολέδα είναι ακόμα στο έδαφος. Η κάμερα της Cablenet έπιασε τον Μπέλετς να συζητάει με τον Γκαγιέγο για αντικείμενα που έπεσαν και από πλευράς οπαδών της Ανόρθωσης.

-64' Σηκώθηκε ο Αρμπολέδα, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-65' Κίτρινη κάρτα στον Κορέια για φάουλ στον Δώνη.

-67' Άλλη μία διακοπή στον αγώνα, σε φάση διαρκείας και φάουλ που σφυρίχτηκε υπέρ του Αρμπολέδα.

-68' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-69' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Ντογκαλά βγήκε τετ α τετ με τον Αρμπολέδα, πλάσαρε δυνατά, όμως ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης έκανε εξαιρετική επέμβαση. Η φάση δεν τελείωσε, με τον Μαρκίνιος να παίρνει την μπάλα, να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το σουτ, όμως ο Αρμπολέδα αντέδρασε και πάλι σωστά.

-70' Είναι στο έδαφος ο Κορρέα. Νέα διακοπή στο παιχνίδι.

-71' Κίτρινη κάρτα στον Κβιλιτάια. Συμπλήρωσε τρεις, χάνει Εθνικό ή Οθέλλο.

-72' Σηκώθηκε ο Κορρέα. Αλλαγή για την Ανόρθωση. Φεύγει ο Γκασαμά, στη θέση του ο Μουσοντά.

-81' Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ: Μέσα οι Τομανέ και Ζέφτε στη θέση των Ντογκαλά και Σούσιτς.

-82' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τεχέρα για φάουλ στον Μαρκίνιος. Αποβάλλεται από το παιχνίδι!

121312131

-85' Αλλαγή για την Ανόρθωση: Έξω ο Φερέιρα στη θέση του ο Χρυσοστόμου.

-87' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Φεύγει ο Βιγιαφάνιες, στη θέση του ο Εφραίμ.

-89' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Εφραίμ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ, ο Αρμπολέδα απέκρουσε όμως η μπάλα πήγε στον Τομανέ που την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-0!

-90' Υπήρξε ένταση μετά το γκολ, έπεσαν αντικείμενα στους πάγκους και οι διαιτητές αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο.

12311441

-90+8' Η διαιτητική ομάδα βρίσκεται στην φυσούνα και θα επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο. Γίνεται νέα ανακοίνωση για να μην πέσουν ξανά αντικείμενα, αλλιώς θα διακοπεί οριστικά ο αγώνας.

-90+9' Διαιτητές και ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο (του ΑΠΟΕΛ δεν αποχώρησαν). Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-90+10' Δέκα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+10' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Μπαίνει ο Πολυκάρπου στη θέση του Κβιλιτάια.

-90+13' Αλλαγή για την Ανόρθωση: Μέσα ο Παρούτης στη θέση του Τιουνέ.

Τέλος αγώνα!

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνιες (87' Εφραίμ), Κβιλιτάια (90+10' Πολυκάρπου), Τσεμπάκ, Σούσιτς (81' Ζέφτε), Μαρκίνιος, Σαρφό (46' Δώνης), Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά (81' Τομανέ).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Φαγουάζ, Γουίλσον, Τομανέ, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Βρόντης, Δώνης.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ, Φερέιρα (85' Χρυσοστόμου), Τιουνέ (90+13' Παρούτης), Ουαρίς (46' Γκερέρο), Γκασαμά (72' Μουσοντά), Κορρέα.

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Γκερέρο, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Τζουλίου, Μουσοντά, Χρυσοστόμου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 71' Κβιλιτάια / 58' Τεχέρα, 65' Κορέια
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 82' Τεχέρα

Διαιτητής: Kristoffersen Mads Kristoffer
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος