ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση: Λάζαρος και Χρυσοστόμου την εκτόξευσαν 2η! (φώτος)

Διπλό τεράστιας σημασίας για την Ανόρθωση... Στο εξ αναβολής ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 0-2 μέσα στο ΓΣΠ και έκανε βαθμολογικό άλμα από την 5η, στην 2η θέση όπου βρίσκεται πλέον μόνη με 37 βαθμούς, οχτώ λιγότερους από τον Απόλλωνα.

Ο Λάζαρος (26') στο πρώτο μέρος και ο Χρυσοστόμου (72') στο δεύτερο, οι σκόρερ της σπουδαίας νίκης, η οποία δίνει ακόμα μεγαλύτερη προοπτική στην ομάδα του Κετσπάγια, για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οδυνηρή ήττα για το ΑΠΟΕΛ που είδε το μεγάλο αήττητο σερί και την βαθμολογική του αναρρίχηση, να σταματά. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έφτιαξε πολλές ευκαιρίες, είχε και δοκάρι αλλά δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί.

Ένα πραγματικό ντέρμπι στην πρωτεύουσα με πολλές φάσεις, πάθος, ένταση, παρέμβαση του VAR και αποβολή για το ΑΠΟΕΛ (76' Ζαμπάλα).

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο ΓΣΠ...

-Πρώτο σφύριγμα από τον Μάριο Χριστοφόρου.

-2' Ευκαιρία με το "καλησπέρα" για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νταουσβίλι βρήκε κάθετα τον Νατέλ που από δύσκολη θέση πολύ πλάγια αριστερά, σούταρε έξω.

-4' Δεύτερη ευκαιρία οι γηπεδούχοι που μπήκαν πολύ δυνατά. Ο Κβιλιτάια έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Λόρια απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

-5' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ σούταρε μέσα στην περιοχή, ο ρεφ σφύριξε αμέσως παράβαση για χέρι του Αμπαρτζουμιάν.

φγγδγδγφδγ

-Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες της Ανόρθωσης και κίτρινη στον Ουάρντα.

-Η φάση ελέγχεται από το VAR.

-Ο Fernandes Ferreira Vitor Jorge καλεί τον Χριστοφόρου στο on-field review.

-Δεν υπάρχει πέναλτι. Αυτή είναι η απόφαση του διαιτητή μετά την εξέταση των replay. H μπάλα χτυπά στο χέρι, ο ρεφ έκρινε ότι ήταν σε φυσική θέση.

* Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη.

-10' Πρώτη επικίνδυνη φάση για την Ανόρθωση. Ο Λάζαρος σέντραρε με χτύπημα φάουλ, ο Νοβότνι προσπάθησε για την προβολή από κοντά αλλά δεν βρήκε τη μπάλα.

-11' Νέα τελική η Κυρία... Διαγώνιο σουτ του Λάζαρου μέσα στην περιοχή, η μπάλα χτύπησε και στον Νοβότνι, ο Σκουφέτ έπεσε και απομάκρυνε.

-15' Μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση. Ο Λάζαρος σέντραρε από το κόρνερ, ο Νοβότνι εξ επαφής έστειλε έξω την κεφαλιά.

-Εικοσάλεπτο στο ντέρμπι που ξεκίνησε με εξαιρετικό ρυθμό και πολύ πάθος. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά και έφτιαξε φάσεις, η Ανόρθωση ανέβηκε και μετά το 10' είναι πολύ πιο επικίνδυνη.

-22' Νέα μεγάλη ευκαιρία η ομάδα του Τιμούρ. Ο Νταουσβίλι ολιγώρησε μετά από πάσα του Σκουφέτ, ο Λάζαρος τον πίεσε, η μπάλα πήγε στον Ουάρντα που την επέστρεψε στον Ελλαδίτη ο οποίος έκανε το σουτ και ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έβγαλε την δύσκολη απόκρουση.

-24' Σουτ του Νοβότνι από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

-Φτάσαμε στο 25'. Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα το ΑΠΟΕΛ, η Ανόρθωση ελέγχει και ψάχνει το γκολ.

43τ3τ43τ3τ4

-26 ΓΚΟΛ 0-1! Γρήγορη επίθεση, ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε από δεξιά, ο Λάζαρος αφέθηκε ελεύθερος και με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Σκουφέτ. Η Κυρία ήταν καλύτερη, έφτιαξε αρκετές φάσεις και τελικά τα κατάφερε να φτάσει στην ουσία - Δείτε το εδώ

-31' Κλασική χαμένη ευκαιρία η Ανόρθωση... Ο Χριστοφή τη συρτή μπαλιά από δεξιά, ο Νοβότνι άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω απ' τα πόδια του και ο Ουάρντα εξ επαφής υπό την πίεση του Τσεμπάκ, δεν μπόρεσε να σκοράρει. Κόρνερ αφού ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ έβαλε το πόδι και έσωσε.

-34' Επικίνδυνη αντεπίθεση το ΑΠΟΕΛ, ο Ντε Βινσέντι δεν μπορεί να βρει τον Κβιλιτάια που θα έφευγε στο τετ-α-τετ με τον Λόρια.

-36' Συρτό σουτ του Νατέλ από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

-40' Τελική οι γαλαζοκίτρινοι με μια κεφαλιά του Τσεμπάκ μετά από κόρνερ, εύκολα μάζεψε ο Λόρια.

-45' Επικίνδυνη φάση για το ΑΠΟΕΛ, ο Τσεμπάκ δεν μπορεί να κάνει το σουτ εξ επαφής μετά από πάσα του Κβιλιτάια.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Κίτρινη στον Νατέλ για φάουλ στον Κορέια.

φδγδδφγδφγ

-45+2' ΔΟΚΑΡΙ το ΑΠΟΕΛ! Έγινε σέντρα από δεξιά, ο Σόουζα κέρδισε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Αμπαρτζουμιάν, πήρε ύψος και "προσγειώθηκε" στο δοκάρι του Λόρια που έδιωξε σε κόρνερ.

-Τέλος ημιχρόνου. Πραγματικό ντέρμπι με πολύ πάθος, ευκαιρίες, ένα γκολ, ένα δοκάρι και μια... παρέμβαση του VAR. Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πολύ δυνατά, άμεσα όμως η Ανόρθωση πήρε τον έλεγχο, έφτιαξε φάσεις και προηγήθηκε. Από το 35' οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και πάλι, έφτιαξαν φάσεις και είχαν δοκάρι ακριβώς πριν την ανάπαυλα.

-Έναρξη στο 2ο ημίχρονο με δυο αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Θεοδώρου αντί Τσεμπάκ και Μάγκλιτσα αντί Νταουσβίλι.

ρτητρρτρτηρ

-48' Ο Νατέλ δοκίμασε το πόδι του με πολύ μακρινό φάουλ, ο Λόρια απέκρουσε ασταθώς και στην συνέχεια ο ρεφ υπέδειξε επιθετικό φάουλ του Σόουζα πάνω στον Γεωργιανό.

δσσδσδσδσδσδσφσδφ

-49' Ακόμα μια φάση με πρωταγωνιστή το Νατέλ που έπιασε το πλασέ από διαγώνια αριστερά, ο Λόρια έβγαλε την δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Πολύ καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

-51' Ο Ρισβάνης στη θέση του Χριστοφή.

-51' Χαμένη κλασική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νατέλ σέντραρε με κόρνερ, έγινε μια κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Καρώ στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος εξ επαφής δεν μπόρεσε να την κατευθύνει στα δίκτυα.

-Ξεκίνησε πολύ δυνατά η ομάδα του Σωφρόνη και έχει ήδη δυο κλασικές ευκαιρίες συν άλλη μια φάση, μέσα σε 5-6 λεπτά.

-54΄Διαμαρτυρίες για πέναλτι από το ΑΠΟΕΛ, για χέρι του Κορέια μετά από σουτ του Ντε Βινσέντι.

-55' Συνεχίζουμε, δεν υπάρχει παράβαση όπως απεφάνθη το VAR.

-56' Ο Βινίσιους σε θέση βολής έκανε το πλασέ, έτοιμος ο Λόρια. Άλλη μια τελική για το ΑΠΟΕΛ.

-59' Ο Ρουσιάς αντί του Νοβότνι.

-Μια ώρα αγώνα. Ελέγχει πλήρως το ΑΠΟΕΛ και πιέζει για την ισοφάριση. Μαζεμένη η Ανόρθωση για να προστατέψει το σκορ.

-63' Ο Μάγκλιτσα επιτέθηκε κατά μέτωπο, πάτησε περιοχή αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα, έξω η μπάλα.

-68' Ο Οκριασβίλι στη θέση του Ντονγκαλά.

-68' Διπλή αλλαγή η Ανόρθωση. Μέσα Ιωάννου, Χρυσοστόμου, έξω Ουάρντα, Λάζαρος.

-70' Ο Ζαμπάλα σέντραρε από αριστερά, ο Κβιλιτάια έστειλε έξω την κεφαλιά υπό πίεση.

-71' Νέα ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, με τον Νατέλ να ελευθερώνεται πολύ ωραία με προσποίηση αλλά από εξαιρετική θέση να μην κάνει το καλύτερο τελείωμα και τον Λόρια να μπλοκάρει.

12δδ21δ2121

-72' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Χρυσοστόμου πήρε τη μπάλα από το κέντρο, επιτέθηκε κατά μέτωπο, πάτησε περιοχή, ντρίμπλαρε τον Καρώ και με πλασέ νίκησε τον Σκουφέτ. Εξαιρετική προσπάθεια από το νεαρό της Ανόρθωσης  - Δείτε το εδώ.

-Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Κυρία παίρνει πολύ μεγάλο προβάδισμα.

-73' Κίτρινη στον Αρτυματά για φάουλ στον Οκριασβίλι.

-76' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Ζαμπάλα ο οποίος τράβηξε από πίσω τον Ιωάννου μερικά μέτρα κάτω από το κέντρο και ενώ ο χαφ της Ανόρθωσης έφευγε στην αντεπίθεση.

-77' Ο Γαβριήλ στη θέση του Ντε Βινσέντι.

-81' Κίτρινη στον Βινίσιους για φάουλ στον Χρυσοστόμου.

-84' Κάρτα στον Ρισβάνη για φάουλ στον Μάγκλιτσα. Ήταν στο όριο ο Ελλαδίτης.

-84' Ο Πολυκάρπου στη θέση του Νατέλ.

344343436

-85' Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Οκριασβίλι, δέχεται τις πρώτες βοήθειες μετά από φάουλ του Χούσμπαουερ. Οι αντιδράσεις του δείχνουν ότι πονάει πολύ.

-86' Συρτό σουτ του Χούσμπαουερ από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω.

-Δεν μπορεί να επιστρέψει ο Οκριασβίλι, συνεχίζει με εννέα το ΑΠΟΕΛ στα τελευταία λεπτά.

-89' Ευκαιρία με τον Ρουσιά να πλασάρει έξω από κοντά.

-90' Κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από κόρνερ του Γαβριήλ, εύκολα ο Λόρια.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-95' Μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση, ο Χούσμπαουερ στο τετ-α-τετ με τον Σκουφέτ σούταρε έξω.

-Τέλος, η Κυρία ανεβαίνει στην 2η θέση με 37 βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεμπάκ (46' Θεοδώρου), Καρώ, Βινίσιους, Ζαμπάλα, Νταουσβίλι (46' Μάγκλιτσα), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (77' Γαβριήλ), Ντονγκαλά (68' Οκριασβίλι), Νατέλ (84' Πολυκάρπου), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγκίρης, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Οκριασβίλι, Θεοδώρου, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Βρόντης, Χαραλάμπους.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ, Κορρέα, Ουάρντα (68' Ιωάννου), Xριστοφή (51' Ρισβάνης), Λάζαρος (68' Χρυσοστόμου), Νοβότνι (59' Ρουσιάς).

-Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Ρισβάνης, Χατζημιτσής, Μότης, Ιωάννου, Χρυσοστόμου.

Κίτρινες: Νατέλ, Βινίσιους / Ουάρντα, Αρτυματάς, Ρισβάνης

Κόκκινες: Ζαμπάλα / -

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος