Απόλλων-Ανόρθωση: Ανατροπή...

Οι τέσσερις φετινές αναμετρήσεις ανάμεσα σε Απόλλωνα και Ανόρθωση, μπορούν να χαρακτηριστούν "τρελές". Η ομάδα που προηγήθηκε και στα τέσσερα ματς, δεν κέρδισε! Είδαμε γκολ (15), θέαμα και ανατροπές.

Έχουμε και λέμε…

Α΄ Γύρος, Ανόρθωση-Απόλλων 1-3/ Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Οκριασβίλι στο 19΄, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Μπένσοπ (37΄), Πίττα (45+)  και Λάρσον (76΄). Τότε ο Απόλλωνας είχε Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο του.

Β΄ Γύρος, Απόλλων-Ανόρθωση 3-2/ Η “Κυρία” προηγήθηκε με 2-0 Κβιλιτάια (10') και Χουσμπάουερ (29') στο πρώτο ημίχρονο.  Οι ρόλοι όμως αντιστράφηκαν στην επανάληψη με την ομάδα της Λεμεσού να φτάνει σε μια ολική ανατροπή με δύο γκολ του Ντιγκινί (52', 73' πεν.) και ένα του Ματέϊ (61').

Πλέι οφ, Ανόρθωση-Απόλλων 2-2/ Ήταν οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 2-0 (Ντιγκινί 10΄, 60΄), με την ομάδα του Κετσπάγια να μειώνει στο 65΄ με Οκριασβίλι και να φέρνει το ματς στα ίσα με Κβιλιτάια στο 79΄ με πέναλτι. Ο Απόλλωνας αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 23΄ (σ.σ αποβολή Γκεριέρ).

Πλέι οφ, Απόλλων-Ανόρθωση 1-1/ Και φτάσαμε στο τελευταίο ραντεβού των δύο ομάδων στην τρέχουσα σεζόν με το σκηνικό να μην αλλάζει. Η ομάδα που προηγήθηκε δεν κέρδισε. Ο Οκριασβίλι στο 59΄ άνοιξε το σκορ, ο Γκεριέρ στο 90+ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.