Απόλλων-Ανόρθωση: "Έσπασαν" καρδιές, ήρωας Γιοβάνοβιτς! (φώτος)

Απίθανο ντέρμπι που ράγισαν... καρδιές στο Τσίρειο!

Απόλλωνας και Ανόρθωση έμειναν στο 2-2. Ήρωας ο Γιοβάνοβιτς! Χαμένο πέναλτι στο τελευταίο λεπτό για την Ανόρθωση με τον Ουάρντα να αστοχεί απέναντι από τον MVP του ντέρμπι. Ο Σέρβος μάντεψε σωστά και νίκησε τον εξαιρετικό αλλά μοιραίο Αιγύπτιο μεσοεπιθετικό.

Λεμεσιανή τρελή... εκκίνηση του Απόλλωνα που προηγήθηκε με 2-0 αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ο Χριστοφή μείωσε και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του Κετσπάγια. Κυριαρχικό 2ο ημίχρονο για την "Μεγάλη Κυρία" που ισοφάρισε με πέναλτι του Λάζαρου, ο Νοβότνι είδε τον εκπληκτικό "Γιόβα" να τον σταματά.

Δράμα, συγκίνηση και μπόλικος κόσμος στο Τσίρειο στο φινάλε της κανονικής περιόδου. Τρια πέναλτι υπέδειξε ο Βασίλης Δημητρίου.

Στο +7 ο Απόλλωνας από την 2η θέση, στην τέταρτη θέση η "Κυρία" που έμεινε στους 38 βαθμούς. Με Πάφο ο Απόλλωνας, με ΑΕΚ η Ανόρθωση στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ.

- Έναρξη στο ντέρμπι!

- 1' Σέντρα του Ουάρντα από τ' αριστερά, διώχνει ο Χαμάς με το κεφάλι στο δεύτερο δοκάρι.

- 1' Χωρίς φρένο... ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, ο Πίττας μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου βρίσκει, σουτ του Ντιγκινί, ο Κορέια διώχνει.

- 4' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας! Ο Αλμπάνης το 1-0! Λάθος του Χριστοφή με πάσα προς τα πίσω, η άμυνα της Ανόρθωσης δεν απομάκρυνε, ο Αλμπάνης έγινε αποδέκτης της μπάλας, γύρισε, όπλισε και νίκησε τον Λόρια! Χαμός στην Δυτική!

γηφγηφγηγηφηηηφγη

- 8' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα! Στο χέρι του Αμπαρτζουμιάν η μπάλα. Ο Βασίλης Δημητρίου περιμένει τον VAR για να επικυρώσει την απόφαση. O Ίλιεφ μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα, η μπάλα χτυπά στο χέρι του Αρμένιου και ακολούθως στο δοκάρι και στην αγκαλιά του Λόρια.

***Η φάση θα αναλυθεί στο Super Monday από τον Η. Τσίκινη

δφγδφγδφγγδγδγγγδφ

- 9' Επικυρώνεται το πέναλτι μέσω VAR. Η μπάλα στο χέρι του Αμπαρτζουμιάν, ευκαιρία για τον Απόλλωνα να κάνει το 2-0!

- 10' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-0! Ο Ντιγκινί! Ο Γάλλος ευστοχεί από τα 11 βήματα και ο Απόλλωνας παίρνει ισχυρό προβάδισμα στο δεκάλεπτο!

φγδφγγδφδφγγγδγ

- 15' Κίτρινη στον Νοβότνι, η πρώτη στο ντέρμπι.

(ΣΧΟΛΙΟ) Φοβερός Απόλλωνας στα αρχικά διαστήματα του ντέρμπι, σε κάθε επίθεση η ομάδα του Τσόρνιγκερ βάζει δύσκολα στην άμυνα της Ανόρθωσης που δεν πατά καλά.

- 22' Σωτήρια άμυνα του Κατελάρη σε κεφαλιά του Λάζαρου! Ο Αμπαρτζουμιάν από τα δεξιά, έκανε την σέντρα, ο Ελλαδίτης πρόλαβε... τον Ουάρντα, πήρε την κεφαλιά, ο Κατελάρης βάζει το κεφάλι και την στέλνει κόρνερ ενώ η μπάλα είχε πορεία προς το τέρμα.

- 26' Φάουλ σε καλό σημείο κερδίζει ο Λάζαρος, κεντρικά της περιοχής.

- 27' Εκτέλεσε ο Λάζαρος, στο τείχος η μπάλα. Στην συνέχεια έγινε σέντρα από πλευράς Ανόρθωσης, φάουλ του Νοβότνι στον Γιοβάνοβιτς. Έπαιξε απρόσεκτα ο Ούγγρος.

- 29' Μακρινό σουτ του Αρτυματά, άστοχο.

- 31' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Αλμπάνης απέναντι από τον Λόρια, νικητής ο Γεωργιανός! Και πάλι ο Ελλαδίτης χάθηκε... από την άμυνα της "Κυρίας".

φσδφσδφφσδφσφσδφσδφσδφδφδ

- 32' Ταχύτατα στην κόντρα ο Απόλλωνας, ο Αλμπάνης στον Πίττα, αυτός στον Ντιγκινί, ο Γάλλος πήγε να γυρίσει, πήρε το κόρνερ.

- 35' Σουτ του Λάζαρου, πάνω από τα δοκάρια. Φωνές από πλευράς Ανόρθωσης για χέρι του Κατελάρη. Όλοι... της Ανόρθωσης πάνω στον Βασίλη.

σδφσδφσδφσδφδσφδσδφφσδ

- 36' Παίζεται... το ματς, εξετάστηκε η φάση από τον VAR, δεν υπάρχει πέναλτι ούτε για τον Pairetto Luca.

- 37' Κίτρινη του Νογιόκ, απρόσεκτα με τα χέρια στο πρόσωπο του Χουσμπάουερ.

- 38' Κίτρινη στον Αρτυματά, συμπληρώνει κάρτες ο αρχηγός της Κυρίας, χάνει ένα εκ των επόμενων δυο αγώνων.

- 40' Μονομαχία Μαυρία-Ουάρντα, στο έδαφος ο Αιγύπτιος, συνεχίζει το ματς ο Βασίλης Δημητρίου.

- 42' Ευκαιρία της Ανόρθωσης! Ουάρντα, Κορέια, σέντρα του Βραζιλιάνου στην καρδιά της περιοχής, ο Λάζαρος πήρε το κεφάλι, η μπάλα άουτ!

- 43' Ανέβηκε η Ανόρθωση, πιέζει τον Απόλλωνα, ο Ουάρντα κερδίζει κόρνερ.

- 44' Κόρνερ του Λάζαρου, ο Αραγιούρι στέλνει την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Γιοβάνοβιτς!

- 45' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 2-1! Ο Χριστοφή! Σέντρα του Ουάρντα στην μικρή περιοχή, ο Νοβότνι πήρε την κεφαλιά, το έβγαλε προσωρινά ο Γιοβάνοβιτς αλλά από κοντά ο Χριστοφή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ουσιαστικά σε κενή εστία σκόραρε ο "Τζίμης". Πανηγύρια από πλευράς Ανόρθωσης σ' ενα κρίσιμο σημείο του ματς.

φγδφγδφγδφγδφγδφγδγδγδγγ

Ημίχρονο. Τρομερό ντέρμπι στο Τσίρειο με 3 γκολ! Προηγήθηκε ο Απόλλωνας με 2-0, η Ανόρθωση έβγαλε αντίδραση, μείωσε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου και μπήξε ξανά στο ματς.

σδφσδφσδφσδφσφσσφδφφσδ

Έναρξη στο 2ο ημίχρονο.

- 47' Στο έδαφος ο Ουάρντα στην περιοχή του Απόλλωνα. Παίζεται... δείχνει ο Βασίλης. Εξετάζεται η φάση. Στην μονομαχία Ουάρντα-Κατελάρη, ο Αιγύπτιος έπεσε στο έδαφος.

- 48' Πάει στο Onfield review o ρεφ, μετά από παρέμβαση του Luca Pairetto.

σδφσδφσφσφσφφσφσδφσδ

- 49' Πέναλτι για την Ανόρθωση! Ο Κατελάρης πέφτοντας βρίσκει το πόδι του Ουάρντα. Φωνές και από πλευράς Απόλλωνα για φάουλ πριν από την παράβαση-πέναλτι.

δφγδφγδφγδφγδγγδγγδφδγδφγδφγδφγδφφγ

- 51' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 2-2! Ο Λάζαρος ισοφαρίζει, παρά τη προσπάθεια του Γιοβάνοβιτς.

γδφγδφγδφγδφγδφγγγδγφγ

(ΣΧΟΛΙΟ) Επιστρέφει η Ανόρθωση στο ματς! Από το 2-0 στο 2-2 μέσα σε λίγα αγωνιστικά λεπτά! Εκπληκτική αντίδραση της ομάδας του Τιμούρ.

- 54' Απίθανος Γιοβάνοβιτς! Ο Σέρβος λέει "όχι" στον Νοβότνι! Ο Ούγγρος σε πλεονεκτική θέση, έκανε το σουτ, το βγάζει ο Γιοβάνοβιτς σε κόρνερ!

- 56' Νταμπό-Ζράντι στις θέσεις των Ίλιεφ-Αλμπάνη. Διπλή αλλαγή από Τσόρνιγκερ.

- 57' Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Μαυρίας διώχνει προ του Ουάρντα σε κόρνερ.

- 58' Αντεπίθεση του Απόλλωνα, ο Νταμπό έφυγε στον χώρο, ο Γάλλος καθυστέρησε, δεν πάσαρε σε Πίττα-Ντιγκινί και χάθηκε η ευκαιρία.

φγδφγδφγδφγγδγδφγδφγδγδ

- 59' Εξαιρετικός ο Λάζαρος, πέρασε δυο ποδοσφαιριστές, κερδίζει το πλάγιο ενώ πήγε να αλλάξει παιχνίδι.

- 61' Αλλαγή και από Τιμούρ, ο Καλτσάς στην θέση του Χριστοφή.

- 62' Αντεπίθεση της Κυρίας, μακρινή μπαλιά στον Καλτσά, ο Ελλαδίτης μέσα στην περιοχή, κάνει κακό... γύρισμα πάνω στον Κατελάρη!

(ΣΧΟΛΙΟ) Δυσκολεύεται ο Απόλλωνας, το μομέντουμ στην Ανόρθωση που λειτουργά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

- 69' Γύρισμα του Ουάρντα, παρέμβαση Κατελάρη, κόρνερ.

- 70' Τρίτη αλλαγή του Τσόρνιγκερ, ο Χάμπος παίρνει την θέση του Νογιόκ.

- 71' Μακρινό σουτ του Ζράντι, άουτ.

- 72' Στημένο του Καλτσά, η μπάλα έμεινε για λίγο στην περιοχή, ο Ρομπέρζ διώχνει.

- 74' Ώρα Χρυσοστόμου! Ο Λάζαρος περνά εκτός.

- 76' Σέντρα-σουτ του Νταμπό στην περιοχή της Ανόρθωσης, η μπάλα περνά απ' όλους.

- 77' Δυο αλλαγές για τον Απόλλωνα, ο Γιάνγκα στην θέση του Πίττα, ο Φιλιώτης στην θέση του Μαυρία.

- 78' Σκοράρει ο Νοβότνι αλλά ακυρώνεται το γκολ. Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Νοβότνι πριν από την εκτέλεση του Ούγγρου. Στραβοκλωτσιά του Ρομπέρζ, η μπάλα πάει στο χέρι του Νοβότνι και στη συνέχεια στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Δεν μετρά το γκολ.

σδφσδφσδφσδφφσφσφφσδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα ηνία στην Ανόρθωση, ο Απόλλωνας έχασε την επιθετικότητα του.

- 82' Κόρνερ η Ανόρθωση. Καλτσάς εκτελεί, διώχνει η άμυνα του Απόλλωνα. Επαναφέρει ο Καλτσάς στην αγκαλιά του Γιοβάνοβιτς η μπάλα.

- 84' Επιθετικό φάουλ του Γιάνγκα σταματά η επίθεση του Απόλλωνα.

- 85' Απόκρουση Λόρια! Ο Κολ μέσα από την περιοχή με δυνατό σουτ, σημαδεύει τον Λόρια! Σταθερά ο Γεωργιανός σ' ένα πολύ δυνατό σουτ.

δφγφγδφγδφγδφγδγδγδφ

- 88' Φάουλ του Χάμπου στον Χρυσοστόμου ενώ έφευγε στην κόντρα ο άσος της Ανόρθωσης, κίτρινη στον αρχηγό του Απόλλωνα.

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Επικίνδυνα η Ανόρθωση, ο Ουάρντα μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στο 2ο δοκάρι, ο Καλτσάς έκανε το σουτ, ο Φιλιώτης βάζει το πόδι και η μπάλα πάει σε κόρνερ.

- 90+3' Σέντρα του Κορέια, ο Γιοβάνοβιτς με το ένα χέρι διώχνει.

- 90+4' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση! Απρόσεκτα ο Κολ ανατρέπει τον Αμπαρτζουμιάν.

- 90+6' Ο Ουάρντα απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς!

- 90+7' ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ!!!! Μάντεψε σωστά ο Γιοβάνοβιτς και έβγαλε το πέναλτι του Ουάρντα!

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ! Απόλλωνας και Ανόρθωση στο 2-2!

Απόλλων Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (Φιλιώτης 77'), Χαμάς, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Κολ, Νογιόκ (Χάμπος 70'), Ίλιεφ (Ζράντι 56'), Αλμπάνης (Νταμπό 56'), Πίττας (Γιάνγκα 77'), Ντιγκινί.

Στον πάγκο: Τζούριν, Φιλιώτης, Αλεσάμι, Ψύχας, Τζουμ, Ζράντι, Ντανίλο, Χάμπος, Ίντιζα, Νταμπό, Γιάνγκα

Ανόρθωση Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ (Ιωάννου 87'), Χριστοδουλόπουλος (Χρυοστόμου 74'), Ουάρντα, Χριστοφή (Καλτσάς 61'), Νοβότνι (Ρουσιάς 87')

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Τζουρ, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Εσκοβάλ, Χατζημιτσής, Μότης, Ιωάννου, Χρυσοστόμου

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Pairetto Luca