Άρης-Ανόρθωση: Είχαν τις απαντήσεις οι πράσινοι και... σκαρφάλωσαν στην 2η θέση! (Φώτος)

Σε ένα ντέρμπι υπό έντονη βροχόπτωση στη Λεμεσό, ο Άρης επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης, την ξεπέρασε στη βαθμολογία και ανέβηκε μόνος στη δεύτερη θέση, 4 βαθμούς πίσω από το ΑΠΟΕΛ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα έχοντας την πρωτοβουλία στο πρώτο μέρος όμως εκεί που ήταν τόσο κοντά να σκοράρει με τον Γκασάμα δεν τα κατάφερε και λίγα δευτερόλεπτά μετά δέχθηκε το γκολ με τον Μπένγκτσον να σκοράρει για τον Άρη στην αντεπίθεση στο 41’ για το 1-0.

Ο Άρης στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε καλύτερα έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 47' με τον Κακόριν όμως η Ανόρθωση γύρω στο 60’ ισορρόπησε έχασε ευκαιρία με τον Μαρμούκ και στο 69’ ισοφάρισε με προβολή του Γκασάμα μετά από σέντρα του Ουαγκέ.

Τελικά ο Άρης είχε την απάντηση και βρήκε γκολ 6 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 74’ με τον Μπρόνσον να βγάζει μπαλιά στον Σάβο που απέφυγε το μαρκάρισμα του Κορέα και σκόραρε το 2-1 για τους γηπεδούχους.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης ανέβηκε στους 41 βαθμούς, 4 πίσω από το ΑΠΟΕΛ που βρίσκεται στην κορυφή. Η Ανόρθωση έμεινε στους 40 και είναι πλέον στην τρίτη θέση.

Το kerkida βρέθηκε στη Λεμεσό με την Γρηγορία Φραντζή και σας μεταφέρει όλα όσα θα γίνονται. Στην περιγραφή του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Ροκόπος.

- Το ζέσταμα των παικτών έγινε υπό έντονη βροχόπτωση

- Έναρξη του αγώνα

- Δεν βρέχει πλέον τόσο έντονα. Το γήπεδο δεν μάζεψε νερό και είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

4' Στο έδαφος ο Καζού που φαίνεται να έχει πρόβλημα τραυματισμού και θα γίνει αλλαγή.

7' Γίνεται η αλλαγή. Εκτός ο Καζού στη θέση του μπαίνει ο Μάτισικ

10' Το πρώτο σουτ στον στόχο είναι για τον Άρη με τον Μοντνόρ να σουτάρει από πλάγια. Εύκολο μπλοκάρισμα για τον Αρμπολέδα.

15' Η Ανόρθωση προσπαθεί να αναπτυχθεί. Ο Άρης προσπαθεί να διαχειριστεί τα νέα δεδομένα με τον τραυματισμό του Καζού

21' Πρώτη τελική για την Ανόρθωση, με μακρινό σουτ από τον Κίκο που μπλόκαρε ο Βανά Άλβες.

26' Συνεχίζεται η έντονη βροχόπτωση

30' Πιο επικίνδυνη στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση. Δημιουργεί ρήγματα από τα πλάγια.

34' Επικίνδυνη μπαλιά στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Μαρμούκ με σωτήρια παρέμβαση διώχνει με κεφαλιά

37' Κίτρινη κάρτα στον Σζόκε για ριψοκίνδυνο παίξιμο σε διεκδίκηση με τον Κίκο.

38΄Κίτρινη κάρτα στον Κακόριν, για φάουλ στον Τεχέρα.

41' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Γκασαμά. Ο Ουαγκέ έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά και γύρισε εντός περιοχής, όμως το σουτ του Γκασαμά δεν ήταν τόσο καλό και ο Βανά μπλόκαρε.

41' Στην αμέσως επόμενη φάση ΓΚΟΛ και 1-0 για τον Άρη!

Εκπληκτική κάθετη πάσα από τον Μοντνόρ στον Μπένγκτσον που ξεπέρασε και τον Αρμπολέδα και πλάσαρε ιδανικά ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους!

υ78ι7

45' Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπένγκτσον, ο Αρμπολέδα απέκρουσε σε κόρνερ

45+3 Σουτ του Φερέιρα μπλοκάρει ο Βανά Άλβες

Ημίχρονο στο παιχνίδι

Έναρξη β΄μέρους

Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Σεμέδο και Μπράουν στις θέσεις των Γκομίς και Νίκολιτς.

47' Μεγάλη φάση για τον Άρη... Γύρισμα από τον Σεμέδο η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον Κακόριν που εντός περιοχής επιχείρησε το σουτ με τον Κορρέα να διώχνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

53' Πιέζει ψηλά ο Άρης και είναι καλύτερος στα πρώτα λεπτά του β΄μέρους.

58' Από πολύ μακριά ο Κίκο δοκιμάζει ψηλοκρεμαστό σουτ, ωστόσο καταλήγει αρκετά άουτ. Δυσκολεύεται η Ανόρθωση να προσεγγίσει την αντίπαλη εστία.

63΄ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Παρούτης και Μουσοντά στις θέσεις των Φερέιρα και Ουαρίς.

65' Αλλαγή για τον Άρη... Ο Σάβο στη θέση του Μοντνόρ

65' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση... Μετά από εκτέλεση φάουλ και γέμισμα στην περιοχή ο Μαρμούκ από πολύ κοντά σουτάρει με τον Βανά Άλβες να αποκρούει ενστικτωδώς και να διώχνει τον κίνδυνο!

69' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση 1-1 με τον Γκασαμά! Από τα δεξιά ο Ουαγκέ έκανε την σέντρα, αφού έγινε κεφαλιά από παίκτη του Άρη, ο Γκασαμά έκανε την προβολή και σκόραρε για την ισοφάριση.

ρτγρτ

72' Κίτρινη στον Μπράουν για δυνατό φάουλ πάνω στον Μουσόντα

Φωνάζουν για χέρι οι του Άρη από τον Παρούτη στην περιοχή.

73' Ελέγχεται η φάση στο VAR

O ρεφ πάει στo Οnfield review για να δει τη φάση. Δεν υπάρχει πέναλτι όπως αποφάνθηκε ο διαιτητής. Ήταν μία διεκδίκηση στην περιοχή μεταξύ Κακόριν και Παρούτη

75' ΓΚΟΛ 2-1 ο Άρης με τον Σάβο. Ωραία μπαλιά από τον Μπρόνσον στον Σάβο που ελίχθηκε στην περιοχή αποφεύγοντας το μαρκάρισμα του Κορέα και με ιδανικό πλασέ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.

ρτγρτ

77' Μεγάλη φάση για τον Άρη, ο Μπράουν μπήκε στην περιοχή όμως ο Αρμπολέδα έδιωξε τον κίνδυνο.

78' Κίτρινη στον Μουσούντα του Άρη

81' Συρτό σουτ του Καστέλ εκτός περιοχής μπλοκάρει εύκολα ο Άλβες

83' Αναγκαστική αλλαγή για τον Καστέλ που αποχωρεί από το γήπεδο. Ο Μηνάς Αντωνίου θα μπει στη θέση του.

85' Μπήκε στη θέση του Καστέλ ο Μηνάς Αντωνίου.

87' Κίτρινη στον Μπρόρνσον για φάουλ στον Παρούτη.

90' Κίτρινη κάρτα στον Μαρμούκ αλλά και στον Τεχέρα.

90' Αλλαγή για την Ανόρθωση με τον Κίκο που έκανε νόημα ότι δεν μπορεί να συνεχίσει στη θέση του Μακούν.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

90+1 Στο ύψος της περιοχής από τον Κακόριν, κάνει το σουτ η μπάλα για λίγο άουτ.