Ένα στην αρχή, ένα στο τέλος και... πρόκριση! (φώτος)

Με ένα γκολ του Ντούρις στο ξεκίνημα (3') και ένα του Οκριασβίλι στο τέλος (85'), η Ανόρθωση κέρδισε με 0-2 την Νέα Σαλαμίνα στον επαναληπτικό του 1-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια. Η ομάδα του Τιμούρ ήταν πολύ καλύτερη και δίκαια πήρε τη νίκη-πρόκριση. Υστέρησε στο πρώτο μέρος η Νέα Σαλαμίνα, η οποία κράτησε μπάλα στο δεύτερο αλλά ήταν ακίνδυνη. Ένα δοκάρι για την κάθε ομάδα.

To kerkida.net ήταν στο "Αμμόχωστος".

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Σλοβένο Rade Obrenovic

-3' ΓΚΟΛ 0-1 στην πρώτη φάση! Ο Χριστοφή από δεξιά κοντρόλαρε τη μπάλα, έκανε τη συρτή μπαλιά και ο Ντούρις με κοντινή προβολή πρόλαβε τον Λαμπό στην διεκδίκηση και νίκησε τον Κίσσα

-6' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Χριστοφή ελεύθερος σε θέση βολής ακριβώς πάνω στη γραμμή της περιοχής, δεν έπιασε καλά το σουτ

-9' Ακόμα μια τελική για την Κυρία. Ο Οκριασβίλι σέντραρε από αριστερά και ο Ντούρις υπό πίεση έστειλε έξω την κεφαλιά

-Εξαιρετικός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο. Ένα γκολ, επιθετικό ποδόσφαιρο, πάθος και ατμόσφαιρα που πράγματι θυμίζει ντέρμπι

-15 λεπτά στο παιχνίδι. Μπήκε πολύ καλύτερα η ομάδα του Τιμούρ. Αντίθετα οι γηπεδούχοι δεν έχουν καταφέρει να φτιάξουν κάποια καλή φάση

-20' Κάρτα στον Μαριάνοβιτς για φάουλ στον Μαργκάσα, στον χώρο του κέντρου

-Έφυγε το πρώτο εικοσάλεπτο. Χωρίς φάση εδώ και λίγη ώρα. Ισοζύγισε όσον αφορά στην κατοχή η Σαλαμίνα αλλά είναι ακίνδυνη

-Χάλασε το θέαμα μετά το δυνατό, πρώτο δεκάλεπτο. Πλησιάζουμε στο μισάωρο...

-28' ΔΟΚΑΡΙ! Πρώτη ευκαιρία για τη Σαλαμίνα... Ο Μαριάνοβιτς εκτέλεσε το φάουλ μόλις έξω απ' την περιοχή και διαγώνια δεξιά, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην συνέχεια ο Κωστή πήρε το "ριμπάουντ" και σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στον Ντούρις και απομακρύνθηκε. Υπήρξαν κάποιες φωνές για χέρι. Από το ριπλέι που προβλήθηκε, δεν φάνηκε να χτυπά η μπάλα στο χέρι του επιθετικού της Ανόρθωσης

-30' Κίτρινη στον Μαργκάσα για φάουλ στον Μαριάνοβιτς

-31' Σέντρα του Γκαλίτσιου, κεφαλιά του Ντούρις, έτοιμος ο Κίσσας

-38' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση τώρα! Ο Οκριασβίλι έκανε κίνηση από αριστερά, πάτησε περιοχή, έπιασε το διαγώνιο πλασέ και η μπάλα πήγε στο... σίδερο

-39' Λανθασμένα ανακόπτεται για οφσάιντ ο Ντούρις, ήταν στην ίδια ευθεία

-41' Μετά από αντεπίθεση ο Μαργκάσα βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε από κοντά, ο Κίσσας ήταν έτοιμος

-44' Σουτ του Μαριάνοβιτς από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή, πολύ άστοχο

-Δεν έχει υποδειχθεί χρόνος καθυστερήσεων

-45+1' Ημίχρονο - Εδώ τα στατιστικά

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο Μανθάτης στη θέση του Χριστοφή και ο Ελουντού στη θέση του Τελφέρ

-51' Μακρινό, ευθύβολο σουτ του Μαριάνοβιτς, ο Λόρια είναι στη σωστή θέση

-52' Κίτρινη στον Λαμπό για "πάτημα" στον Ντούρις πάνω στο μαρκάρισμα

-53' Κάρτα στον Κορέια τώρα για τράβηγμα στον Οκριασβίλι από πίσω, στο κέντρο του γηπέδου

-53' Διακοπή για λίγο. Ο Σελίν είναι στο έδαφος και κρατά το κεφάλι του. Μέσα το ιατρικό τιμ

-55' Συνεχίζεται το ματς, είναι ΟΚ ο Σελίν

-59' Ο Μαουρίσιο στη θέση του Σίμπσον

-60' Μια ώρα αγώνα. Πολλά τα φάουλ στο δεύτερο μέρος

-60' Ωραία κίνηση του Ελουντού από αριστερά και σουτ, κοντράρει και η μπάλα απομακρύνεται από τους αμυντικούς

-65 λεπτά. Πιο επιθετική η Νέα Σαλαμίνα, ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Αμύνεται κυρίως η Ανόρθωση

-65' Μετά από κόρνερ, ο Χριστοφόρου αφέθηκε ελεύθερος στην περιοχή αλλά η κεφαλιά του ήταν πολύ άστοχη

-66' Κίνηση του Μαργκάσα στην περιοχή και συρτό σουτ από κοντά, ο Κίσσας έπεσε στη γωνία και απέκρουσε

-68' Μέσα ο Ράγιος, έξω ο Μαργκάσα

-74' Συρτό σουτ του Ελουντού εκτός περιοχής, εύκολα ο Λόρια

-76' Ο Βασιλακάκης στη θέση του Ντούρις

-Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Κρατάνε μπάλα οι ερυθρόλευκοι αλλά δεν έχουν φτιάξει την μεγάλη ευκαιρία

-82' Ο Σιαθάς στη θέση του Μπαραβίκας

-85' ΓΚΟΛ 0-2! Ο Οκριασβίλι από κοντά "σκοτώνει" το ματς. Εξαιρετικός συνδυασμός... Ο Σελίν έδωσε στον Ράγιος, αυτός με τακουνάκι και πάλι στον Σελίν, ο οποίος γέμισε από αριστερά και ο Γεωργιανός εξ επαφής με το στήθος νίκησε τον Κίσσα

-86' Κίτρινη στον Οκριασβίλι για φάουλ στον Ροντρίγκεζ