Επιστροφή στα τρίποντα... με ένα στην αρχή και ένα στο τέλος! (φώτος)

Επιστροφή στις νίκες για την Ανόρθωση που κέρδισε με 2-0 τον Ολυμπιακό. Μετά την ισοπαλία με την Ομόνοια και την ήττα από τον Απόλλωνα (αλλά και τον αποκλεισμό από την Βασιλεία), η "Κυρία" έβαλε στοπ στις βαθμολογικές απώλειες και ανέβηκε στους 10 βαθμούς.

Εξαιρετική η ομάδα του Κετσπάγια στο πρώτο μέρος, έκανε επιθετικό μονόλογο και προηγήθηκε νωρίς με τον Κβιλιτάια (23'). Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός έπαιξε στα ίσα την Ανόρθωση η οποία δεν έκανε καλό 45λεπτο και τελικά το ματς "τέλειωσε" στο 92' όταν ο Οκριασβίλι έκανε το 2-0 με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Κβιλιτάια.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν στο "Παπαδόπουλος"...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Λούκα Σωτηρίου. Χωρίς κόσμο το ματς λόγω των μέτρων στην Επαρχία Λάρνακας

-Πέντε λεπτά... Εμφανής η πρόθεση της Ανόρθωσης να πιέσει πολύ ψηλά τον Ολυμπιακό

-6' Πρώτη ευκαιρία. Έγινε λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Μίχα που πλάσαρε από διαγώνια θέση εντός περιοχής, έξω η μπάλα

-15' λεπτά. Πολύ καλός ο ρυθμός, με την ομάδα του Τιμούρ να κρατά μπάλα και να προσπαθεί να ανοίξει τους χώρους στην άμυνα των μαυροπρασίνων, οι οποίοι είναι "μαζεμένοι", με πλάνο να χτυπήσουν στην κόντρα

-17' Μακρινό σουτ του Νταουσβίλι, άστοχο

-20' Πολύ δύσκολη απόκρουση του Μιχαήλ. Έγινε σέντρα από τον Μίχα, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έπεσε και απέκρουσε ασταθώς

-23' ΓΚΟΛ 1-0 η Κυρία! Έγινε συρτή μπαλιά από δεξιά από τον Χριστοφή, ο Χούσμπαουερ εξ επαφής πλάσαρε, ο Μιχαήλ έβγαλε πολύ δύσκολη απόκρουση και στο "ριμπάουντ" ο Κβιλιτάια από το... μισό μέτρο, έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-24' Διάλειμμα για νερό

-27' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση. Από φάουλ ο Χούσμπαουερ γέμισε, ο Σίλντενφελντ έπιασε την κεφαλιά, λίγο έξω η μπάλα

-Μισάωρο. Οι γηπεδούχοι ελέγχουν πλήρως. Κρατάνε διαρκώς τη μπάλα και ψάχνουν το δεύτερο γκολ. Εντελώς ακίνδυνη η ομάδα του Πετράκη, που δέχεται μεγάλη πίεση από το ξεκίνημα του αγώνα και είναι σε παθητικό ρόλο

-33' Κίτρινη στον Σαμπίνια για φάουλ στον Χριστοφή λίγο έξω απ' την περιοχή

-40' Κάρτα στον Γαρουφαλιά που τράβηξε τον Οκριασβίλι απ' την φανέλα

-41' Καλή στιγμή με γυριστό σουτ του Οκριασβίλι, η μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια

-43' Αναγκαστική αλλαγή. Ο Γκαλίτσιος στη θέση του Αμπαρτζουμιάν που αποχωρεί με πόνους στη μέση

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-45+1' Τελική για τον Ολυμπιακό με σουτ του Φαν Κέσελ εκτός περιοχής, άστοχο

-Τέλος ημιχρόνου. Πολύ καλύτερη η Ανόρθωση, έλεγξε πλήρως και με περισσότερη προσοχή θα μπορούσε να είχε ακόμα ένα γκολ

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Ο Ζαχαρίου στη θέση του Κυριάκου

-Είμαστε στο 55'. Μοιρασμένο το ματς στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να κρατά περισσότερο μπάλα σε σχέση με το πρώτο μέρος και να προσπαθεί να επιτεθεί

-58' Ο Σάλλι στη θέση του Γαρουφαλιά

-58' Ο Ελουντού στη θέση του Χριστοφή

-68' Καλή στιγμή με φάουλ του Σάλλι, πέφτει και αποκρούει ο Λόρια

-71' Ο Κ.Αρτυματάς στη θέση του Μίχα

-75 λεπτά, 55%-45% για την Ανόρθωση η κατοχή αλλά φυσιολογικά ο Τιμούρ δεν είναι καθόλου ευχαριστημένος με την παρουσία στο 2ο μέρος

-78' Κίτρινη στον Κβιλιτάια που τράβηξε τον Γκουστάβο απ' την φανέλα

-81' Σέντρα-σουτ του Ζαχαρίου από πολύ πλάγια δεξιά, μπλοκάρει ο Λόρια

-82' Εξαιρετικές ντρίμπλες από τον Οκριασβίλι και σουτ ακριβώς από το ύψος της περιοχής, ο Μιχαήλ ήταν στην σωστή θέση

-Τελευταίο πεντάλεπτο στη Λάρνακα...

-87' Πολύ καλή ευκαιρία για τους μαυροπράσινους, με τον Κα να πλασάρει έξω από διαγώνια αριστερά στην περιοχή

-90' ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Μιχαήλ ανέτρεψε τον Κβιλιτάια. Κίτρινη στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού

-91' ΓΚΟΛ, 2-0 με το πέναλτι του Οκριασβίλι και το ματς "τελειώνει"

-Τέλος, στους 10 βαθμούς η Ανόρθωση που προσπερνά τον Ολυμπιακό ο οποίος μένει στους 9

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (43' Γκαλίτσιος), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια,  Νταουσβίλι, Χούσμπαουερ, Μίχα (71' Κ.Αρτυματάς), Οκριασβίλι, Χριστοφή (58' Ελουντού), Κβιλιτάια

-Στον πάγκο οι Τζουρ, Μανιάς, Πηλέας, Μαργκάσα, Σελίν, Κορρέα

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Κυριάκου (46' Ζαχαρίου), Σαμπίνια, Μανρίκε, Ανδρέου, Νανίσιο, Γαρουφαλιάς (58' Σάλλι), Γκουστάβο, Μάντζης, Φαν Κέσελ (66' Κα)