Ερυθρόλευκο "ΜΠΛΟΚΟ" με φοβερό... Ελουντού! (φώτος)

Ισόπαλο το Βαρωσιώτικο ντέρμπι (2-2) σ’ ένα τρομερό παιχνίδι διαφήμιση για το ποδόσφαιρο. Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση προηγήθηκαν αμφότερες αλλά κανείς δεν κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη. Χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν για τις δυο ομάδες, με τους Κίσσα-Λόρια να κάνουν σπουδαίο ματς. Εξαιρετικός ο Ελουντού δημιούργησε το πρώτο, εκτέλεσε για το δεύτερο φέρνοντας ένα σημαντικό βαθμό για την ομάδα του Πουρσαϊτίδη. Χτύπησε ο ηγέτης Ράγιος στο ημίχρονο, σκόραρε ο Γκαλίτσιος και γύρισε το ματς αλλά οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ δεν αμύνθηκαν σωστά και ο Ελουντού τους τιμώρησε. Στους 18 η Ανόρθωση, στους 11 βαθμούς η Νέα Σαλαμίνα. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο N. Papas Group Αμμόχωστος και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι.

σψσψσψσψ

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες

- 2' Γέμισμα του Ράγιος με στόχο τον Κατσαράβα, ο Γεωργιανός πιάνει το κεφάλι η μπάλα λίγο άουτ. Πρώτη καλή στιγμή για την Ανόρθωση.

- 3' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα και 1-0! Ο Σίμπσον από κοντά ανοίγει το σκορ!!! Φοβερή κίνηση του Ελουντού από τα δεξιά, έκανε το συρτό γύρισμα, ο Σίμπσον πίσω από τη πλάτη του Γκαλίτσιου, με πλασέ νίκησε τον Λόρια.

ψδδψδ

- 4' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 1-1! Ο Ράγιος με σουτ βολίδα στέλνει τη μπάλα στο παραθυράκι του Κίσσα!!! Ο Κατσαράβα μέσα στη περιοχή, μοίρασε τη κατάλληλη στιγμή στον Ισπανό, όπου με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε για την "Κυρία". Γκολ νούμερο 8 ο Ράγιος!

δψδψψδ

- 8' Ο Αρτυματάς μέσα στη περιοχή, γύρισε, πλάσαρε άουτ!

- 9' Νέα επίθεση για την Ανόρθωση, ο Μανθάτης μπήκε στη περιοχή, το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και εκτός στόχου.

- 11' Απειλεί ο Κατσαράβα, ο Γεωργιανός έκανε την κεφαλιά, μάζεψε ο Κίσσας.

- 12' Απάντηση της Νέα Σαλαμίνας, ο Σίμπσον το διαγώνιο σουτ, σε κόρνερ ο Λόρια. Εκπληκτική πάσα του Κίνγκσλει με τακουνάκι!

- 17' Προσπάθεια του Κωστή να γίνει επικίνδυνος, ο Βργκοτς σωστά τοποθετημένος "καθαρίζει" τη φάση.

δωδωωδδωδω

- 19' Στημένο του Ράγιος, πιο ψηλά ο Ντούρις, η κεφαλιά του Σλοβάκου δεν ανησυχεί τον Κίσσα.

- 23' Τεράστια ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κωστή απέναντι από τον Λόρια, με τα πόδια διώχνει ο κίπερ της Ανόρθωσης. Ο Σαν Ρομάν στην εξέλιξη της φάσης έπιασε το δυνατό σουτ, μπλόκαρε εκ νέου ο Γεωργιανός τερματοφύλακας. Ο Ελουντού και πάλι ο δημιουργός, όπως και στο πρώτο γκολ έτσι και στην μεγάλη φάση του Ιωάννη Κωστή.

- 26' Κόρνερ του Κορέια, ο Λαμπό με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λόρια!

- 27' ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ σουτ του Ελουντού από μακρινή απόσταση, ο Λόρια φοβερή απόκρουση! Ο Καμερουνέζος με ένα απίθανο βολέ έστειλε τη μπάλα σ΄ ένα σημείο που ήταν δύσκολο να αποκρουστεί αλλά ο Λόρια με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ.

- 32' Μέσα στη περιοχή ο Μανθάτης, έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ η μπάλα πέρασε παράλληλα της γραμμής.

- 34' Στημένο του Εγγλέζου, ο Βργκοτς το κεφάλι, στην αγκαλιά του Κίσσα η μπάλα.

- 35' Σε θέση βολής ο Ελουντού, πιάνει το σουτ, η μπάλα πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 38' Κίτρινη στον Μανθάτη

- 42' Στημένη μπάλα για Νέα Σαλαμίνα, προβολή του Λαμπό, ελέγχει ο Λόρια.

- 44' Σέντρα του Σαν Ρομάν, ο Κωστή μέσα στη περιοχή πιάνει τη κεφαλιά, στην αγκαλιά του Λόρια.

Ημίχρονο

Πρόβλημα για την Ανόρθωση με την επιστροφή στο Β' ημίχρονο. Ο Ράγιος μένει εκτός λόγω ενοχλήσεων στο πόδι. Μέσα ο Οκριασβίλι.

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 48' Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ελουντού που ταλαιπώρησε τον Γκαλίτσιο, ο Καμερουνέζος γεμίζει στη περιοχή, κανείς "ερυθρόλευκος" στη μικρή περιοχή.

- 52' Δεύτερη κίνηση από Τιμούρ, μέσα ο Σελίν εκτός ο Εγγλέζου.

- 57' Καλά στημένη η ομάδα του Πουρσαϊτίδη βάζει δύσκολα στην Ανόρθωση.

- 58' Ο Οκριασβίλι από τα δεξιά μέσα στη περιοχή, έκανε το γύρισμα, πέφτει και μαζεύει ο Κίσσας.

- 62' Ο Μανθάτης από τα δεξιά πήγε να μπει στη περιοχή, ο Χριστοφόρου με ακόμη μια σωστή τοποθέτηση καθαρίζει τη φάση.

- 65' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση και 1-2! Ο Γκαλίτσιος από κοντά με πλασέ γυρίζει το ματς! Ήταν η εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε, ο Ελλαδίτης στο σωστό σημείο έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Κίσσα.

- 74' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα και 2-2! Ο Ελουντού! Κόρνερ του Κωστή, ο Λαμπό το κεφάλι, μεγάλη απόκρουση ο Λόρια, ο Ελουντού ήταν εκεί και με δυνατό βολέ, ισοφάρισε για τους "ερυθρόλευκους".

- 77' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Οκριασβίλι σπουδαία ατομική ενέργεια μπροστά από τον Κίσσα, η μπάλα μόλις δίπλα από το δοκάρι!

- 79' Φάση διαρκείας στην περιοχή της Νέα Σαλαμίνας! Ένας πανικός στην άμυνα, ο Κίσσας αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Αρτυματά, στη συνέχεια ο Οκριασβίλι το σουτ, η μπάλα με περιπετειώδη τρόπο φτάνει στην αγκαλιά του κίπερ της Νέα Σαλαμίνας.

- 80' Μεγάλη απόκρουση του Λόρια σε κόρνερ.

- 82' Κίτρινη στον Λαμπό

- 83' Κίτρινη στον Γκαλίτσιο

- 87' Τρίτη κίνηση για Τιμούρ, ο Νταουσβίλι μέσα, εκτός ο Βασιλακάκης λόγω προβλήματος.

- 89' Ο Ελουντού περνάει εκτός, ο Τίσντελ στη θέση του Καμερουνέζου.

Τρια τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 90+2' Ο Μαριάνοβιτς στη θέση του πολύ καλού Νουρ.