"Γκέλα" η Ανόρθωση στη Λευκωσία-Τρίποντο... η Δόξα (φώτος)

Σπουδαία νίκη για τη Δόξα με 2-1 επί της Ανόρθωσης, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Κώστα Σακκά προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ στο 27΄, ο Μανιάς σκόραρε στο 50΄ για το 1-1 και ο Μέσκα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 57΄. Ο Λόρια φέρει ευθύνη στο 2ο γκολ της Δόξας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση δεν έκανε καλό παιχνίδι, ελάχιστα απείλησε, ενώ η Δόξα με σωστή τακτική πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Στην επανάληψη η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια μπήκε πολύ δυνατά, ισοφάρισε νωρίς, μπορούσε για την ολική ανατροπή, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα σκόραρε η Δόξα και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς. Δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά η "Κυρία", με σχετική ευκολία κράτησε το 2-1 μέχρι το τέλος η γηπεδούχος ομάδα. Αναγκαστική αλλαγή η Ανόρθωση με Κβιλιτάια, αναγκαστική αλλαγή και για τη Δόξα με Ολιβέιρα.

Κινδυνεύει να... γκρεμιστεί από την 1η στην 3η θέση η Ανόρθωση, αν κερδίσουν ΑΕΛ και Απόλλων, Εθνικό και ΕΝΠ, αντίστοιχα. Παραμένει στους 26 βαθμούς η Ανόρθωση, ανέβηκε στην 8η θέση με 17 βαθμούς η Δόξα.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης από το Μακάρειο...

Έναρξη...

-Χωρίς κάτι το αξιόλογο στα πρώτα 7 λεπτά...

9΄ Ο Μίχα μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο

13΄ Εκτέλεση κόρνερ από τον Χούσμπαουερ, άστοχη κεφαλιά του Βργκοτς. Η καλύτερη φάση στον αγώνα μέχρι στιγμής

15΄ Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Κέβιν Ολιβέιρα, ετοιμάζει Φιρμίνο ο Κώστας Σακκάς

17΄ Γίνεται η αλλαγή, ο Φιρμίνο στη θέση του Ολιβέιρα

20΄ Γύρισμα του Σαντίκ από τα δεξιά, ο Φιρμίνο δεν πρόλαβε τη μπάλα

21΄ Ο Κβιλιτάια αισθάνεται ενοχλήσεις, ετοιμάζει Μανιά ο Τιμούρ για κάθε ενδεχόμενο

25΄ Τελικά δεν μπορεί να συνεχίσει ο Κβιλιτάια, μέσα ο Μανιάς

26΄ Πέναλτι για τη Δόξα! Χέρι του Βργκοτς μετά από κεφαλιά του Σαντίκ. Κίτρινη στον αμυντικό της Ανόρθωσης

27΄ ΓΚΟΛ/Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από το Σαντίκ, 1-0 η Δόξα. Ο Λόρια διάλεξε τη σωστή γωνία, αλλά... νικήθηκε από τον πρώην φορ της Ανόρθωσης

32΄ Ο Σαντίκ προσπάθησε από μακρινή απόσταση να σκοράρει, ο Λόρια ήταν σε ετοιμότητα

-Ανήσυχος ο Τιμούρ στον πάγκο του, φωνάζει συνεχώς σε παίκτες του, καθώς βλέπει την ομάδα του να μην είναι δημιουργική και να βρίσκεται πίσω στο σκορ

35΄ Ο Κορέια στη θέση του Μίχα, είχε παράπονα ο κόουτς από τον Ισραηλινό. Ο Κορέια πήγε στο αριστερό "φτερό"

40΄ Κεφαλιά από τον Μανιά, δεν ανησύχησε ο Παρασκευά

45΄ Σωστή υπόδειξη από το βοηθό, σε θέση οφσάιντ ο Μανιάς, ο οποίος συνέχισε και πλάσαρε εύστοχα, ως μη γενόμενη η φάση

+3 λεπτά

Ημίχρονο

Το πρώτο 45λεπτο σε...αριθμούς. Η Δόξα είχε την... ουσία, σε ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις. Η κατοχή μπάλας στο 55% για την Ανόρθωση. Τρεις τελικές η "Κυρία", δύο η Δόξα

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου, ο Γκίλσον στη θέση του Τραϊτσέφσκι

48΄ Σέντρα από το Σελίν, δεν βρήκε στόχο με προβολή ο Μανιάς

50΄ ΓΚΟΛ/Ο Μανιάς το 1-1! Σέντρα του Χριστοφή από τα δεξιά, ο Μανιάς στο πρώτο δοκάρι με προβολή έφερε το ματς στα ίσα

-Μπήκε δυνατά η Ανόρθωση στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε το ζητούμενο, που ήταν το γρήγορο γκολ. Τώρα με ψυχολογία θα τα δώσει όλα για την ολική ανατροπή

53΄ Κεφαλιά του Σίλντενφελντ, δεν πρόλαβε ο Μανιάς να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα

54΄ Μεγάλη φάση με τον Μανιά, άστοχος με κεφαλιά από κοντά

57΄ ΓΚΟΛ/Ο Μέσκα το 2-1 για τη Δόξα! Νίκησε το Λόρια στην κλειστή του γωνία, φαινόταν εύκολη... η δουλειά για τον Γεωργιανό κίπερ της Ανόρθωσης. Σοβαρό λάθος.

-Κόντρα στη ροή του αγώνα σκοράρει η Δόξα...

63΄ Άστοχη κεφαλιά από το Σαντίκ

63΄ Κίτρινη στον Γκίλσον

-Επηρεασμένη ψυχολογικά η Ανόρθωση μετά το 2ο γκολ που δέχθηκε

67΄ Διπλή αλλαγή ο Τιμούρ, ο Καλτσάς στη θέση του Γκαλίτσιου, ο Μαργκάσα αντί του Βργκοτς. Με τριάδα πλέον στην άμυνα

-Πέρασαν σχεδόν 15 λεπτά από το δεύτερο γκολ της Δόξας, η Ανόρθωση δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά

73΄ Μακρινό σουτ του Φιρμίνο, ασταθής απόκρουση ο Λόρια, κάλυψε... στη συνέχεια ο Σίλντενφελντ, μπροστά από το Σαντίκ

74΄ Κίτρινη στο Φιρμίνο, δυνατό μαρκάρισμα στο Μαργκάσα

-Αμύνεται πολύ σωστά η Δόξα, έκλεισε τους διαδρόμους που οδηγούν προς την εστία της

76΄ Σέντρα του Καλτσά, ξέφυγε η μπάλα από τα χέρια του Παρασκευά, ο Μανιάς φαινόταν ότι εύκολα θα κάνει το 2-2, το τελείωμά του σταμάτησε στο Μιντίκκη- Μεγάλη φάση

-Παραμένει το 2-1 για τη Δόξα, 8 λεπτά πριν από το 90΄

83΄ Δοκίμασε το πόδι του ο Οικονομίδης, καμία ανησυχία για το Λόρια, η μπάλα κατέληξε άουτ