Ιδανική "επιστροφή" στο "Παπαδόπουλος" και εύκολο τρίποντο! (φώτος)

Πρώτο παιχνίδι της σεζόν στο "Παπαδόπουλος" για την Ανόρθωση και πρώτη νίκη εντός έδρας... Η Κυρία μπροστά σε αρκετό κόσμο, κέρδισε την Πάφο με 2-0, με πολύ καλή εμφάνιση. Μονόλογος η αναμέτρηση για την ομάδα του Κετσπάγια, που σκόραρε με Σίλντενφελντ στο πρώτο μέρος και Ράγιος στο δεύτερο και έφτασε στους 7 βαθμούς. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Μονόλεπτη σιγή πριν την έναρξη του αγώνα στην μνήμη του Χαράλαμπου Αχεριώτη (επί σειρά μέλος της διοίκησης της Ανόρθωσης) και του Γιώργου Ζέμπασιη (παλαίμαχος της ομάδας).

-Πρώτο σφύριγμα

-2' Πρώτη τελική με σουτ του Καλτσά εκτός περιοχής, πάει έξω

-7' Καλή στιγμή μετά από σέντρα του Ράγιος. Ο Σίλντενφελντ κέρδισε την κεφαλιά, ο Νέμετς έβαλε το κεφάλι και η μπάλα πήγε κόρνερ

-8' Ευκαιρία για την Ανόρθωση, που μπήκε δυνατά. Ο Καλτσάς μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε από διαγώνια θέση, έξω η μπάλα. Ήταν λίγο μπροστά ο παίκτης της Κυρίας την ώρα που έγινε η σέντρα, όπως φάνηκε απ' τα τηλεοπτικά replay

-11' Ωραία κίνηση απ' τον Γκαλίτσιο που σούταρε από μακριά αλλά αστόχησε

-Πιο επικίνδυνη η Κυρία στο ξεκίνημα. Κρατά μπάλα και φτιάχνει σε πολλές φορές τις προϋποθέσεις αλλά δεν μπορεί να το εκμεταλλευτεί. Από την άλλη η Πάφος προσπαθεί να χτυπήσει στην αντεπίθεση και είναι εντελώς ακίνδυνη προς το παρόν

-22' Κίτρινη στον Ράσιτς, για φάουλ στον Μαργκάσα

-23' Πάει να "κρεμάσει" τον Ρούτκο ο Ράγιος με σουτ εντός περιοχής. Φιλόδοξη προσπάθεια, πάνω απ' την εστία η μπάλα

-27' Κάρτα και στον Πανός για φάουλ στον Οκριασβίλι

-32' ΓΚΟΛ 1-0. Από δεξιά ο Ράγιος εκτέλεσε με σέντρα ένα φάουλ και ο Σίλντενφελντ με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ! Το ίδιο είχε γίνει και στο 7' όμως ο Νέμετς είχε βγάλει την άμυνα. Τώρα ο Κροάτης κατάφερε να ξεμαρκαριστεί και να σκοράρει (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-38' Ανακόπτεται για οφσάιντ ο Αρτυματάς, ο οποίος ήταν πλάγια αριστερά εκτός περιοχής. Δύσκολη φάση, από το replay φαίνεται να είναι στην ίδια ευθεία με τον τελευταίο αμυντικό

-42' Σύντομη διακοπή, ο Αραγιούρι χτύπησε σε μια διεκδίκηση και είναι στο έδαφος

-44' Επανάρχισε το παιχνίδι, ο αμυντικός της Πάφου συνεχίζει κανονικά

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Το 1-0 δείχνει και την εικόνα του αγώνα. Πολύ ανώτερη η ομάδα του Κετσπάγια, κράτησε μπάλα, έφτιαξε φάσεις και πέτυχε το γκολ. Άσχημη εμφάνιση από την ομάδα του Κόπιτς, δεν απείλησε καθόλου τον Λόρια ενώ και μεσοαμυντικά δεν τα πήγε καθόλου καλά

-46' Ξεκινά το δεύτερο μέρος. Λελιούκιν και Αντωνίου στις θέσεις Αραγιούρι και Πανός. Aναγκαστικές οι αλλαγές

-46' Μακρινό σουτ απ' τον Οκριασβίλι, βγάζει την απόκρουση ο Ρούτκο

-48' ΓΚΟΛ 2-0 με τον Ράγιος! Ο Ισπανός με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ ακριβώς εκτός περιοχής, δίνει μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

αςεσφ

-54' Μεγάλη ευκαιρία. Ο Ράγιος γέμισε με φάουλ, ο Γκαλίτσιος εξ επαφής με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα λίγο έξω

-60' Ο Ράγιος που έχει εξαιρετικά χτυπήματα στις στατικές φάσεις σήμερα, εκτελεί ακόμα ένα φάουλ με απευθείας σουτ. Λίγο έξω η μπάλα

-61' Τελευταία αλλαγή απ' τον Κόπιτς. Έξω ο Ράσιτς, μέσα ο Σάνι

-63' Πρώτη κίνηση απ' τον Κετσπάγια. Ο Μανθάτης στη θέση του Καλτσά

-69' Πρώτη καλή φάση για την Πάφο. Ο Πάντσεον έκανε κατά μέτωπο επίθεση και συρτό σουτ εκτός περιοχής, μόλις έξω η μπάλα

-72' Kίτρινη στον Σελίν που αντικανονικά με το σώμα πήγε πάνω στον Σακό χωρίς να διεκδικήσει τη μπάλα

-74' O Ντούρις στη θέση του Σαντίκ

-76' Πολύ ωραία κίνηση του Μαργκάσα και σουτ εκτός περιοχής, λίγο έξω

-77' Ολοκληρώνει και η Ανόρθωση τις αλλαγές της. Μέσα ο Νταουσβίλι, έξω ο Οκριασβίλι

-80' Κίτρινη στον Φιλιώτη

-Απ' το 60' και μετά έπεσε αρκετά ο ρυθμός αφού το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο γκολ του Ράγιος. Παρόλο που υπήρχε πάρα πολλή ώρα μετά το 2-0, η Πάφος σε κανένα σημείο δεν έδειξε πως μπορεί να διεκδικήσει τον βαθμό

-86' Κάρτα στον Μανθάτη που μάρκαρε επικίνδυνα τον Σάνι

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-ΤΕΛΟΣ το τρίποντο στην Ανόρθωση που ήταν καλύτερη απ' το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και έτσι πήρε μια εύκολη νίκη

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Κ.Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος, Οκριασβίλι (77' Νταουσβίλι), Καλτσάς (63' Μανθάτης), Σαντίκ (74' Ντούρις)

- Στον πάγκο έμειναν οι Παπαδόπουλος, Π.Αρτυματάς, Εγγλέζου, Ιωάννου, Κατσιαράβα, Βασιλακάκης

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Λαφράνς, Μπεσάρα, Πανός (46' Αντωνίου), Αραγιούρι (46' Λελιούκιν), Φιλιώτης, Ουίλιαμς, Πάντσεον, Σακό, Ράσιτς (61' Σάνι), Νέμετς

-Στον πάγκο έμειναν οι Πέτρου, Κωνσταντίνου, Φυλακτού, Γκόνταρτ, Φέλιξ (Βα), Καμπράλ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σελίν, Μανθάτης  / Ράσιτς, Πανός, Φιλιώτης

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος
4ος Διαιτητής: Νικολάου Στ. Νικόλας
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης