"Κάπτεν" και Λάζαρος σφράγισαν μια... αγχωτική νίκη (φώτος)

"Σεφτέ" στο πρωτάθλημα για την "Κυρία" που κέρδισε με 2-1 τον Εθνικό.

Η Ανόρθωση έκανε τα εύκολα... δύσκολα αλλά στο τέλος πήρε το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα. "Καρδιοχτύπησε" η ομάδα του Κετσπάγια στα τελευταία λεπτά, με τον Εθνικό να μειώνει σε 2-1 και να απειλεί την εστία της αλλά ο Λόρια ήταν πάντα στην σωστή θέση.

Γκολάρα ο κάπτεν Αρτυματάς με το αριστερό! Ο Λάζαρος διπλασίασε τα γκολ της "Κυρίας" με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα η Ανόρθωση αλλά δεν ήταν αποτελεσματική. Στα τελευταία στάδια του Β' μέρους ο Εθνικός πίεσε, εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση... της "Κυρίας" και λίγο έλειψε να την τιμωρήσει.

Κέρδισε πέναλτι ο Ουάρντα, θετικός ο Πόποβιτς που ήταν ορεξάτος.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο "Α. Παπαδόπουλος" και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

- Καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες, έναρξη στο ματς.

HGFHGFHFGHFHFGHFGHHFGH

- 2' Διπλή άμυνα του Ρισβάνη στα σουτ των Περατικού και Γκόρουπετς.

- 7' Ανοιγμα του Ουάρντα προς τα δεξιά, ο Κορρέα με χώρο έκανε μια άστοχη σέντρα...

- 8' Στην "κόντρα" ο Εθνικός με αρκετούς παίκτες στην αντεπίθεση, ο Ηλία άργησε να αποφασίσει, βγάζει άμυνα σωτήρια ο Ρισβάνης.

- 10' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 1-0! Γκολάρα Αρτυματά! Με το αριστερό (!) ο αρχηγός εκτός περιοχής έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ και έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Μπογκατίνοφ. Εκπληκτικό γκολ.

γηγφηγφηφγηηφγη

- 12' Έκλεψε μπάλα η Ανόρθωση, ο Ρουσιάς πέρασε τον Ταράσοφς, διένυσε μεγάλη απόσταση, μπήκε στη περιοχή, προσπάθησε να βρει τον Πόποβιτς, η μπάλα περνά άουτ.

- 14' Kίτρινη ο Φόλπρεχτ για δυνατό φάουλ στον Αρτυματά.

- 16' Φάουλ η Ανόρθωση, ο Πόποβιτς από πλάγια θέση εκτέλεσε απευθείας, διώχνει δύσκολα ο Μπογκατίνοφ.

- 17' Φοβερός Αρτυματάς, πήγε να μιμηθεί εκ νέου τον εαυτό του! Κοντρόλ με το στήθος εκτός περιοχής, δυνατό σουτ με το αριστερό, η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπογκατίνοφ!

(ΣΧΟΛΙΟ) Περάσαμε το εικοσάλεπτο, η Ανόρθωση προηγείται με 1-0 και ελέγχει τον αγώνα.

ηφγηφγηφηφγηφγηηφηφηφγ

- 27' Κομπίνα στο φάουλ του Εθνικού, ο Μάριος Ηλία "όπλισε" μέσα από την περιοχή, βγάζει την άμυνα ο Αραγιούρι.

- 29' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, Λάζαρος-Πόποβιτς το ένα-δυο, ο Ελλαδίτης απέναντι από τον Μπογκατίνοφ, έκανε το σουτ η μπάλα κάπου βρίσκει και πάει κόρνερ!

- 30' Προωθημένη πάσα του Θωμά Ιωάννου στον Ζάκπα, ο Αφρικανός πάει να μπει στην περιοχή, άμυνα του Κορέια και κόρνερ.

- 34' Mακρινό σουτ του Κουντόμπιακ, άουτ η μπάλα.

- 36' Φάση για τον Εθνικό με τον Ζάκπα! Ο Αφρικανός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντρα στα πόδια του Κορέια και άλλαξε πορεία με αποτέλεσμα ο Λόρια να κάνει μια μεγάλη απόκρουση και να σώσει την "Κυρία".

- 39' Πέναλτι για την Ανόρθωση! Ο Θωμάς Ιωάννου ανατρέπει τον Ουάρντα.

- 40' Ο Λάζαρος πίσω από την μπάλα!

- 41' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση το 2-0! Ο Χριστοδουλόπουλος νικάει τον Μπογκατίνοφ. Ανοίγει λογαριασμό ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο Κυπριακό πρωτάθλημα.

ββωνγηφγη

- 45' Πρόβλημα με τον Πόποβιτς, ο Σλοβένος πάει για αναγκαστική αλλαγή.

- 45+1' Ο Σλοβένος μπαίνει μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δείχνει να είναι εντάξει.

Ημίχρονο. Ανετη η Ανόρθωση πάει στα αποδυτήρια με το 2-0. Οι Αρτυματάς και Λάζαρος έδωσαν το ισχυρό προβάδισμα για τη πρώτη νίκη!

- Eναρξη στο 2ο μέρος, ο Ασούμπρε στη θέση του Γκόρουπετς

- 46' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό! Ο Ρισβάνης με τα πόδια ανατρέπει τον Ασούμπρε.

- 47' Ο Αφρικανος φαίνεται να ξεκινά από θέση οφσάιντ, θα εξεταστεί η φάση.

- 48' Περιμένουν οι ποδοσφαιριστές...

- 49' ΟΦΣΑΙΝΤ. Δεν μετρά το πέναλτι.

ghfghfghfghfghfhhhhfgh

Eδώ η φάση του Ασούμπρε που ξεκίνησε την προσπάθεια του από θέση οφσάιντ.

- 51' Πρόβλημα με τον Ρισβάνη, θα αποχωρήσει ο Ελλαδίτης αμυντικός.- 54' Διπλή αλλαγή, εκτός ο Λάζαρος και Ρισβάνης, μέσα ο Καλτσάς και Αντωνιάδλα λίγο άουτ.

- 59' Ευκαιρία για την Ανόρθωση! Κάθετη του Χουσμπάουερ, ο Καλτσάς απέναντι από τον Μπογκατίνοφ, άργησε ο Ελλαδίτης, ο Πόποβιτς τελικά βρίσκει στρωμένη τη μπάλα από τη μικρή περιοχή, το σουτ πάει πάνω από τα δοκάρια!

- 60' Ώρα Φλοριάν. Ο Γάλλος στη θέση του Ηλία.

- 62' Σουτ του Αράζ, άουτ.

- 62' Ο Νινούα περνά στη θέση του Χουμσπάουερ.

- 64' Καλή στιγμή για τον Εθνικό, η μπάλα έμεινε "ζωντανή" στην περιοχή, ο Ζάκπα δεν κατάφερε να νικήσει τον Λόρια, ο Γεωργιανός μπλοκάρει.

- 65' Πολλές τελικές ο Εθνικός αλλά πολύ άστοχος! Ο Αράζ βρήκε τη μπάλα στρωμένη αλλά έκανε ένα κάκιστο σουτ.

- 66' Πρόβλημα με τον Β' βοηθό, Γιώργο Σάββα. Δέχεται τις υπηρεσίες του ιατρικού επιτελείου. Όλα οκ. Συνεχίζει.

γδφγδφγδγδγδγδγδγδγ

- 69' Νέα απειλή ο Εθνικός, ίδιο αποτέλεσμα! Ο Φόλπρεχτ στα όρια της περιοχής, κακό τελείωμα. Παράπονα και από Ηλία.

- 71' Σουτ του Νινούα με το αριστερό, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

- 74΄ Ο Ζάκπα έγινε κάτοχος μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

- 77' Ξέσπασμα Ανόρθωσης με πολλά σουτ, ο Πόποβιτς αρχικά προσπάθησε να κάνει το 3-0, άμυνα του Χολ, στην συνέχεια ο Αρτυματάς νέο σουτ, ξανά σε σώματα του Εθνικού.

- 78' Oι Κατσαράβα και Μπουσουλάζιτς στις θέσεις των Ρουσιά και Πόποβιτς.

- 84' Ευκαιρία του Εθνικού, ο Φλοριάν απέναντι από τον Λόρια, δεν καταφέρνει να σκοράρει. Πολύ μεγάλη ευκαιρία.

- 87' Πολύ μεγάλη φάση για την Ανόρθωση, ο Καλτσάς άγγιξε το 3-0, ο Μπογκατίνοφ την βγάζει από τα δίχτυα!

- 89' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 2-1. Μειώνει ο Φλοριάν.  Σουτ του Αράζ η μπάλα κόντραρε στον Φλοριάν και κατέληξε στα δίχτυα.

Εξι λεπτά

- 90+1' Ευκαιρία ο Εθνικός για το 2-2! Ο Φλοριάν υποδέχτηκε την μπάλα με πλάτη, γύρισε έκανε το σουτ, σωστή αντίδραση Λόρια!

- 90+4' Κόρνερ ο Εθνικός, μαζεύει ο Λόρια.

- 90+5' Σουτ συρτό του Χολ, σε ετοιμότητα ο Λόρια.

- 90+6' Πολιορκία Εθνικού, κεφαλιά του Κουντόμπιακ, άουτ.