Κυπελλούχος η ΑΝΟΡΘΩΣΗ στην παράταση! Ξεδίψασε... μετά από 13 χρόνια! (ΦΩΤΟΣ)

Μετά από ένα δραματικό-πολύ καλό τελικό, η Ανόρθωση νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό στην παράταση και κατέκτησε το κύπελλο, το 11ο στην ένδοξη ιστορία της. To… χρυσό γκολ στο 110΄ -κανονικά πρέπει να χρεωθεί στον Ελουντού και όχι στον Κβιλιτάια. Στο 59΄ με γκολάρα του Κωστάκη Αρτυματά άνοιξε το σκορ η Ανόρθωση, απάντησε με φοβερό γκολ του Σάλι ο Ολυμπιακός, δύο λεπτά αργότερα. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το 90+ και οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση. H ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια επέστρεψε στα τρόπαια μετά από 13 ολόκληρα χρόνια. Εξασφάλισε το 4ο και τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο η Ανόρθωση, αρχίζει την προσπάθειά της από τον β΄ προκριματικό γύρο του Conference League.

Έναρξη...

-Μπήκε δυνατά η Ανόρθωση με στόχο το γρήγορο γκολ

4΄ Άστοχη κεφαλιά του Ρισβάνη, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά

7΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Μίχα βρέθηκε στη μικρή περιοχή μετά από εξαιρετική ντρίμπλα, πλάσαρε από πλάγια θέση, εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ από τον Μιχαήλ!

11΄ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

12΄ Σουτ από τον Οκριασβίλι, η μπάλα κόντραρε και μπλόκαρε εύκολα ο Μιχαήλ

14΄ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, άστοχος ο Σωτηρίου από ευνοϊκή θέση

15΄ Κίτρινη κάρτα στον Νταουσβίλι

17΄ Κίτρινη στον Κβιλιτάια για μαρκάρισμα στον Κυριάκου

-Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην Ανόρθωση, η συνέχεια... ισορροπημένη. Ανέβηκε ο Ολυμπιακός

20΄ Πολύ άστοχο τελείωμα από τον Οκριασβίλι, εκτός περιοχής

21΄ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Σάλι έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, δεν βρήκε στόχο ο Ζαχαρίου από το ύψος του πέναλτι

-Iκανοποιημένος ο Γιανέφσκι μετά το 10΄...

29΄ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ανόρθωση, ο Σωτηρίου τράβηξε τη φανέλα του Κβιλιτάια

30΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Οκριασβίλι, εξαιρετική απόκρουση ο Μιχαήλ στη δεξιά του γωνία

-Ο Τιμούρ περίμενε... γκολ

32΄ Πέσιμο του Ρισβάνη στην περιοχή, αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθει ο ρεφ

33΄ Άστοχη κεφαλιά του Κβιλιτάια, μετά από εκτέλεση κόρνερ

35΄ Η κατοχή μπάλας στο 58% για τον Ολυμπιακό, περισσότερες τελικές προσπάθειες η Ανόρθωσης

36΄ Κίτρινη στον Καλτσά, για φάουλ στον Σάλι

39΄ Ωραία συνεργασία Μάντζη-Σάλι, άστοχος ο τελευταίος από πλάγια θέση

40΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Καλτσά, κεφαλιά από τον Κβιλιτάια, ήταν στη σωστή θέση ο Μιχαήλ

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Ο Χουσμπάουερ στη θέση του Νταουσβίλι- Πρώτη αλλαγή από τον Τιμούρ Κετσπάγια

-Έκανε φάουλ στον Σαφρό ο Χουσμπάουερ, τραυματίας ο παίκτης της Ανόρθωσης

-Όλα καλά με Χουσμπάουερ

49΄ Πρώτη τελική προσπάθεια στην επανάληψη, είναι για τον Ολυμπιακό. Ο Μάντζης με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο

51΄ Ο Ρισβάνης σε θέση βολής, έκανε το σουτ, νέα πολύ απόκρουση από τον Μιχαήλ

53΄ Κίτρινη στον Οκριασβίλι, δυνατό φάουλ στον Ψάλτη

59΄ ΓΚΟΛ/Ο Αρτυματάς! Εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Τιμούρ! Ο Οκριασβίλι έκλεψε τη μπάλα από τον Σωτηρίου με τάκλιν, έδωσε στον Κβιλιτάια, αυτός στον Μίχα ο οποίος έστρωσε τη μπάλα στον Αρτυματά και με υπέροχο πλασέ ο διεθνής άσος από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση! EΔΩ το γκολ

61΄ ΓΚΟΛ! Άμεση απάντηση με Σαρφό! Απίθανη γκολάρα! Ο Σαρφό... ντύθηκε Μέσι, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ νίκησε τον Λόρια! ΕΔΩ το γκολ

-Μέσα σε 2 λεπτά, δύο γκολάρες!

63΄ Ευκαιρία με Σάλι ο Ολυμπιακός, δεν έβαλε δύσκολα στον Λόρια

64΄ Κίτρινη στον Σωτηρίου

65΄ Ο Μαργκάσα στη θέση του Μίχα

67΄ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Μιχαήλ είπε ΟΧΙ στον Κβιλιτάια

74΄ Πέσιμο του Κορέια στην περιοχή του Ολυμπιακού μετά από πίεση του Σάλι, ζήτησε πέναλτι η Ανόρθωση

75΄ Στο 59% η κατοχή μπάλας για τον Ολυμπιακό

75΄ Κίτρινη στον Ρισβάνη

77΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαρφό, πολύ καλή απόκρουση από τον Λόρια

81΄ Ο Κα αντί του Ζαχαρίου. Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό

83΄ Διακοπή για λίγο, τραυματίας ο Ρισβάνης μετά από εναέρια μονομαχία με Σωτηρίου στην περιοχή της Ανόρθωσης

-Μέσα το φορείο για τον Ρισβάνη, σηκώθηκε ο "Ρίσβα", αλλά δύσκολα θα συνεχίσει

-Έχει ετοιμάσει Γκαλίτσιο ο Τιμούρ

86΄ Γκαλίτσιος αντί Ρισβάνη

87΄ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Άστοχη έξοδος του Μιχαήλ μετά από κόρνερ, ο Κβιλιτάια με το κεφάλι δεν βρήκε στόχο

89΄ Απειλεί με Κα ο Ολυμπιακός, κόντραρε το τελείωμά του

+6 λεπτά

90+1 Ο Ανδρέου στη θέση του Σαμπίνια- Αναγκαστική αλλαγή

90+4 Σέντρα-σουτ του Καλτσά, εύκολα ο Μιχαήλ

90+7 Τέλος κανονικής διάρκειας, πάμε στην παράταση!