Ανόρθωση-Ομόνοια: Της "έσπασε" το αήττητο και την προσπέρασε! (Φώτος)

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ανόρθωση επί της Ομόνοιας με 2-0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Αμμοχώστου εκμεταλλεύτηκε το καλό της χρονικά διαστήμα στο ντέρμπι πέτυχε δυο τέρματα με ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τον πάγκο και “έσπασε” το αήττητο της Ομόνοιας και την προσπέρασε στην βαθμολογία.

Τα γκολ για την “Κυρία” πέτυχαν οι Καστέλ στο 64ο λεπτό ενώ μπήκε στον αγώνα στο 62ο αλλά και ο Κορέια με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 90ο λεπτό ενώ μπήκε αλλαγή στον αγώνα στο 89ο.

Αυτή ήταν και η δεύτερη εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Γκαγιέγο η οποία ανέβηκε στην 3η θέση με 21 βαθμούς αφήνοντας τους πράσινους του Αυγουστή στην 4η θέση με 20.

Από ένα ημίχρονο για τις δυο ομάδες. Στο Α' μέρος οι πράσινοι είχαν την κατοχή της μπάλας έφτιαξαν προϋποθέσεις και έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 10ο λεπτό με τους Σεμέδο και Κακουλλή.

Στο β' μέρος η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα, ήταν η ομάδα που κράτησε περισσότερο την μπάλα και κτύπησε στα καλά της χρονικά διαστήματα. "Χρυσές" οι αλλαγές του Γκαγιέγο οι Καστέλ και Κορέια που σκόραραν και χάρισαν μια σημαντική και πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας.

Ανησυχία στους πράσινους για τον τραυματισμό του Φαμπιάνο.

σαδσσδδ

Κλικ ΕΔΩ για να παρακολουθήσετε τον αγώνα σε Live streaming από την Cablenet

Το Kerkida.net ήταν στο “Αντώνης Παπαδόπουλος” και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

1' Πρώτη τελική για την Ομόνοια με τον Κακουλλή να κάνει το σουτ στα χέρια του Αρμπολέδα η μπάλα. Σε θέση οφ-σαιντ όμως ο επιθετικός της Ομόνοιας.

χψψζχ

-3' Σέντρα στου Σιπριάνο από αριστερά κεφαλιά του Κακουλλή η μπάλα έξω.

-4' Αψιμαχίες ανάμεσα σε Τσίκο και Κακουλλή, παρατηρήσεις από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Προηγήθηκε φάουλ του επιθετικού της Ομόνοιας.

χψζζχψχ

-10' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Ομόνοια. Αρχικά ο Σεμέδο έκανε το πλασέ ο Αρμπολέδα έδιωξε την μπάλα και στη συνέχεια ο Κακουλλής το πλασέ και ο Φερέρ έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή.

-12' Καλύτερα πατά η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι. Έχασε την μεγάλη διπλή ευκαιρία με Σεμέδο και Κακουλλή για να ανοίξει το σκορ και προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της.

-14' Σέντρα του Ουαγκέ διώχνει ο Κουλιμπαλί.

-15' Κάτω στο έδαφος ο Σεμέδο μέσα στην περιοχή δεν έδωσε κάτι ο διαιτητής της αναμέτρησης.

-20' Σέντρα του Ουαγκέ ο Τσίκο πήρε την κεφαλιά παράλληλα από την εστία του Φαμπιάνο η μπάλα.

ζχψψχχ

-24' Σέντρα του Τεχέρα στην περιοχή μαζεύει ο Φαμπιάνο.

-26' Σέντρα του Σιπριάνο, πήγε να κάνει κάτι εντυπωσιακό ο Λοϊζου η μπάλα έξω.

Κυρίως από αριστερά οι επιθέσεις της Ομόνοιας. Υπάρχει θέμα στην δεξιά αμυντική πλευρά για την Ανόρθωση με τον Γκαγιέγο να βάζει τις φωνές στους παίκτες του.

-32' "Έπεσε" ο ρυθμός του ντέρμπι στο τελευταία λεπτά. Παιχνίδι περισσότερο κέντρου για τις δυο ομάδες.

δασασ

47-53 η κατοχή της μπάλας.

-38' Τελική προσπάθεια για την Ανόρθωση με τον Γκασάμα από πλάγια θέση να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

-40' Κίτρινη στον Μάθιους για φάουλ στον Τσίκο. Πρώτη στον αγώνα.

-42' Στο έδαφος ο Φαμπιάνο μετά από σύγκρουση με τον Γκασάμα ο οποίος έκανε επιθετικό φάουλ στον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα. Συνεχίζει κανονικά τον αγώνα.

Τέσσερα λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

45+2 Σουτ του Τεχέρα η μπάλα λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο. Η καλύτερη φάση της Ανόρθωσης μέχρι τώρα στο Α' μέρος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Φαμπιάνο από την σύγκρουση που είχε στο πρώτο μέρος με τον Γκασάμα. Στη θέση του ο Ουζόχο.

χζζχψζχ

-47' Πέτυχε γκολ η Ανόρθωση με τον Τσίκο. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR και το γκολ ακυρώθηκε. Έκανε κοντρόλ με το χέρι ο επιθετικός της Ανόρθωσης και κατέβασε την μπάλα.

ψχψχ

-50' Πρώτο κόρνερ στον αγώνα και είναι για την Ομόνοια.

-56' Σουτ του Τσίκο μαζεύει ο Ουζόχο.

-60' Μπήκε καλύτερα η Ανόρθωση στο β' μέρος. Είναι η ομάδα που έχει την κατοχή και φτιάχνει τις προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Ουζόχο.

-62' Αλλαγές για την Ανόρθωση εκτός οι Τιουνέ και Γκασάμα μέσα οι Χρυσοστόμου και Καστέλ.

δφδφδσ

-64' Γκολ 1-0 για την Ανόρθωση με Καστέλ. Ο Ουαρίς γύρισε την μπάλα στην περιοχή του Ουζόχο και ο Καστέλ με πλάτη προς την εστία γύρισε έκανε το διαγώνιο σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0 της ομάδας της Αμμοχώστου.

Μπήκε στο 62ο λεπτό και δυο λεπτά αργότερα ο Ισπανός επιθετικός έδωσε την λύση στην ομάδα της Αμμοχώστου.

-70' Αλλαγές για την Ομόνοια εντός Αλιούμ και Φράνσον εκτός Λοιζου και Χάμπος.

σδφφδσφσ

-72' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Καστέλ να βρίσκει τον Ουαγκέ ο οποίος πάτησε περιοχή από πλάγια θέση έκανε το πλασέ στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Ουζόχο.

-74' Πρώτο κόρνερ και για την Ανόρθωση στον αγώνα. Ο Τεχέρα έκανε την σέντρα κεφαλιά του Τσίκο λίγο πάνω από την εστία του Ουζόχο.

-80' Αλλαγή για την Ανόρθωση εκτός ο Τεχέρα στη θέση του ο Μαρμούκ.

-80' Αλλαγή για την Ομόνοια εκτός ο Σιπριάνο στη θέση του ο Λέτσιακς.

-85' Πήρε μπάλα η Ομόνοια με την Ανόρθωση να προσέχει πλέον περισσότερο την άμυνα της.

-90' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ανόρθωση.

Οχτώ θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+1 Γκολ 2-0 για την Ανόρθωση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κορέια ο οποίος μόλις πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.