Με ΕΞΑΡΑ ήρθε η μοναξιά στην κορυφή! (φώτος)

Έξι παιχνίδια, τέσσερις νίκες, δυο ισοπαλίες και... μοναξιά στην κορυφή. Η Ανόρθωση έκανε ό,τι ήθελε απέναντι σε μια Δόξα που δεν κατέβηκε ποτέ στο γήπεδο, την κέρδισε με 0-6 και ανέβηκε μόνη στην πρώτη θέση με 14 βαθμούς, δυο περισσότερους από την 2η Ομόνοια που έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο.

Ντούρις (2), Ράγιος, Κατσιαράβα, Σίλντενφελντ και Νταουσβίλι τα γκολ, με εκείνο του Γεωργιανού να είναι καταπληκτικό. Ακόμα ένα φοβερό παιχνίδι απ' τον Ράγιος που σκόραρε μια φορά και έδωσε δυο ασίστ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα στην αναμέτρηση

-Πεντάλεπτο χωρίς οτιδήποτε. Φυσιολογικά, κρατά μπάλα η Ανόρθωση

-10' ΓΚΟΛ 0-1 η Κυρία με τον Ράγιος! Ο Κατσιαράβα κατέβασε ωραία στην περιοχή και γύρισε στον Ισπανό που αμαρκάριστος σκόραρε με πλασέ. Από τα τηλεοπτικά ριπλέι που προβλήθηκαν φαίνεται πως ο Γεωργιανός ίσως είναι ελάχιστα μπροστά την στιγμή της μπαλιάς του Σελίν

-15' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Ο Μπόλιεβιτς γέμισε με φάουλ από αριστερά και ο Καρλάο από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα έξω με το κεφάλι

-25' Πρώτη φάση για την ομάδα του Τιμούρ μετά το γκολ. Ο Μανθάτης γέμισε, ο Κατσιαράβα κέρδισε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε λίγο έξω

-32' Kίτρινη στον Μέσκα για φάουλ στον Σελίν

-36' ΓΚΟΛ 0-2 η Ανόρθωση! Ο Ράγιος γέμισε από αριστερά, ο Κατσιαράβα κέρδισε την κεφαλιά και ο Ντούρις από κοντά πέτυχε το γκολ

-41' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Κατσιαράβα

-44' Ακόμα μια καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με σουτ του Ντούρις από διαγώνια θέση, απέκρουσε ασταθώς ο Γκρεμσλ

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο. Η Ανόρθωση χωρίς να φορτσάρει κάνει μια "επαγγελματική" εμφάνιση και έχοντας την ουσία, πάει στα αποδυτήρια με το 2-0

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με μια αλλαγή. Ο Ιτάλο στη θέση του Καρλάο

-46' Ευκαιρία στα 18 δευτερόλεπτα για την Ανόρθωση! Ο Ντούρις βρήκε με ωραία κάθετη τον Ράγιος που εξ επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκρεμσλ. Ο τερματοφύλακας της Δόξας βγήκε σωστά και τον έκλεισε

-53' ΓΚΟΛ 0-3 με τον Κατσιαράβα! Με εξαιρετική μπαλιά ο Ράγιος βρήκε τον Γεωργιανό, που μέσα στην περιοχή με αριστερό σουτ, πέρασε τη μπάλα κάτω απ' τα πόδια του Γκρεμσλ

-55' Κάρτα στον Λουίς Κάρλος για φάουλ στον Γκαλίτσιο

-57' Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα του Χατζηλούκα που και σήμερα δεν είναι στον πάγκο λόγω τιμωρίας. Έξω ο Λουίς Κάρλος, μέσα ο Μπραμπίγια

-58' Ο Νταουσβίλι στη θέση του Σελίν. Αναγκαστική αλλαγή

-58' ΓΚΟΛ 0-4! Κάνει ό,τι θέλει η Ανόρθωση απέναντι στην άμυνα της Δόξας που έχει πάρα πολλές αδυναμίες. Ο Ράγιος σέντραρε από δεξιά και ο Σίλντενφελντ σκόραρε με κοντινή κεφαλιά

-66' Ο Ιωάννου στη θέση του Μανθάτη

-68' Ο Τραϊτσέφσκι στη θέση του Φιντέλις

-70' Κίτρινη στον Μουχτάρη για φάουλ στον Ντούρις

-76' Έξω ο Ράγιος, μέσα ο Βασιλακάκης

-Πολύ φυσιολογικά, έπεσε ο ρυθμός μετά το τέταρτο γκολ. Ελέγχει πλήρως η Ανόρθωση, ακίνδυνη η Δόξα

-79' ΓΚΟΛ 0-5 με τον Νταουσβίλι! Καταπληκτικό τέρμα. Ο Γρεμσλ με την γροθιά απομάκρυνε μια σέντρα και όπως ερχόταν η μπάλα, ο μέσος της Ανόρθωσης με μια βολίδα εκτός περιοχής την έστειλε στο "γάμμα" και ξέσπασε σε τρελούς πανηγυρισμούς

-83' Τελική για τη Δόξα, με τον Λόρια να είναι στη σωστή θέση στο σουτ του Μπραμπίγια

-86' Ακόμα ένα ΓΚΟΛ. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ντούρις κέρδισε στην περιοχή και με γυριστό σουτ από κοντά, πέρασε τη μπάλα από πολλά σώματα και έκανε το 0-6

-ΤΕΛΟΣ χωρίς καθυστερήσεις. Στους 14 βαθμούς η Ανόρθωση, κολλημένη στην τελευταία θέση με 2 η Δόξα

Δόξα: Γκρεμσλ, Μουχτάρης, Ντερβίτ, Αλεξάνδρου, Φιντέλις (68' Τραϊτσέφσκι), Λουίς Κάρλος (57' Μπραμπίγια), Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Καλό, Μέσκα, Καρλάο (46' Ιτάλο)

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν (58' Νταουσβίλι), Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος (76' Βασιλακάκης), Μανθάτης (66' Ιωάννου), Kατσιαράβα, Ντούρις

Κίτρινες: Μέσκα, Λουίς Κάρλος, Μουχτάρης /

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Νικήτα Στέλιος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας:Γεωργίου Ανδρέας