Με RAYO SHOW... πήρε το ντέρμπι η Ανόρθωση! (φώτος)

Με τον Ισπανό να κάνει φοβερή εμφάνιση με δυο γκολ και μια ασίστ, η Ανόρθωση κέρδισε απόλυτα δίκαια το εξ' αναβολής ντέρμπι με τον Απόλλωνα με 3-1 και έφτασε στους 10 βαθμούς. Ο Ράγιος σκόραρε στο 25' και στο 43' (φοβερό γκολ) ενώ στο 65' δημιούργησε με σέντρα από κόρνερ το τρίτο γκολ με σκόρερ τον Γκαλίτσιο. Για την ομάδα της Λεμεσού σκόραρε ο Γκακπέ στο 85'.

Πολύ καλή εμφάνιση απ' την ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, αντιθέτως εκείνη του Ιβάν Βουκομάνοβιτς υστέρησε και ουσιαστικά ποτέ δεν διεκδίκησε κάτι απ' το ματς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ντέρμπι

-3' Σέντρα του Ράγιος με φάουλ, κεφαλιά απ' τον Αρτυματά, πολύ ψηλά η μπάλα

-6' Ο Σαντίκ βρέθηκε "φάτσα" με τον Μολ όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ η φάση

-8' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Ράγιος γέμισε με φάουλ από δεξιά, ο Αρτυματάς και πάλι κέρδισε τη κεφαλιά όμως η μπάλα "έσκασε" λίγο δίπλα απ' το δοκάρι

-9' Διακοπή για λίγο αφού ο Βασιλείου αντιμετωπίζει πρόβλημα

-11' Επαναρχίζει το παιχνίδι με τον αμυντικό του Απόλλωνα να είναι εκτός. Η Ανόρθωση μπήκε πολύ καλύτερα

-13' Ξανά με έντεκα ο Απόλλωνας. Ο Αντωνιάδης πήρε τη θέση του Βασιλείου

-19' Ο Οκριασβίλι στο έδαφος, ζητά πέναλτι

-25' ΓΚΟΛ 1-0 με τον Ράγιος. Ο Σαντίκ έδωσε στον Καλτσά, ο οποίος από δεξιά έκανε χαμηλή μπαλιά και ο Ισπανός από κοντά άνοιξε το σκορ! Ήταν καλύτερη η Κυρία και έφτασε στην ουσία (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-28' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Πέδρο από δεξιά μπήκε στην περιοχή και σέντραρε όμως ο κεφαλιά του Γκακπέ εξ επαφής αλλά υπό πίεση, πήγε έξω

-32' Σέντρα του Ράγιος με κόρνερ, με γροθιές ο Μολ

-36' Κίτρινη στον Καλτσά για φάουλ που έκανε προηγουμένως στον Γκακπέ και για το οποίο σωστά είχε δείξει "πλεονέκτημα" ο διαιτητής

-37' Τελική για την Ανόρθωση, ξανά με τον Αρτυματά που έκανε συρτό σουτ στην κίνηση απ' το "ύψος" της περιοχής και η μπάλα έφυγε λίγο έξω

-37' Κάρτα και στον Αρτυματά για φάουλ στον Γκακπέ

-38' Διακοπή για λίγο αφού ο Αντωνιάδης είναι στο έδαφος

-39' Εξαιρετική πάσα του Οκριασβίλι στον Καλτσά, ο Γιαννιώτας πρόλαβε την υστάτη και έδιωξε σε κόρνερ

-40' Αλλαγή στην αλλαγή! Ο Αντωνιάδης δεν μπορεί να συνεχίσει, μέσα ο Αγκίρε

-43' ΓΚΟΛ 2-0 η Κυρία και πάλι με τον Ράγιος! Καταπληκτικό γκολ... Ο Σαντίκ του έστρωσε με τον ώμο εκτός περιοχής και αυτός με ένα εξαιρετικό, απευθείας σουτ νίκησε ξανά τον Μολ. (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Πολύ καλύτερη στα 45 λεπτά η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, δικαίως προηγείται με 2-0. Σταθερή στην άμυνα και με πολύ καλούς συνδυασμούς μπροστά. Από την άλλη ο Απόλλωνας έχει πάρα πολλά κενά μεσοαμυντικά ενώ ούτε και μεσοεπιθετικά δεν έδειξε κάτι καλό. Σίγουρα τον επηρέασαν και οι δυο αναγκαστικές αλλαγές.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-54' Ένταση για λίγο ανάμεσα σε Σίλντενφελντ και Γιαννιώτα. Ο Κροάτης ζήτησε τον λόγο από τον Ελλαδίτη γιατί δεν έβγαλε έξω την μπάλα ενώ είναι στο έδαφος ο Σελίν. Ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι λόγω του τραυματισμού του μπακ της Ανόρθωσης και ενώ ο Απόλλωνας εκτελούσε επίθεση

-Μετά από 2 λεπτά επαναρχίζει το ματς. Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Απόλλωνα λόγω της απόφασης του διαιτητή να διακόψει το παιχνίδι ενώ η Λεμεσιανή ομάδα ήταν στην επίθεση. Παράλληλα οι του Απόλλωνα διαμαρτύρονται για πέναλτι, για χέρι του Αρτυματά σ' εκείνη τη φάση

-62' Καλή φάση για την ομάδα του Βουκομάνοβιτς. Ο Γιαννιώτας έκανε το πλασέ από το "ύψος" της περιοχής, ο Λόρια έπεσε και απέκρουσε

-65' ΓΚΟΛ με τον Γκαλίτσιο! Ο Ράγιος έκανε την σέντρα με κόρνερ και ο Ελλαδίτης με προβολή έκανε το 3-0 (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-66' Ο Νταουσβίλι στη θέση του Σαντίκ

-67' Καλή φάση με σουτ του Γιαννιώτα εκτός περιοχής, πάει λίγο πάνω απ' τα δοκάρια

-68' Ο Παπουλής στη θέση του Μάρκοβιτς

-69' Κίτρινη στον Αγκίρε

-73' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Καλτσάς

-74' Έξω ο Καλτσάς, στη θέση του ο Κατσιαράβα

-Πολύ φυσιολογικά δεν υπάρχει ρυθμός μετά το τρίτο γκολ. Οι δυο ομάδες ουσιαστικά περιμένουν το τέλος του αγώνα

-80' Έξω ο Ράγιος που αποθεώνεται, μέσα ο Μανθάτης

-83' Κίτρινη στον Σάλαϊ για φάουλ στον Κατσιαράβα

-85' ΓΚΟΛ, 3-1. Ο Απόλλωνας σκοράρει με ωραία προσπάθεια του Γκακπέ και διαγώνιο, συρτό σουτ από αριστερά (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)

-88' Κίτρινη στον Παπουλή για φάουλ στον Μανθάτη ακριβώς έξω απ' την περιοχή και δεξιά

-89' Δοκάρι για την Ανόρθωση. Ο Οκριασβίλι εκτέλεσε με σέντρα το φάουλ, ο Αρτυματάς κέρδισε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο σίδερο. Σωστά όμως η φάση "ακυρώθηκε" για οφσάιντ

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' Κάρτα στον Σελίμοβιτς

-ΤΕΛΟΣ και στους 10 βαθμούς η Ανόρθωση, "κολλημένος" στους 4 ο Απόλλωνας

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος (80' Μανθάτης), Οκριασβίλι, Καλτσάς (74' Κατσιαράβα), Σαντίκ (66' Νταουσβίλι)

-Στον πάγκο έμειναν οι Παπαδόπουλος Π.Αρτυματάς, Εγγλέζο, Βασιλακάκης, Ντούρις, Ιωάννου.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μολ, Πέδρο, Σελίμοβιτς, Σάλαϊ, Βασιλείου (13' Αντωνιάδης / 40' Αγκίρε), Χάμπος, Μπιντά, Μάρκοβιτς (68' Παπουλής), Γιαννιώτας, Σαρδινέρο, Γκακπέ

-Στον πάγκο έμειναν οι Δημητρίου, Ενσούε, Σακέτι, Πίττας, Καρ, Ζελάγια.

Κίτρινες: Καλτσάς, Αρτυματάς / Αγκίρε, Σάλαϊ, Παπουλής, Σελίμοβιτς

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' βοηθός διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' βοηθός διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Παρατηρητής διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης