Μεγαλύτερο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ... μετά τα περσινά!

Με την επανέναρξη του πρωταθλήματος, ΕΝΠ και Ανόρθωση θα αναμετρηθούν σε ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον παιχνίδι.

Τουλάχιστον με βάση και τα όσα είδαμε την περσινή περίοδο, στην οποία οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν έξι φορές και μας χάρισαν πλούσιες συγκινήσεις…

Μία νίκη η Ανόρθωση, μία η ΕΝΠ και τέσσερις ισοπαλίες ο απολογισμός, με τους «βυσσινί» να έχουν και μια πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Πρώτος αγώνας, ήταν στις 20 Οκτωβρίου για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο αγώνας ήταν το Παραλίμνι, η Ένωση ήταν καλύτερη, προηγήθηκε με τον Ουντότζι στο πρώτο μέρος αλλά η «Κυρία» ισοφάρισε με το γκολ του Ντούρις και αφού προηγουμένως οι παίκτες της αποφάσισαν να μην τηρήσουν το fair play και να επιστρέψουν την μπάλα στους αντιπάλους.

Στις 16 Ιανουαρίου, είχαμε τον πρώτο αγώνα για την φάση των «16» του Κυπέλλου. Στο «Αντ. Παπαδόπουλος», η Ένωση προηγήθηκε με τον Πίττα, η Ανόρθωση το… γύρισε με τους Βίκτορ και Μικελτάντζε, ο Πίττας σκόραρε ξανά για το 2-2 και ο Ουντότζι στις καθυστερήσεις με ένα υπέροχο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 2-3 για την Παραλιμνίτικη ομάδα.

Στις 20 Ιανουαρίου, στον δεύτετο αγώνα της κανονικής διάρκειας στο «ΠΑΠ», η Ανόρθωση κέρδισε… καθαρά και χωρίς να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης έχοντας ως σκόρερ τους Κατσιαράβα και Πράνιτς (πέναλτι).

Στις 23 του ίδιου μήνα είχαμε τον επαναληπτικό για τον θεσμό του Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και η ΕΝΠ με το 2-3 του πρώτου αγώνα, πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Επόμενο παιχνίδι, στις 10 Μαρτίου στο «ΠΑΠ», στο πρώτο μεταξύ τους στα πλέι οφ. Ο Βίκτορ… άνοιξε το σκορ και ο Ζάρατε ισοφάρισε για την ΕΝΠ, για το τελικό 1-1.

Τελευταίο και παρ’ ολίγο μοιραίο για την ΕΝΠ, αυτό στις 21 Απριλίου στο «Τάσος Μάρκου». Ο Ράγιος σκόραρε πρώτος, οι «βυσσινί» ανέτρεψαν το σκορ με δύο προσωπικά γκολ του Πίττα αλλά ο Ράγιος ξανά στο 85’ ισοφάρισε στο τελικό 2-2, αποτέλεσμα που έφερε την Ένωση σε μειονεκτική θέση στην υπόθεση παραμονής και που χρειάστηκε το γκολ του Φυτανίδη στο 102’ για να σωθεί.