Μηδέν στο Μακάρειο, ανοι"Χ"τή η πρόκριση! (φώτος)

Σ’ ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι Ολυμπιακός και Ανόρθωση έμειναν στην «λευκή» ισοπαλία στο Μακάρειο και τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στην ρεβάνς του «Α. Παπαδόπουλος» . Οι δυο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές φάσεις μπροστά από τις εστίες των Βελλίδη (ντεμπούτο με τα «μαυροπράσινα») και Παπαδόπουλου. Δοκάρι στο 84’ για την Ανόρθωση με τον Παναγιώτη Αρτυματά, ευκαιρίες για Κοφί και Αζουλάο που δεν έγιναν γκολ.  Πολλές οι αλλαγές από Πάμπο και Τιμούρ. Στις 29 Ιανουαρίου ο επαναληπτικός που θα δώσει το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Coca Cola. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Μακάρειο.

- Έναρξη στο ματς

- 5' Aναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι...

- 7' Στημένη μπάλα για την Ανόρθωση, ο Νταουσβίλι γέμισε στη περιοχή, έδιωξαν οι του Ολυμπιακού, ο Π. Αρτυματάς επανέφερε αλλά ο Βελλίδης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.

- 9' Σέντρα του Σελίν, ο Βασιλακάκης πήγε για το κεφάλι, δεν βρήκε τη μπάλα, απομάκρυνε ο Κίκο.

- 12' Φάουλ κέρδισε ο Βασιλακάκης, απευθείας εκτέλεση από τον Σίντεφελντ, η μπάλα άουτ.

- 17' Γέμισμα του Κίκο, ο Παναγιώτης Αρτυματάς έδιωξε σε κόρνερ πριν να γίνει απειλητικός ο Αζουλάο.

- 25' Απουσιάζει η μεγάλη φάση στον αγώνα. Αρκετά τα λάθη και από τις δυο ομάδες...

- 30' Τελική για τον Ολυμπιακό, ο Κίκο από απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

- 34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Αζουλάο μπήκε στη περιοχή, έκανε υπέροχη πάσα προς τον Κοφί, ο Γάλλος απέναντι από τον Παπαδόπουλο, έκανε το πλασέ, η μπάλα άουτ!

- 36' Διεκδικητικός ο Ολυμπιακός που στα τελευταία λεπτά ζητά το γκολ.

- 43' Στημένο για την Ανόρθωση, εκτέλεσε ο Νταουσβίλι αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

- 44' Κίτρινη ο Νταουσβίλι για δυνατό μαρκάρισμα στον Ροτζέριο. Στο έδαφος ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού που δέχεται τις πρώτες βοήθειες του επιτελείου του Ολυμπιακού.

ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 45+1' Σουτ εκτός περιοχής του Κα, η μπάλα στα χέρια του Παπαδόπουλου. Χλιαρό το σουτ του ακραίου των "μαυροπρασίνων".

Ημίχρονο

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Ιωάννου στη θέση του Βασιλακάκη

- 47' Kίτρινη στον Αρτυματά σε φάουλ πάνω στον Ενόχ

- 49' Απειλεί η Ανόρθωση μέσα από στατική φάση. Ο Κωστάκης Αρτυματάς έπιασε τη κεφαλιά η μπάλα στην αγκαλιά του Βελλίδη.

- 50' Κίτρινη στον Γκαλίτσιο για τράβηγμα στον Κα

- 51' Καλή προϋπόθεση για τον Ολυμπιακό, ο Κα έφυγε στην αντεπίθεση έκανε την σέντρα η μπάλα πάνω από τα δοκάρια και ενώ περίμεναν οι Αζουλάο, Κοφί στη περιοχή.

- 56' Νέα αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό και πάλι με τον Κα, σουτ του Αφρικανού η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

- 60' Ευκαιρία για την Ανόρθωση μετά από διπλή προσπάθεια του Ντούρις, ο Βελλίδης δεν αιφνιαδιάζεται από το κοντινό σουτ του Σλοβάκου. Απομακρύνει η άμυνα του Ολυμπιακού.

Διπλή αλλαγή για Ανόρθωση, Κατσαράβα-Καλτσάς στις θέσεις των Ντούρις και Σαντίκ. Ολοκλήρωσε τις αλλαγές ο Κετσπάγια.

σψσψσψσ

- 65΄ Σέντρα σουτ του Ροτζέριο από τα αριστερά, ο Αζουλάο μπροστά από την εστία του Παπαδόπουλου, δεν πιάνει καλά το σουτ η μπάλα παράλληλα. Αιφνιδιάστηκε ο Βραζιλιάνος.

- 68' Πήγε να απειλήσει ο Κα, ο Σίντεφελντ σπουδαία άμυνα, κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

- 70' Τελευταίο εικοσάλεπτο στο Μακάρειο...

- 74' Γέμισμα του Μανθάτη, μπλοκάρει σταθερά ο Βελλίδης

- 78' Βολέ του Καλτσά μέσα από τη περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βελλίδη. Ανέβηκε η Ανόρθωση και προσπαθεί να πετύχει το γκολ που θα της δώσει προβάδισμα για τη πρόκριση.

- 84' Δοκάρι για την Ανόρθωση με ανάποδο του Παναγιώτη Αρτυματά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Καλτσάς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βελλίδη.

- 86' Κίτρινη για τον Κυριάκου.

- 90+2' Φάουλ του Κίκο, διώχνει ο Σίντεφελντ σε κόρνερ.

- 90+3' Κακή εκτέλεση του κόρνερ από Κίκο, άουτ η μπάλα.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ, στο 0-0 Ολυμπιακός και Ανόρθωση. Η ρεβάνς στις 29 Ιανουαρίου.