Ανόρθωση-Απόλλωνας: Από ένα ημίχρονο, από ένα βαθμό (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο «ΠΑΠ» το βράδυ της Δευτέρας (29/11). Η Ανόρθωση υποδέχθηκε τον Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1. Από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα, καλύτερος ο Απόλλωνας στο πρώτο που σκόραρε με τον Νταμπό, ανέβηκε η Ανόρθωση στην επανάληψη που ισοφάρισε με τον Ουάρντα και είχε δοκάρι στο φινάλε με τον Ντέλετιτς. Με δέκα ολοκλήρωσε ο Απόλλωνας, λόγω της αποβολής του Ρομπέρζ στο 74'.

To ΦΙΛΜ του αγώνα:

ςρυγτνβ

-3' Πρώτο στημένο στο ματς. Σέντραρε επικίνδυνα στην περιοχή ο Καλτσάς, έδιωξε με το κεφάλι ο Κατελάρης.

-6' Σειρά του Απόλλωνα να δοκιμάσει με στημένη φάση. Κόρνερ του Κολ από δεξιά, η άμυνα δεν έδιωξε σωστά αλλά ο Στορ από πλάγια θέση ήταν άστοχος με κεφαλιά.

-9' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Νταμπό! Ο Φιλιώτης ανέβηκε από δεξιά και έκανε την σέντρα, ο Στορ έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω εκεί που ο Νταμπό με νέα κεφαλιά νίκησε τον Λόρια για το 0-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ρηρυτητρ

-Καθαρό το γκολ, αφού ο Κορέια στο βάθος κάλυπτε τον σκόρερ. Δείτε το πλάνο μετά το τσεκ της φάσης απ' το VAR:

-τβργβρτβ

-13' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Καλτσάς έκανε το δυνατό σουτ από διαγώνια θέση εντός περιοχής, αλλά ο Ρομπέρζ έβαλε σωστά το σώμα του και έκοψε.

-17' Μακρινό σουτ του Κατελάρη, έξω η μπάλα.

-19' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Σέντρα του Κορέια, κεφαλιά του Πόποβιτς από καλή θέση, λίγο έξω.

-26' Μακρινό σουτ του Ζράντι, σταθερά ο Λόρια.

-30' Στο έδαφος εντός περιοχής ο Καλτσάς, ζήτησε πέναλτι ο Ελλαδίτης σε φάση με τον Χαμάς, ήταν κοντά ο ρεφ και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Δεν φάνηκε να υπάρχει κάτι.

-31' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ατομική προσπάθεια του Αλμπάνη και σουτ από κοντά, ο Χουσμπάουερ έβαλε την κόντρα, η μπάλα στρώθηκε στον Ζράντι που από καλή θέση… γλίστρησε και έστειλε την μπάλα ψηλά έξω.

-39' Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά, ο Πόποβιτς στην διεκδίκηση της μπάλας με τον Φιλιώτη χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ. Στην συνέχεια ο Ουάρντα έκανε ένα περίτεχνο ανάποδο ψαλίδι και... σημάδεψε το δοκάρι, ωστόσο η φάση ήταν ως μη γενόμενη.

-41' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Γύρισμα του Χαμάς από αριστερά, ο Ζράντι κοντρόλαρε και έκανε το πλασέ από καλή θέση, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-43' Κίτρινη στον Ρομπέρζ για φάουλ στον Καλτσά. Πρώτη στο ματς.

-45' Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση! Ο Καλτσάς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά σημαδεύοντας τον Ρισβάνη που έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-46' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ρουσιάς αντί Πόποβιτς και Αντωνιάδης αντί Αραγιούρι.

-46' Πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο. Προσποίηση και σουτ του Αλμπάνη με το αριστερό, σωστά τοποθετημένος ο Λόρια.

-51' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Ουάρντα! Ο Λάζαρος είδε την κίνηση του Αμπαρτζουμιάν που ανέβηκε από δεξιά, αυτός έκανε την σέντρα προς τον Ουάρντα ο οποίος με κεφαλιά - ψαράκι λίγο έξω απ' την μικρή περιοχή νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

45ξνυθ

-53' Κίτρινη στον Κολ για φάουλ στον Καλτσά.

-57' Μικρή διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Αντωνιάδης.

-59' ΟΚ ο Αντωνιάδης, συνέχεια στο ματς.

-62' Κίτρινη στον Ρισβάνη για φάουλ στον Νταμπό.

-64' Κίτρινη στον Νταμπό για φάουλ στον Κορέια.

-66' Νταμπό και Αλμπάνης συνεργάστηκαν ωραία, σουτ του πρώτου από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-66' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Χριστοφή αντί Καλτσά.

-68' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ψύχας και Ίλιεφ μέσα, Στορ και Σπόλιαριτς έξω.

-70' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ιωάννου αντί Λάζαρου.

-70' Χωρίς πολλές τελικές το β' μέρος. Οι μονομαχίες και δυνατά μαρκαρίσματα υπερισχύουν.

-73' Το VAR κάλεσε τον ρεφ να πάει για on field review για να εξετάσει πιθανή αποβολή στον Ρομπέρζ, σε φάση λίγο νωρίτερα με τον Ιωάννου. Ο Γάλλος αμυντικός έδιωξε τη μπάλα και στη συνέχεια βρήκε με επικίνδυνο τρόπο τον αντίπαλο

-74' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Ρομπέρζ. Ο ρεφ Χριστοφόρου απέβαλε με δεύτερη κίτρινη τον Ρομπέρζ, μετά την εξέταση της φάσης απ' το μόνιτορ.

***Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη, στην εκπομπή "Super Monday".

-77' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Βουκασίν Γιοβάνοβιτς αντί Αλμπάνη. Βάζει στόπερ ο Τσόρνιγκερ, μετά την αποβολή του Ρομπέρζ.

-81' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ντέλετιτς αντί Ουάρντα.

-83' Σέντρα του Χριστοφή από αριστερά, κεφαλιά του Ντέλετιτς από κοντά, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Χάμας και χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση!

-86' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση! Σέντρα του Κορέια, μόνος ο Ντέλετιτς απ' το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι!

-89' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γουέλινγκτον και Αλεσάμι μέσα, Ψύχας και Χαμάς έξω.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Διακοπή στο ματς, στο έδαφος τραυματίας ο Νταμπό.

-90+6' Συνέχεια στο παιχνίδι, μετά την διακοπή.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αρτυματάς, Κορέια, Λάζαρος (70'Ιωάννου), Πόποβιτς (46'Ρουσιάς), Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς (66'Χριστοφή), Αραγιούρι (46'Αντωνιάδης), Χουσμπάουερ, Ρισβάνης, Ουάρντα (81'Ντέλετιτς).

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Ρουσιάς, Κατσαράβα, Μπουσουλάζιτς, Κορρέα, Ιωάννου, Ντέλετιτς, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Χαμάς (89'Αλεσάμι), Κολ, Σπόλιαριτς (68'Ίλιεφ), Ζράντι, Αλμπάνης (77'Β.Γιοβάνοβιτς), Στορ(68'Ψύχας) - (89'Γουέλινγκτον), Νταμπό.

Στον πάγκο οι Δημητρίου, Γουέλινγκτον, Β. Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Μαλεκκίδης, Ψύχας, Ίλιεφ, Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι, Ιντζία.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρισβάνης -  Κολ, Νταμπό.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Ρομπέρζ (2η κίτρινη)