Το ντέρμπι στην Ανόρθωση με εντολή… Κατσαράβα! (φώτος)

Μεγάλη νικήτρια η Ανόρθωση στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Cyta Top League. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια νίκησε με 1-0 την Ομόνοια στο ΓΣΠ, με σκόρερ τον Κατσαράβα στο 37΄.  Δοκάρι με Λανγκ στο 90+4 η Ομόνοια. Πολύ σημαντική επιτυχία για την "Κυρία", έβγαλε αντίδραση σε ένα εκτός έδρας ντέρμπι και ανέβηκε στη βαθμολογία, όντας στην 6η θέση με 9 βαθμούς (σ.σ όσους έχει και το ΑΠΟΕΛ). Παραμένει στην 10η θέση με 7 βαθμούς η Ομόνοια, με την πρωταθλήτρια να χάνει για 4η φορά στην τρέχουσα σεζόν στο πρωτάθλημα.

Λίγα πράγματα στο πρώτο 45λεπτο, μέτριο ποιοτικά με την Ανόρθωση να σκοράρει με τον Κατσαράβα και την Ομόνοια να έχει δύο καλές στιγμές με τον Ζαχαρίου. Στην επανάληψη μπήκε καλύτερα η Ανόρθωση, μπορούσε για 2ο γκολ, κυρίως με το Λάζαρο, αλλά τρεις φορές του είπε ΟΧΙ ο Φαμπιάνο. Ανέβηκε η Ομόνοια όταν το γύρισε σε 4-4-2 ο Μπεργκ, αλλά η Ανόρθωση κράτησε ανέπαφη την εστία της, με το Λόρια να έχει δύο σπουδαίες αποκρούσεις και το δοκάρι (σ.σ κεφαλιά Λανγκ) να είναι σύμμαχος της Ανόρθωσης στην τελευταία φάση του αγώνα.

Η ιστοσελίδα μας kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

Και τώρα... "ΜΑΘΕ ΜΠΑΛΙΤΣΑ"

ηυξυ

Έναρξη...

6΄ Πρώτη ευκαιρία στο ντέρμπι, κεφαλιά του Ζαχαρίου, σε ετοιμότητα ο Λόρια

10΄ Μακρινό σουτ από τον Ουάρντα, η μπάλα κόντραρε στον Γκόμεθ

-H Oμόνοια έχει την κατοχή μπάλας, η Ανόρθωση αμύνεται με στόχο να... χτυπήσει στην αντεπίθεση

15΄ Σε θέση... βολής ο Μιξ, έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και εύκολα ο Λόρια

-8000+ Ομονοιάτες στις κερκίδες, περίπου χίλιοι οι Ανορθωσιάτες στο Νότιο πέταλο

20΄ Ο Γιούστε έδιωξε πριν γίνει επικίνδυνος ο Κατσαράβα, μετά από σέντρα του Ντέλετιτς

-Χωρίς αρκετές... συγκινήσεις κύλησαν τα πρώτα 25 λεπτά- Συγκρατημένες και οι δύο ομάδες

30΄ Yπέροχη πάσα από τον Λέτζιακς στον Λοϊζου, ο Ντέλετιτς έβγαλε πολύ καλή άμυνα και παραχώρησε κόρνερ

31΄ Πρόβλημα μεΤσέποβιτς

-Όλα καλά με το Σέρβο φορ, συνεχίζει κανονικά...

33΄ Στο 60% η κατοχή της μπάλας για την Ομόνοια, στο 40% για την Ανόρθωση

37΄ ΓΚΟΛ/Με Κατσαράβα η Ανόρθωση! Ο Λάζαρος στον Ντέλετιτς, έκανε το γύρισμα από κοντά, ο Ουάρντα την ασίστ στον Κατσαράβα ο οποίος από κοντά με προβολή άνοιξε το σκορ

-Γίνεται έλεγχος από το VAR, αν πήρε μπάλα από θέση οφσάιντ ο Λάζαρος

-Κανονικό το γκολ

44΄ Καλή στιγμή για την Ομόνοια με τον Ζαχαρίου, δυνατό σουτ από πλάγια θέση στην περιοχή, σωστή αντίδραση από Λόρια στην κλειστή του γωνία

+2 λεπτά

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

-Χωρίς αλλαγές

48΄ Φάουλ του Ζαχαρίου στον Κορέια σε πολύ καλή θέση

-Κίτρινη στον Ζαχαρίου

49΄ Πολύ καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ από το Λάζαρο, εκτινάχθηκε στη δεξιά του γωνία και είπε ΟΧΙ ο Φαμπιάνο

-Καλύτερη η Ανόρθωση στα πρώτα λεπτά του β΄ ημιχρόνου

52΄ Σκόραρε ο Ρισβάνης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, υψωμένο σημαιάκι από το βοηθό

-Επιβεβαίωσε το VAR ότι υπήρχε οφσάιντ

53΄ Κίτρινη στον Τσέποβιτς για διαμαρτυρίες

58΄ Διπλή αλλαγή από Μπεργκ. Μέσα οι Ατιέμγουεν και Παπουλής, έξω οι Ζαχαρίου και Γκόμεθ

-Στον Φώτη Παπουλή το περιβραχιόνιο του αρχηγού μετά την έξοδο του Γκόμεθ

-Με 4-4-2 πλέον η Ομόνοια, "Άτι" με "Τσέπο" μπροστά

60΄ Τελική προσπάθεια με Παπουλή, αλλά πολύ άστοχος ο διεθνής άσος

62΄ Μεγάλη φάση για την Ομόνοια, ο Λόρια είπε ΟΧΙ στον Λοϊζου! Από κοντά ο διεθνής άσος της Ομόνοιας μετά από εξαιρετική κίνηση, δεν μπόρεσε να νικήσει τον διεθνή Γεωργιανό κίπερ

63΄ Ο Ουάρντα απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, δεν δυσκολεύτηκε ο Φαμπιάνο

64΄ Ο Αντωνιάδης στη θέση του Κατσαράβα- Πρώτη αλλαγή από τον Τιμούρ

-Σε ρόλο "κόφτη" ο Μάριος Αντωνιάδης

66΄ Δυνατό σουτ από το Λάζαρο, ο Φαμπιάνο σε κόρνερ!

-Πολύ καλός ο ρυθμός του ντέρμπι στην επανάληψη- Ψάχνει την ισοφάριση η Ομόνοια, θέλει το 2ο γκολ η Ανόρθωση

-Από 6 τελικές προσπάθειες οι δύο ομάδες, είχαν από 2 στο πρώτο 45λεπτο

69΄ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση- Ο Φαμπιάνο σταμάτησε ξανά το Λάζαρο, ο οποίος "εκτέλεσε" από καλή θέση στην περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια ο Βραζιλιάνος