Ο Καλτσάς έδωσε προβάδισμα, πάμε για "θρίλερ" στο ΓΣΠ

Πρώτο βήμα πρόκρισης στον τελικό από την Ανόρθωση! Κέρδισε 1-0 το ΑΠΟΕΛ στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" και έχει προβάδισμα ενόψει επαναληπτικού.

Ο Καλτσάς με κεφαλιά στο 19' έκρινε το πρώτο "ημίχρονο" της σπουδαίας, διπλής αναμέτρησης. Είχε και δοκάρι στο 45' η "Κυρία", με το ΑΠΟΕΛ να κυριαρχεί στο δεύτερο μέρος, ειδικά μετά την αποβολή του Νταουσβίλι με δεύτερη κίτρινη στο 53'. Οι γαλαζοκίτρινοι έφτιαξαν αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Ιταλό Maurizio Mariani

-Έφυγε το πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς κάτι αξιοσημείωτο

-Δέκα λεπτά χωρίς φάση, με την Ανόρθωση να έχει ελαφρώς την κατοχή

-15' Επικίνδυνο, συρτό γύρισμα του Κλωναρίδη από  δεξιά, ο Κορρέα ήταν στην σωστή θέση και απομάκρυνε. Πρώτη... υποψία φάσης

-16' Νέο γύρισμα του Κλωναρίδη από δεξιά, ασταθής απόκρουση του Λόρια αρχικά και έπειτα ο Κορρέα διώχνει

-16' Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για χέρι του Βργκοτς μέσα στην περιοχή σε κεφαλιά του Γκάρνερ, "τίποτα" από τον Ιταλό

55557657

-19' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κορέια σέντραρε από αριστερά, ο Καλτσάς ήρθε από πίσω και με κεφαλιά νίκησε τον Ουζόχο. Αδράνησε η άμυνα του ΑΠΟΕΛ και το πλήρωσε - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Κόντρα στην ροή του αγώνα το γκολ. Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα αλλά από το 10' και μετά το ΑΠΟΕΛ κρατούσε μπάλα και ήταν πιο επιθετικό

-24' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για δυνατό τάκλιν στον Γκάρνερ

-26' Επικίνδυνη σέντρα του Καλτσά από δεξιά, ο Κβιλιτάια κέρδισε, ο Βινίσιους τον σταμάτησε με τάκλιν αλλά η φάση σταμάτησε για χέρι του Γεωργιανού

-Μισή ώρα αγώνα. Χωρίς φάση μετά το γκολ

-35' Διακοπή για λίγο, Κβιλιτάια και Γκάρνερ είναι στο έδαφος

-36' Συνεχίζεται το παιχνίδι, είναι εντάξει οι δυο επιθετικοί

-40 λεπτά. Οι γαλαζοκίτρινοι δεν έχουν αντιδράσει μετά το γκολ. Ακίνδυνη και η Ανόρθωση μετά το 1-0, κακό το θέαμα

-41' Ο Καλτσάς έφυγε "φάτσα" με τον Ουζόχο που βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ αλλά η φάση ακυρώνεται ούτως ή άλλως για οφσάιντ.

-43' Μακρινή μπαλά προς τον Κβιλιτάια, ο Ουζόχο βγήκε έγκαιρα και μάζεψε

-45' Δοκάρι η Ανόρθωση! Ο Κβιλιτάια από κοντά νίκησε τον Ουζόχο αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σίδερο

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Λίγες οι φάσεις, πιο επικίνδυνη η Ανόρθωση που πέτυχε ένα γκολ και είχε και δοκάρι. Δείτε τα στατιστικά όπως παρουσιάστηκαν από την Cablenet:

67767676

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Σαχάρ στη θέση του Γκάρνερ που αντιμετώπισε ενοχλήσεις στην μέση, προς το τέλος του πρώτου μέρους

-48' Μεγάλη φάση το ΑΠΟΕΛ. Ο Κλωναρίδης σέντραρε από δεξιά, ο Σαχάρ εξ επαφής δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Λόρια

4343434343

-53' Κίτρινη στον Νταουσβίλι για τάκλιν στον Ανουάρ στον χώρο του κέντρου. Ειναι η δεύτερη, συνεχίζει με δέκα η Ανόρθωση

-56' Φωνάζει για πέναλτι το ΑΠΟΕΛ, για χέρι του Ρισβάνη σε γύρισμα του Ντονγκαλά

-57' Αμπαρτζουμιάν στη θέση Μίχα, Μαργκάσα στη θέση Κβιλιτάια. Άμεσα αντιδρά ο Τιμούρ μετά την αποβολή

-59' Διαμαρτυρία για πέναλτι από τον Ενσούε μετά από σέντρα. Η μπάλα χτυπά ψηλά στον ώμο του Κορέια όπως δείχνουν τα ριπλέι

-62' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαχάρ κέρδισε στην περιοχή, γύρισε και έκανε υπό πίεση το πλασέ από κοντά, ο Λόρια ήταν έτοιμος

-65' Νέα ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι που πιέζουν για την ισοφάριση. Ο Ζαχίντ πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, ο Λόρια σε κόρνερ

-72' Ο Γαβριήλ στη θέση του Ζαμπάλα

-75' Ξανά ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, με το διαγώνιο σουτ του Ανουάρ μέσα στην περιοχή να πάει λίγο έξω

-76' Ο Ντε Βινσέντι στη θέση του Κλωναρίδη

-76' Αλλαγή και ο Τιμούρ, Χριστοφή αντί Οκριασβίλι

-78' Νέα ευκαιρία οι γαλαζοκίτρινοι. Ο Ντε Βινσέντι με κόρνερ βρήκε τον Ενσούε, αυτός έκανε την κεφαλιά, μόλις δίπλα απ' το δοκάρι η μπάλα

-Τελευταίο δεκάλεπτο. Μονίμως μπροστά το ΑΠΟΕΛ μετά την αποβολή, ψάχνει το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ

-80' Ξανά τελική η ομάδα του Πουρσαϊτίδη, με τον Γαβριήλ να σουτάρει από κοντά, κόντρα και κόρνερ

-83' Κατσαντώνης αντί Λουντέμο, ρισκάρει για το γκολ ο Πουρσαϊτίδης

-Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο

-88' Δυνατό σουτ του Ντε Βινσέντι από μακριά, ξανά έτοιμος ο Λόρια

-88' Κίτρινη στον Σάντος για σπρώξιμο στον Χριστοφή πάνω στην διεκδίκηση