Ολυμπιακός -Ανόρθωση: Ανατροπή με… διπλή εντολή Νινγκά! (φώτος)

Η Ανόρθωση μπήκε με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα, νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 45΄ (Ντεσιρέ). Με 2 γκολ του Νινγκά έφτασε στην ολική ανατροπή (56΄, 73΄). Πρεμιέρα... πράξη 2η, μετά το χθεσινό Καρμιώτισσα-Νέα Σαλαμίνα (1-2)

Δευτέρα... αρχίζει ξανά το Super Monday

φδδδδδδδδδβ

Δίκαιη η νίκη της "Κυρίας", καθώς η ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια του αγώνα, χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη και πήρε το πρώτο της τρίποντο. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στο διάστημα 25΄ -45΄. Χρειάζονται δουλειά και οι δύο ομάδες, φυσιολογικό πράγμα αφού ήταν μόλις το πρώτο τους επίσημο ματς για τη νέα σεζόν.

Ο Πάντσεον μοίρασε την ασίστ στον Νινγκά στο 1-1, ο Ουάρντα την ασίστ στο 2ο γκολ του Νινγκά. Από λάθος του Φερέιρα, άνοιξε το σκορ ο Ντεσιρέ για τον Ολυμπιακό.

Απόχωρησαν με πρόβλημα τραυματισμού οι Φερέιρα και Ευτυχίδης.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα...

-Κλικ ΕΔΩ για τις απουσίες των δύο ομάδων

Έναρξη...

-Με 4-2-3-1 η Ανόρθωση, τον Εμπραλίτζε πίσω από τον προωθημένο Νινγκά, στο επίσημο ντεμπούτο του Ντάρκο Μίλανιτς

-Με 5άδα στην άμυνα όταν άμυνεται ο Ολυμπιακός, 5-3-2, σε 3-4-3 όταν βγαίνει μπροστά, στην επιστροφή του Γιάννη Πετράκη στον... μαυροπράσινο πάγκο

4΄ Κεφαλιά του Νάνι, η μπάλα δεν πήγε στο στόχο

9΄ Κίτρινη στον Μουκτάρη για φάουλ στον Φερέιρα

11΄ Πρώτη τελική για την Ανόρθωση, άστοχη κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν μετά από εκτέλεση φάουλ του Φερέιρα

-Μαζική παρουσία των οπαδών της Ανόρθωσης στην ανατολική κερκίδα

12΄ Σουτ του Πάντσεον, η μπάλα σε αμυντικό και κόρνερ

-Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ που εκτέλεσε ο Πάντσεον

13΄ Ψάχνει το γρήγορο γκολ η Ανόρθωση με κατοχή μπάλας, αμύνεται η ομάδα του Πετράκη που είχε μία καλή προϋπόθεση σε αντεπίθεση με Ντεσιρέ

19΄ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση-Με το δεξί σούταρε ο Εμπραλίτζε στην περιοχή, μάζεψε με διπλή προσπάθεια ο Τσαρλς

24΄ Σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής ο Νινγκά, άουτ η μπάλα

25΄ Προσπάθησε να φανεί απειλητικός ο Ολυμπιακός, αλλά δεν ολοκληρώθηκε η προσπάθεια στην αντίπαλη περιοχή

29΄ Βγήκε έγκαιρα εκτός περιοχής και έδιωξε τη μπάλα ο Λόρια, πριν γίνει επικίνδυνος ο Σάλι

-Ανεβαίνει σιγά-σιγά ο Ολυμπιακός, έχει περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή του σε σχέση με τα πρώτα 25 λεπτά

30΄ Σουτ εκτός περιοχής ο Πεχλιβάνης, άουτ η μπάλα

32΄ Στο 50-50 πλέον η κατοχή μπάλας

37΄ Κίτρινη στο Μπαϊσίνιο, για φάουλ στον Ντεσιρέ

43΄ Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό με Σάλι, πέρασε χωρίς κάτι το αξιόλογο

44΄ Φάση για τον Ολυμπιακό, ο Λόρια έδιωξε σε κόρνερ το τελείωμα του Ντεσιρέ στην κλειστή του γωνία

45΄ ΓΚΟΛ/Ο Ντεσιρέ! Αρχικά σουτ του Σάλι, έδιωξε ο Λόρια, αδυναμία του Φερέιρα να απομακρύνει σωστά τη μπάλα και άνοιξε το σκορ ο Ολυμπιακός με σκόρερ τον επιθετικό από την Αϊτή με σουτ από κοντά. Έστειλε με δύναμη τη μπάλα πάνω στο Λόρια που δεν μπόρεσε να τη συγκρατήσει και κατέληξε στα δίχτυα

Ημίχρονο (Γκολ σε καθοριστικό χρονικό σημείο η ομάδα του Γιάννη Πετράκη. Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη στα πρώτα 25 λεπτά, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στη συνέχεια και βρήκε το γκολ στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου)

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

51΄ Εκτέλεσε κόρνερ ο Πάντσεον, τίποτα το αξιόλογο στην περιοχή του Ολυμπιακού

52΄ Ο Φερέιρα δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε, κόρνερ για την Ανόρθωση στη συνέχεια και πέρασε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο

54΄ Κίτρινη στον Νάνι για φάουλ στον Πάντσεον

55΄ Άστοχη κεφαλιά από τον Κορρέα, μετά από εκτέλεση κόρνερ

56΄ ΓΚΟΛ/Ο Νινγκά το 1-1! Μακρινή μεταβίβαση από τον Πάντσεον, με άψογο τελείωμα εκτός περιοχής ο Νινγκά είδε... δίχτυα, αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Κακή εκτίμηση της φάσης από τον Τσαρλς... που άφησε την εστία του

63΄ Με τη ψυχολογία υπέρ της η Ανόρθωση, βάζει πίεση για την ολική ανατροπή

-Σε λίγο αλλαγή για την Ανόρθωση με τον Γουαρίς να κάνει και αυτός ντεμπούτο

65΄ Δυνατό φάουλ στου Καρτασιάν στον Φερέιρα, κίτρινη κάρτα

67΄ Ο Γουαρίς στη θέση του Φερέιρα, αποχωρεί με πρόβλημα στο χέρι

-Πίσω από τον Νινγκά ο Γουαρίς, πήγε δεξιά ο Εμπραλίτζε

73΄ ΓΚΟΛ/Ο Νινγκά ξανά! Ο Ουάρντα έφυγε από το κέντρο του γηπέδου, πάτησε περιοχή, έστρωσε τη μπάλα στον Νινγκά ο οποίος "πυροβόλησε" από το ύψος του πέναλτι και η Ανόρθωσε σε θέση οδηγού για πρώτη φορά

77΄ Αποχωρεί τραυματίας ο Ευτυχίδης

79΄ Καπαρτής αντί Πεχλιβάνης, Χριστοδούλου αντί Καρτασιάν και ο Ντουράνσκι στη θέση του τραυματία Ευτυχίδη