Ομόνοια 29Μ-Ανόρθωση: Στα προημιτελικά... με σφραγίδα Γκερέρο! (Φώτος)

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου εξασφάλισε η Ανόρθωση μετά τη νίκη με 2-0 επί της Ομόνοιας 29Μ.

Η ομάδα της Αμμοχώστου η οποία είχε την κατοχή δυσκολεύτηκε στα πρώτα λεπτά να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της αντιπάλου, ωστόσο, στο 17’ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μαρμούκ, μετά την εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι κυανόλευκοι πήραν σημαντικό προβάδισμα με 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο. Από το ημίωρο και μετά η Ανόρθωση αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Ιωάννου για φάουλ στον Βρίκκη.

Στην επανάληψη η Ανόρθωση παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα και κατάφερε και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η πιο κλασσική ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ καταγράφηκε στο 53’ με το δοκάρι του Πική. Η Ανόρθωση σκόραρε και 3ο γκολ με τον Παρούτη αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στα αρνητικά, πέραν της αποβολής του Ιωάννου, ο τραυματισμός του Γκερέρο (ΚΛΙΚ ΕΔΩ).

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

22

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

Α' ημίχρονο

-6' O Φαμπίνιο βγήκε μόνος απέναντι στον Μιχαήλ, όμως, ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας 29Μ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

-10' Ουδεμία αξιόλογη φάση στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

-15' Η Ανόρθωση έχει την κατοχή αλλά δεν μπορεί να διασπάσει, μέχρι στιγμής, την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Ομόνοιας.

-17' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Μαρμούκ με κεφαλιά ανοίγει το σκορ, για την ομάδα της Αμμοχώστου, μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Γκερέρο.

4

-21' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γκερέρο δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα του.

111

-22' Για λίγο με δέκα ποδοσφαιριστές η Ανόρθωση, λόγω τραυματισμού του Αντωνίου.

12121

-22' Κίτρινη στον Φαμπίνιο, για φάουλ.

-25' Επέστρεψε και συνεχίζει κανονικά στο ματς ο Αντωνίου.

-28' Ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ με τον Κουμή ο οποίος έφυγε από δεξιά μπήκε στην περιοχή σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

-29' Κίτρινη στον Παύλου για φάουλ.

-30' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Βρίκκη. Κλήθηκε από το VAR ο διαιτητής Ιωάννης Χριστοδούλου, για να δει τη φάση στο on field review. Ο Ιωάννου βρίσκει ψηλά με τις τάπες το πόδι του αντιπάλου.

2

-32' Ακυρώνει την κίτρινη και δείχνει τελικά κόκκινη στον Ιωάννου. Η Ανόρθωση συνεχίζει με δέκα ποδοσφαιριστές.

133

-41' Σουτ του Βρίκκη από δεξιά η μπάλα έξω.

-41' Κίτρινη στον Φιλίππου, για διαμαρτυρίες.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+2' Ο Αντωνίου κάνει φάουλ στον Φαμπίνιο. Ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης θα μπορούσε να δει την κίτρινη για κράτημα αντιπάλου.

-45'+2' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Παύλου, διώχνει με γροθιά τη μπάλα ο Μιχαήλ.

Λήξη ημιχρόνου.

2

Β' ημίχρονο

-47' Φάση επικίνδυνη από τον Αντωνίου στον Φαμπίνιο ο οποίος θα μπορούσε να δεχθεί ακόμη και κόκκινη κάρτα. Έπαιξε με τις τάπες επικίνδυνα σε αντίπαλο. Δεν υπέδειξε κάτι ο διαιτητής, ούτε κλήθηκε από το VAR.

-53' Δοκάρι για την Ομόνοια 29Μ! Το δυνατό σουτ του Πική η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Μιχαήλ.

-55' Άστοχη κεφαλιά του Μαρμούκ.

-57' Αλλαγή για την Ομόνοια 29Μ. Εκτός ο Φαμπίνιο, εντός ο Αρτεμίου.

-58' Ευκαιρία για την Ανόρθωση αλλά ο Καστέλ δεν πρόλαβε τη μπάλα για να πλασάρει, μετά την πάσα του Φερέιρα.

-59' Κίτρινη στον Αντωνίου για φάουλ.

-62' Ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ με την κεφαλιά του Πική η μπάλα έξω.

-65' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια 29Μ. Εκτός οι Φιάκας και Φοινίρης, εντός οι Παττίχης και Ανδρέου.

-66' Τραυματισμός Γκερέρο. Ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης δεν μπορεί να συνεχίσει στον αγώνα.

6

-68' Τέσσερις αλλαγές για την Ανόρθωση. Εκτός ο Γουαρίς, Γκερέρο (αναγκαστική), Φερέιρα και Κορέια. Εντός οι Παρούτης, Χρυσοστόμου, Περέα και Κίκο.

-75' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Παρούτη αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ. Εξετάζεται η φάση από το VAR και υιοθετείται η απόφαση του βοηθού διαιτητή. Παραμένει το 2-0 για την Ανόρθωση.

-76' Φωτοβολίδα στον αγωνιστικό χώρο. Προήλθε από τον εξωτερικό χώρο του σταδίου ΓΣΠ. Προσωρινή διακοπή.

11

-76' Κίτρινη στον βοηθό του Γκαγιέγο, Μαρτίνεθ Σουάρες για διαμαρτυρίες.

-77' Συνέχεια στον αγώνα.

-77' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια 29Μ. Εκτός οι Πική και Βρίκκης, εντός οι Μπούτνικ και Αλαμπρίτης.

-80' Κίτρινη στον Ανδρέου για φάουλ.

-84' Κίτρινη στον Φιακά, για φάουλ στον Τεχέρα.

-90' Κίτρινη στον Στεφάνου για φάουλ.

-90' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Καστέλ, εντός ο Τζούλιου.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90'+3' Κίτρινη στον Κίκο.