Οθέλλος - Ανόρθωση: Πρώτη "έξοδος", πρώτο "διπλό"! (φώτος)

Μετά τον πρώτο "άσσο", ήρθε και το πρώτο "διπλό" για την Ανόρθωση. Στην πρώτη της έξοδο στο νέο πρωτάθλημα κέρδισε τον Οθέλλο με 0-2 στο "Αμμόχωστος" και ανέβηκε στους 6 βαθμούς.

Εξαιρετικό το παιχνίδι με αρκετές φάσεις και για τις δυο ομάδες, με την Κυρία να είναι ουσιαστική σε αντίθεση με την ομάδα της Αθηαίνου που έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση ειδικά στο β' μέρος αλλά δεν ήταν αποτελεσματική.

Ο Γκερέρο με πέναλτι στο 18' και ο Φερέιρα στο 88', χάρισαν την 2η νίκη στην ομάδα τους.

Η ιστοσελίδα μας σας μεταφέρει όσα γίνονται στο "Αμμόχωστος"...

-Ο Δημήτρης Σολωμού σφυρίζει την έναρξη.

-7' Πρώτη τελική με κεφαλιά το Μαρμούκ, εύκολα ο Ταουντούλ.

-8' Πρώτη ευκαιρία, ο Σούτο με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από δύσκολη γωνία, έτοιμος ο Αρμπολέδα.

-15 λεπτά, η κατοχή στην Ανόρθωση που ψάχνει το γκολ αλλά ακόμα δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά.

-16' ΔΟΚΑΡΙ οι φιλοξενούμενοι μετά από κόρνερ (στην προσπάθεια του Σούτο να απομακρύνει) και στην συνέχεια ο ρεφ δίνει φάουλ ακριβώς έξω απ' την περιοχή για χέρι του Λιμπόμπε.

-Διαμαρτύρονται οι παίκτες της Ανόρθωσης, ζητάνε πέναλτι.

-Ελέγχεται από το ΒΑΡ το ενδεχόμενο η παράβαση να έγινε μέσα στην περιοχή.

-18' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση, αλλάζει η απόφαση μετά από τον έλεγχο της φάσης.

ββββββφ

-19' ΓΚΟΛ 0-1 με το πέναλτι του Γκερέρο!

-25' Άστοχη κεφαλιά από τον Ουαρίς που ήταν μαρκαρισμένος.

-32' Πολύ καλή φάση η Κυρία με μακρινό σουτ του Τεχέρα, σε κόρνερ ο Ταουντούλ.

-33' Σκοράρει η Ανόρθωση με κεφαλιά του Μαρμούκ, ψηλά το σημαιάκι. Ακυρώνεται το γκολ για άουτ πριν το γύρισμα του Φερέιρα στον σκόρερ.

-34' Διαγώνιο πλασέ του Σούτο στην περιοχή, εύκολα ο Αρμπολέδα.

-40' Δυνατό, διαγώνιο σου του Γκαρσία, σε κόρνερ ο Ταουντούλ.

-Διαρκώς μπροστά η ομάδα του Γκαγιέγο, ψάχνει το 2ο γκολ.

-44' Ο Οθέλλος έφυγε στην αντεπίθεση με τον Λιμπόμπε ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος, διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για σπρώξιμο του Κορρέα ακριβώς έξω απ' την περιοχή.

-45' Μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση με εξ επαφής προβολή του Γκερέρο, με το πόδι απέκρουσε ο Ταουντούλ, στην συνέχεια ο Κυριάκου σταμάτησε τη μπάλα και ο τερματοφύλακας μάζεψε.

-Πέντε λεπτά καθυστερήσεις.

-45+2' Συρτό διαγώνιο σουτ του Ανάνγκ, κανένα πρόβλημα για τον Αρμπολέδα.

-45+4' Ελέγχεται από το ΒΑΡ η πιθανότητα κόκκινης στον Τεχέρα μετά από φάουλ στον Χριστοδούλου.

-Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, συνεχίζουμε...

-Ημίχρονο. Πολύ καλύτερη η Ανόρθωση, δίκαια προηγείται ενώ θα μπορούσε να βάλει ακόμα ένα γκολ. Το παλεύει ο Οθέλλος για ένα γκολ στην κόντρα.

-Μια αναγκαστική αλλαγή με την επανέναρξη, Κορέια αντί Γκαρσία.

-53' Κίτρινη στον Τεχέρα για φάουλ, πρώτη στον αγώνα.

-54' Κλασική ευκαιρία ο Οθέλλος, ο Αρμπολέδα με το πόδι απέκρουσε το πλασέ του Σούτο στο τετ-α-τετ.

-55' Νέα μεγάλη ευκαιρία οι γηπεδούχοι, αμαρκάριστος διαγώνια δεξιά στην περιοχή ο Ουεσλάτι σούταρε έξω.

-58' Ο Καστέλ έφυγε στο τετ-α-τετ με τον Ταουντούλ και σκόραρε με πλασέ, ψηλά το σημαιάκι για οφσάιντ.

-60' Κάρτα στον Φερέιρα για φάουλ στον Ανάνγκ.

-Μια ώρα συμπληρωμένη. Δεν έχει καθόλου καλή παρουσία η Ανόρθωση στο β' μέρος, πιέζει για το γκολ ο Οθέλλος.

-66' Ο Μπραμπίγια στη θέση του Ουεσλάτι.

-68' Κάρτα στον Ανάνγκ για φάουλ στον Ουαρίς.

-69' Ο Γκασαμά στη θέση του Καστέλ.

-70' Μακρινό σουτ του Ανάνγκ, μπλοκάρει ο Αρμπολέδα.

-Ανέβηκε κάπως η Ανόρθωση στα τελευταία λεπτά και κρατά μπάλα.

-73' Αγγίζει το 0-2 η Κυρία με κεφαλιά του Γκασαμά, ο Ταουντούλ έβαλε την πολύ δύσκολη απόκρουση, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι!

-74' Διπλή ο Γαρπόζης, μέσα Σταμούλης-Πέρεθ στις θέσεις Ντιαγιέ-Λιμπόμπε.

-75' Διπλή και ο Γκαγιέγο. Τιουνέ αντί Ιωάννου, Τσίκο αντί Ουαρίς.

-79' Νέα διπλή οι γηπεδούχοι. Χατζηπασχάλης, Ντούρις αντί Κυριάκου, Χριστοδούλου.

-82' Εξαιρετική προσπάθεια από τον Πέρεθ και μακρινό σουτ, δύσκολα σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

-83' Νέα καλή φάση ο Οθέλλος με κεφαλιά του Ναρντίνι που αφέθηκε αμαρκάριστος αλλά δεν βρήκε στόχο.

γφδγ

-88' ΓΚΟΛ 0-2! Εξαιρετική κάθετη του Γκερέρο στον Φερέιρα που με μιας πλάσαρε τον Ταουντούλ και καθάρισε το τρίποντο.

-90' Ο Παρούτης στη θέση του σκόρερ.