ΠΑΕΕΚ - Ανόρθωση: Ο Ντέλετιτς "υπέγραψε" την τρίτη σερί! (φώτος)

Διπλό για την Ανόρθωση επί της ΠΑΕΕΚ στο εξ αναβολής παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίλος Ντέλετιτς, κέρδισε με 0-2 στο Μακάρειο και έφτασε στην 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Σέρβος χάρισε στην ομάδα του την 7η νίκη και έδωσε συνέχεια στο βαθμολογικό ανέβασμα.

Η ομάδα του Κετσπάγια ήταν πιο επικίνδυνη, πιο αποτελεσματική και δίκαια έφτασε στο τρίποντο, απέναντι σε μια ΠΑΕΕΚ που πάλεψε όσο μπορούσε έχοντας και αρκετές απουσίες. Ο Μπάμπιτς είχε δοκάρι στο 0-1, έξι λεπτά πριν η Ανόρθωση πετύχει το δεύτερο της γκολ.

Με το τρίποντο η Κυρία ανέβηκε στους 22 βαθμούς και είναι στο -7 πλέον από την κορυφή.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Αφιερωμένο στην αγαπημένη Αμμόχωστο και στην αγαπημένη Κερύνεια το παιχνίδι.

346436436436

-Ξεκίνημα στο Μακάρειο.

-Μπήκε επιθετικά η Ανόρθωση. Δυο σουτ στα πρώτα λεπτά από Χούσμπαουερ και Αρτυματά εκτός περιοχής, δεν είχαν αποτέλεσμα.

-7' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Κούρος μετά από χτύπημα του Ντέλετιτς στο πρόσωπο, πάνω στην διεκδίκηση.

-8' Είναι εντάξει ο παίκτης της ΠΑΕΕΚ, συνεχίζουμε...

433333333777

-10' ΓΚΟΛ 0-1! Αντεπίθεση για την Ανόρθωση, ο Χριστοφή έδωσε εξαιρετική κάθετη στον Ντέλετιτς που έφυγε γρήγορα "φάτσα" με τον Πρόσεκ, τον πλάσαρε και η μπάλα πήγε στα δίκτυα μετά από ασταθή απόκρουση του Πολωνού με το πόδι.

-To επιθετικό ξεκίνημα της "Κυρίας" έφερε νωρίς αποτέλεσμα.

-15' Πρώτη φάση για την ΠΑΕΕΚ μετά από κόρνερ και μια κεφαλιά του Μπάμπιτς που ήταν άστοχη.

-Εικοσάλεπτο στο Μακάρειο με μόνο μια μεγάλη ευκαιρία, αυτή που έφερε το 0-1. Ισοζυγισμένο πλέον το παιχνίδι, ανέβασε απόδοση η ΠΑΕΕΚ μετά το γκολ.

-24' Πρώτη κίτρινη, πάει στον Πόποβιτς για επικίνδυνο φάουλ στον Αριστοτέλους ακριβώς στο κέντρο του γηπέδου.

-Αναμονή, το φάουλ εξετάζεται από το VAR για πιθανότητα απευθείας κόκκινης.

-25' Συνεχίζουμε...

-Φτάσαμε στο μισάωρο. Αργός ο ρυθμός, χωρίς φάσεις.

cvcvcvcvn

-30' Συρτό σουτ του Χριστοφή εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Πρόσεκ.

233333333366

-31' Κεφαλιά του Αραγιούρι, έτοιμος ο τερματοφύλακας της ΠΑΕΕΚ. Καλή φάση για την Ανόρθωση αλλά το τελείωμα του Φινλανδού δεν ήταν ιδανικό.

236326236236

-40' Σουτ του Σουμαόρο εντός περιοχής η μπάλα κοντράρει στον Αραγιούρι. Επικίνδυνη φάση από την ΠΑΕΕΚ.

-40 λεπτά στη Λευκωσία. Η πρωτοβουλία των κινήσεων στους φιλοξενούμενους, χωρίς σε καμία περίπτωση να έχουν κυριαρχήσει. Αμύνεται κυρίως η ΠΑΕΕΚ που δεν έχει απειλήσει καθόλου.

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν μετά από κάθετη μπαλιά, έτοιμος και πάλι ο Πρόσεκ.

-Τέλος ημιχρόνου. Καλύτερη η Κυρία σε γενικές γραμμές, είχε την φάση του γκολ και άλλες 2-3 καλές φάσεις χωρίς βέβαια να... εντυπωσιάσει ή να επιβάλει το παιχνίδι της. Από την άλλη η ΠΑΕΕΚ θα πρέπει να αλλάξει πολλά πράγματα αν είναι να έχει βαθμολογικό κέρδος. Πήγε να αντιδράσει αμέσως μετά το γκολ αλλά ήταν ακίνδυνη σε όλο το πρώτο μέρος.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με μια αλλαγή για την Ανόρθωση - μέσα ο Χρυσοστόμου αντί του Πόποβιτς - και δυο για την ΠΑΕΕΚ - Καπαρτής αντί Νεοφύτου και Ντίας αντί Αριστοτέλους.

-55' ΔΟΚΑΡΙ η ΠΑΕΕΚ! Ο Μπάμπιτς κατέβασε εξαιρετικά με το στήθος στην περιοχή, πλάσαρε από κοντά και έστειλε τη μπάλα στο... σίδερο και έξω.

-57' Ο Ρισβάνης στη θέση του Λάζαρου.

-59' Κάρτα στον Κορέια για τράβηγμα στον Μπάμπιτς.

-60' Σουτ του Ντίας εκτός περιοχής, φεύγει ψηλά.

-Πολύ βελτιωμένοι οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος, ψάχνουν την ισοφάριση.

23232323235

-61 ΓΚΟΛ 0-2! Έγινε μπαλιά προς την περιοχή του Πρόσεκ, ο Φραγκέσκου έδιωξε, η μπάλα κόντραρε στον Έσελινκ και ο Ντέλετιτς κέρδισε, "τσίμπησε" προ του τερματοφύλακα της ΠΑΕΕΚ που έκανε την έξοδο και πλάσαρε για το δεύτερο του αποψινό γκολ.

-Κόντρα στην ροή του αγώνα το τέρμα αφού ήταν η ομάδα του Σεργίδη που ήταν καλύτερη και έψαχνε το γκολ.

-63' Κίτρινη στον Χουσμπάουερ.

233232523326

-66' Αποχωρεί με ενοχλήσεις ο Ντέλετιτς, στη θέση του ο Ρουσιάς. Καταχειροκροτείται ο Σέρβος.

-70' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση... Ο Χρυσοστόμου το γυριστό σουτ στην περιοχή, σε κόρνερ ο Πρόσεκ.

-71' Προβολή του Αραγιούρι στην περιοχή υπό πίεση, ο Πρόσεκ απέκρουσε ασταθώς και ο αμυντικός της Ανόρθωσης στην δεύτερη προσπάθεια έστειλε έξω τη μπάλα.

-73' Καλή φάση η ΠΑΕΕΚ με σουτ του Κούρου, ψηλά η μπάλα.

θθηηθθη8υ7

-75' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Ρουσιάς έφυγε στο τετ-α-τετ με τον Πρόσεκ και πλάσαρε, νικητής ο Πολωνός που έστειλε σε κόρνερ.

-Τελευταία δέκα λεπτά. Η Ανόρθωση αγκαλιά με την 7η νίκη στο πρωτάθλημα.

-81' Διπλή αλλαγή ο Σεργίδης. Τίμερμανς αντί Χαραλάμπους, Α.Νεοφύτου (#19) αντί Νάντο.

-83' Διακοπή, ο Κούρος είναι στο έδαφος μετά από χτύπημα στο κεφάλι από τον Λόρια, που βγήκε για να αποκρούσει. Μέσα εσπευσμένα τα ιατρικά τιμ.

-85' Αναμονή... Δέχεται τις πρώτες βοήθειες ο παίκτης της ΠΑΕΕΚ.

-86' Διπλή αλλαγή η Ανόρθωση. Αβραάμ αντί Χριστοφή, Ιωάννου αντί Χουσμπάουερ.

-86' Τώρα αποχωρεί με φορείο ο Κούρος και καταχειροκροτείται από όλο το γήπεδο. Ο Μασέδο στη θέση του.

-87' Επαναρχίζει το παιχνίδι.

-88' Είναι εντάξει ο Κούρος, τώρα περπατητός αποχωρεί για τα αποδυτήρια.

-88' Σουτ του Μπάμπιτς, έτοιμος ο Λόρια.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' Σε θέση βολής εξ επαφής ο Καπαρτής, ανακόπτεται ακριβώς πριν κάνει το τελείωμα.

-93' Πλασέ του Ιωάννου, ασταθώς ο Πρόσεκ, σουτ του Αμπαρτζουμιάν σε δεύτερο χρόνο, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΠΑΕΕΚ.

-Τέλος, η Ανόρθωση ανεβαίνει στους 22 βαθμούς.

ΠΑΕΕΚ (Μ.Σεργίδης): Πρόσεκ, Έσελινκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Nάντο (81' Α.Νεοφύτου #19), Χαραλάμπους (81' Τίμερμανς), Αριστοτέλους (46' Ντίας), Κούρος (86' Μασέδο), Φραγκέσκου, Α.Νεοφύτου #98 (46' Καπαρτής), Μπάμπιτς.

-Στον πάγκο: Μαυρομούστακος, Παναγιώτου, Μασέδο, Ντίας, Α.Νεοφύτου #19, Καπαρτής, Γιάνσεν, Τίμερμανς.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Λάζαρος (46' Ρισβάνης), Πόποβιτς (46' Χρυσοστόμου), Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Χουσμπάουερ (86' Ιωάννου), Ντέλετιτς (66' Ρουσιάς), Χριστοφή (86' Αβραάμ).

-Στον πάγκο: Τζουρ, Ρουσιάς, Αβραάμ, Κατσαράβα, Καλτσάς, Ρισβάνης, Κορρέα, Ιωάννου, Χρυσοστόμου.

Κίτρινες: - / Πόποβιτς, Κορέια, Χουσμπάουερ

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος