Πάφος-Ανόρθωση: Με φόρα από την πρόκριση και 5άρα με ανατροπή! (φώτος)

Η Πάφος διέσυρε την Ανόρθωση συντρίβοντας την με 5-1, στο "Στέλιος Κυριακίδης", στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του α' ομίλου, της β' φάσης του πρωταθλήματος. Μεγάλη νίκη για την Πάφο, ντροπιαστικό αποτέλεσμα για την "Κυρία".

Παρά το γκολ του Φερέιρα που δέχθηκε στο 9', οι ποδοσφαιριστές του κ. Καρσέδο έβγαλαν αντίδραση και πέτυχαν τέσσερα γκολ με τους Ζάιρο στο 11', με Τάνκοβιτς στο 16', με Γκολντάρ στο 20' με Ζάιρο και πάλι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η Πάφος πέτυχε και 5ο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Ζάζα, όμως, ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη, η Πάφος μπήκε και πάλι δυνατά και προσπάθησε και γι' άλλο γκολ, όμως, αυτό που στιγμάτισε τον αγώνα ήταν ο τραυματισμός του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης, Αντρέα Κεραυνού ο οποίος διακομίστηκε στο νοσοκομείο. Υπήρξε διακοπή για 12 λεπτά.

Η Πάφος πέτυχε και 5ο γκολ με τον Ζάζα στο 67', ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Ζάιρο έχασε πέναλτι.

Η ομάδα του Καρσέδο εξασφάλισε τρεις πολύτιμους βαθμούς και συνεχίζει την προσπάθεια της για έξοδο στην Ευρώπη, μέσω πρωταθλήματος. Η ομάδα ανέβηκε στους 60 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση έμεινε στους 52 βαθμούς.

Σημειώνεται ότι η Πάφος έχει προκριθεί στον μεγάλο τελικό κυπέλλου και θ' αγωνιστεί με την Ομόνοια στις 18 Μαίου.

Στο πρωτάθλημα, το συγκρότημα του Καρσέδο αγωνίζεται με τον Άρη στο "Άλφαμέγα" και η Ανόρθωση με την ΑΕΚ στην "ΑΕΚ Αρένα", στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του α' ομίλου της β' φάσης.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο στάδιο "Στέλιος Κυριακίδης" η Φυτούλα Μωυσέως, στην περιγραφή η Κατερίνα Κυριάκου.

2

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α' ημίχρονο

Έναρξη.

-4' Ο Κεραυνός πρόλαβε τον Ντράγκομιρ και την μπάλα που μπήκε μόνος στην περιοχή της Ανόρθωσης, μετά την πολύ καλή συνεργασία από αριστερά με τον Τάνκοβιτς.

-8' Ο Ζάζα γύρισε τη μπάλα στην περιοχή της Ανόρθωσης από δεξιά, όμως, έδιωξαν τον κίνδυνο οι ποδοσφαιριστές της "Κυρίας".

-9' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση! Δυνατό μακρινό σουτ του Φερέιρα, μετά την πάσα του Καστέλ, στο ύψος της περιοχής της Πάφου και η ομάδα της Αμμοχώστου ανοίγει το σκορ.

1

-11' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Μετά από κόρνερ, ο Ζάιρο δέχθηκε την μπάλα με πάσα κεφαλιά του Κβίντα και ακολούθως με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφαρίζει σε 1-1.

2

-14' Άστοχο σουτ του Τάνκοβιτς από το ύψος περίπου του πέναλτι.

-16' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς με αριστερό σουτ σκοράρει και δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, μετά την πάσα του Ζάιρο στην περιοχή της Ανόρθωσης.

3

-18' Κίτρινη στον Ρους για φάουλ στον Παρούτη.

-19' Κεφαλιά του Μακούν, η μπάλα έξω.

-20' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Γκολντάρ δέχθηκε τη πάσα του Ντράγκομιρ από δεξιά και ανενόχλητος στην περιοχή της Ανόρθωσης, με πλασέ διαμορφώνει το 3-1.

4

-25' Κεραυνός και Μακούν δεν συνεννοήθηκαν καλά στην περιοχή της Ανόρθωσης, όμως, την τελευταία στιγμή έδιωξε τον κίνδυνο ο Κύπριος τερματοφύλακας.

-29' Σουτ του Μποτσκάι, η μπάλα χτυπά στον Κορρέα και καταλήγει κόρνερ.

-30' Σέντρα του Μπότσκαι από αριστερά, έδιωξε σε κόρνερ ο Μακούν.

-30' Πολύ καλός ρυθμός στο ματς με την Πάφο να είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και να επιδιώκει περισσότερα γκολ.

-35' Σουτ του Ζάζα, μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια ο Κεραυνός.

7

-36' Κίτρινη στον Κάργα, για φάουλ στον Ζάιρο.

-42΄ Κεφαλιά του Ζάζα, μετά τη σέντρα του Μπότσκαι, η μπάλα έξω.

-42' Δυνατό σουτ του Αντωνίου από δεξιά, έδιωξε ο Ίβουσιτς.

-43' Κίτρινη στον Μακούν για φάουλ στον Ζάιρο.

-43' Γύρισμα του Τάνκοβιτς από αριστερά έδιωξε σε κόρνερ ο Κάργας.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+2' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Ζάιρο δέχθηκε την κεφαλιά πάσα του Γκολντάρ και με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το 4-1 για την ομάδα του.

8

-45' +4' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Ζάζα δέχθηκε την πάσα από τον Ζάιρο και με πλασέ πετυχαίνει το 5-1!! Γίνεται έλεγχος του γκολ από VAR.

-45'+5' Ακυρώνεται τελικά το γκολ, για οφσάιντ στον Ζάζα. Παραμένει το 4-1 για την Πάφο.

1

Λήξη ημιχρόνου.

Β' Ημίχρονο

-48' Ευκαιρία για την Πάφο. Σουτ του Ζάζα, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κεραυνός.

-48' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

1

-50' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Κεραυνός. Δέθχηκε χτύπημα στο κεφάλι από συμποδοσφαιριστή του, στην προσπάθεια του να πάρει τη μπάλα. Ετοιμάζεται για να μπει στον αγώνα ο Μιχαήλ.

3

-55' Δεν έχει αρχίσει ακόμη ο αγώνας, λόγω του τραυματισμού του Κεραυνού. Ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης θα μεταφερθεί με ασθενοφόρο σε νοσοκομείο.

4

-59' Αλλαγή για την Ανόρθωση (αναγκαστική), ο Μιχαήλ στη θέση του Κεραυνού.

-59' Χειροκρότημα του κόσμου στο "Στέλιος Κυριακίδης" για τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

-59' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Κίκο στη θέση του Αντωνίου.

-61' Επαναρχίζει ο αγώνας, μετά από 12 λεπτά.

-65' Διαμαρτυρίες από Πάφο για σπρώξιμο του Χρυσοστόμου στον Τάνκοβιτς στην περιοχή της Ανόρθωσης. Αντίθετη άποψη έχει ο διαιτητής ο οποίος υπέδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

-67' Πέναλτι για τη Πάφο! Ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι μετά το μαρκάρισμα του Κίκο στον Ζάζα.

-68' Εκτέλεσε ο Ζάιρο ο οποίος έστειλε τη μπάλα έξω!

-70' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Ζάζα με πανέμορφο γκολ, στο ύψος του πέναλτι και μετά την πάσα του Ζάιρο πετυχαίνει το 5-1 για την ομάδα του.

1

-72' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο. Έξω οι Γκολντάρ, Κανέ και Ζάιρο. Μέσα οι Δημητρίου, Βαλακάρι και Κοντρέρας.

-73' Άστοχη κεφαλιά του Τάνκοβιτς.

-80' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα.

-84' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Μέσα οι Μπρούνο και Τουμάσι, έξω οι Ζάζα και Τάνκοβιτς.

-85' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω οι Καστέλ και Φερέιρα. μέσα οι Τζούλιου και Περέα.

-90' Δώδεκα λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-90'+1' Κίτιρινη στον Περέα, για φάουλ.

-90' +5' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Κωνσταντίνου στη θέση του Χρυσοστόμου.

-90+'7' Ο Μιχαήλ πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα στην προσπάθεια του Ντράγκομιρ και έσωσε από το να δεχθεί 6ο γκολ η ομάδα του.

Λήξη αγώνα.

Ενδεκάδες

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ (72' Δημητρίου), Κανέ (72' Βαλακάρι), Ζάιρο (72' Κοντρέρας), Μπότσκαι, Ρους, Ζάζα (84' Μπρούνο), Τάνκοβιτς (84' Τουμάσι), Ντράγκομιρ, Πέπε.

Στον πάγκο οι Γιοσίποβιτς, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ,  Ναμ, Τουμάσι, Νταλίνια.

Ανόρθωση: Κεραυνός (59' Μιχαήλ), Κάργας, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ (85' Τζούλιου), Φερέιρα (85' Περέα), Μακούν, Παρούτης, Αντωνίου (59' Κίκο), Κορρέα, Χρυσοστόμου (90'+5' Κωνσταντίνου).

Στον πάγκο οι Ουαρίς, Πισιήας, Χαραλάμπους.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Αντωνίου Μάριος
AVAR: Ευαγόρου Ευαγόρας
Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

Την αρθρογραφία της 8ης και 10ης αγωνιστικής για το πρώτο και δεύτερο γκρουπ, αντίστοιχα, προσφέρει το Yarsa Asian Mix Cuisine