Πάφος FC-Aνόρθωση: Tρένο με σπασμένα φρένα/Παράδοση ήταν και... πάει

Η Πάφος FC έδωσε συνέχεια στην εντυπωσιακή της πορεία. Νίκησε με 1-0 την Ανόρθωση στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής. Χρυσός... σκόρερ ο Ναμέ στο 45+1. Δίκαιη η επικράτηση για την πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα του Μπεργκ. Στους 29 βαθμούς η Πάφος, στο -15 από την κορυφή η Ανόρθωση που έχει 14β, όντας στην 7η θέση. Από το Νοέμβριο του 2003 είχε να χάσει στην Πάφο η Ανόρθωση, τότε έχασε με 2-1 από την ΑΕΠ.

Μέχρι το 35΄ ήταν ισορροπημένο το παιχνίδι, με την Ανόρθωση να είναι πιο επικίνδυνη, αλλά δεν έκανε γκολ τις ευκαιρίες της. Το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην Πάφο με δύο δοκάρια και γκολ. Δεν έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη η Ανόρθωση, εξαιρετικά στημένη η παφιακή ομάδα πρόσθεσε άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό της, με απολογισμό πλέον 9 νίκες και μόλις δύο ισοπαλίες. Kαλύτερη επίθεση με 26 γκολ η Πάφος και μόλις 3 παθητικό (σ.σ όσα και το ΑΠΟΕΛ).

Η ιστοσελίδα μας kerkida.net ήταν στο "Στέλιος Κυριακίδης" και σας μετέφερε τα πάντα από τη μεγάλη αναμέτρηση.

Στο γήπεδο η Φυτούλα Μωυσέως, στην περιγραφή ο Στέλιος Αναστασίου...

Έναρξη...

-Πολύ ωραία ατμόσφαιρα, αρκετός κόσμος στις κερκίδες, παρά το εργάσιμο της ημέρας- ΕΔΩ εικόνες

-Με τριάδα στην άμυνα η Ανόρθωση, όταν αμύνεται γίνεται 5άδα

3΄ Ο Σεμέδο απέφυγε με εξαιρετικό τρόπο τον Αντωνίου, συνεργασία με τον Ζουνίνιο, αλλά ο Χάρογιαν έβγαλε άμυνα πριν πατήσει περιοχή ο Αφρικανός winger

5΄ Μπήκε πιο επιθετικά η γηπεδούχος ομάδα

6΄ Από κάπως μακρινή απόσταση ο Ντράγκομιρ απευθείας εκτέλεση φάουλ, δεν δυσκολεύτηκε ο Λόρια

9΄ Μπορούσε να απειλήσει η Ανόρθωση με Νινγκά, αλλά τον πρόλαβε ο Κβίντα. Περίμενε πάσα ο Γουαρίς

10΄ Η Πάφος πιέζει ψηλά με αρκετούς παίκτες στο μισό γήπεδο της "Κυρίας"

12΄ Σέντρα του Κίκο, άστοχη κεφαλιά του Νινγκά- Πρώτη τελική προσπάθεια για την Ανόρθωση

16΄ Πρώτο κόρνερ, για την Ανόρθωση

17΄ Αδύναμο και άστοχο τελείωμα του Γουαρίς, από το ύψος της περιοχής

19΄ Δυσκολεύονται να.... πατήσουν περιοχή με αξιώσεις και οι δύο ομάδες

-20λεπτο χωρίς τέρματα

22΄ Στην περιοχή ο Νινγκά, καθυστέρησε, τον... έκλεισαν και χάθηκε η καλή προϋπόθεση

22΄ Κίτρινη στον Χάρογιαν, σταμάτησε αντικανονικά τον Μπεσάρτ στη μεσαία γραμμή

enter " "

24΄ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Γλίστρησε ο Κβίντα, έφυγε μόνος ο Νινγκά, άδειασε... τον Μπάιριτς, έστρωσε τη μπάλα στον Γουαρίς ο οποίος έκανε το πλασέ, πρόλαβε πριν τη γραμμή και έδιωξε ο Κβίντα! Στη συνέχεια νέα φάση με γύρισμα του Ιωάννου, ο Νινγκά κατέβασε στο Σάμπο, έκανε το σουτ σε ετοιμότητα ο Αντός!

enter " "

27΄ Ο Τάνκοβιτς ωραία στο Σεμέδο, άστοχο σουτ από λίγο πλάγια θέση

31΄ Στο 51% η κατοχή μπάλας για την Ανόρθωση, στο 49% για την Πάφο

33΄ Σουτ ο Γουαρίς εκτός περιοχής, στην κλειστή του γωνία ο Αντός είχε την... απάντηση

36΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Κίκο, απελπιστικά άουτ η μπάλα

38΄ Δοκάρι η Πάφος! Ο Μπεσάρτ μπήκε στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Λόρια και άουτ! Η καλύτερη φάση για την ομάδα του Μπεργκ

42΄ Δοκάρι ξανά η Πάφος! Από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπάιριτς στο 2ο δοκάρι έκανε την προβολή, οριζόντιο δοκάρι και άουτ! Ζήτησε πέναλτι η Πάφος για τράβηγμα της φανέλας του Μπάιριτς από τον Κορρέα. Υπάρχει τράβηγμα

-Η φάση ελέγχεται από το ΒΑΡ

-Συνεχίζεται το παιχνίδι, δεν είχε αντίθετη άποψη το ΒΑΡ με τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή

Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή SUPER MONDAY

44΄ Ευκαιρία για την Ανόρθωση! Πολύ ωραία ατομική προσπάθεια του Ιωάννου από δεξιά, έδωσε τον Νινγκά, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει

45+1 ΓΚΟΛ/Ο Ναμέ! Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, γκολ η Πάφος. Σουτ του Ικόκο, ασταθής απόκρουση του Λόρια, εύκολα από κοντά ο Ναμέ για το 1-0! Φέρει ευθύνη ο Γεωργιανός κίπερ. Έφτασε τα 3 γκολ στο πρωτάθλημα ο διεθνής άσος από τη Σενεγάλη

ΕΔΩ το γκολ

enter " "

Λήξη ημιχρόνου (Στο 56% η κατοχή μπάλας για την Πάφο, που ανέβασε κατακόρυφα στροφές προς το τέλος του πρώτου 45λεπτου, με 2 δοκάρια και γκολ. Είχε τις στιγμές της και η Ανόρθωση για να ανοίξει το σκορ)

Έναρξη β΄ ημιχρόνου, χωρίς αλλαγές

48' Ναμέ από καλή θέση, έκανε το τελείωμα η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό

49΄ Ευκαιρία για την Πάφο! Ο Ικόκο μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το πλασέ, αλλά στην έξοδο του ο Λόρια έκλεισε καλά το οπτικό πεδίο και έσωσε

-Ψάχνει το 2ο γκολ η γηπεδούχος ομάδα, βάζει πίεση

52΄ Κίτρινη στον Χότσκο, τράβηξε τη φανέλα του Γουαρίς

57΄ Παραμένει το 1-0, δεν έχει βγάλει αντίδραση η Ανόρθωση

59΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, έδιωξε με γροθιές ο Λόρια

59΄ Πρώτες αλλαγές, για την Ανόρθωση. Χρυσοστόμου και Φερέιρα εντός, Νινγκά και Γουαρίς εκτός

62΄ Άστοχη τελική προσπάθεια με Μηνά Αντωνίου

63΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Μπεσάρτ το πλασέ από κοντά, έσωσε με τα πόδια ο Λόρια! Έκρυψαν τη μπάλα οι παίκτες του Μπεργκ, φάση που ξεκίνησε και τελείωσε ο Μπεσάρτ

67΄ Σουτ ο Φερέιρα εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα

68΄ Ο Λάζαρος στη θέση του Πάντσεον- Χειροκροτήθηκε από το κοινό της πρώην του ομάδας και ανταπέδωσε ο Άγγλος μέσος