Πάφος FC-Ανόρθωση: Τριάρα με ανατροπή και βάσεις πρόκρισης! (φώτος)

H Πάφος FC προηγήθηκε με 1-0, αλλά στην επανάληψη η Ανόρθωση εκμεταλλεύτηκε στο 100% το αριθμητικό της πλεονέκτημα και… καθάρισε με 3-1. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια εβαλε ισχυρές βάσεις για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου. Με 9 παίκτες τελείωσε τον αγώνα η γηπεδούχος ομάδα.

Mε αυτογκόλ του Αντωνιάδη στο 42΄ προηγήθηκε η Πάφος, σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα του Μίλανιτς ήταν καλύτερη. Ωστόσο, όλα άλλαξαν στο 47΄ όταν η παφιακή ομάδα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρούτκο. Στο... καπάκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Πόποβιτς το 1-1. Η Πάφος επηρεασμένη ψυχολογικά από το διπλό... σοκ, η Ανόρθωση πήρε τα... πάνω της. Στο 70΄ ο Αμπαρτζουμιάν και στο 80΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε επίσης με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Παλάσιος για χτύπημα στον Κορρέα.

*Η ρεβάνς στις 3 Φεβρουαρίου (18:00) στο "Αντώνης Παπαδόπουλος"

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης από το "Στέλιος Κυριακίδης"...

Έναρξη...

5΄ Πρώτη μεγάλη φάση για την Πάφο- Ο Ζάιρο φάτσα με τον Τζουρ, είχε την... απάντηση ο κίπερ της Ανόρθωσης στο πλασέ

7΄ Πρόβλημα με Αραγιούρι, ίσως χρειαστεί αλλαγή ο Φινλανδός και πρώην παίκτης της Πάφος FC

-Τσουχτερό κρύο και στην Πάφο, 7 βαθμοί Κελσίου

-Σχεδόν 20 λεπτά συμπληρωμένα, η Ανόρθωση δυσκολεύεται να βγει μπροστά. Η Πάφος πιέζει ψηλά και βάζει δύσκολα στον αντίπαλο

23΄ Σφύριξε ήδη 10 φάουλ ο ρεφ Δημήτρης Κουμής (7 Πάφος, 3 Ανόρθωση)

27΄ Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Ντράγκομιρ, ο Κορέια έδιωξε σε κόρνερ

31΄ Ο Αϊλντον δεν μπορεί να συνεχίσει, ετοιμάζει τον Τάλις ο Μίλανιτς

31΄ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση- Μετά από σουτ του Αρτυματά, η μπάλα έφτασε στον Πόποβιτς ο οποίος από κοντά έκανε το τελείωμα, ο Ρούτκο είπε ΟΧΙ

35΄ Τώρα η αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο, μέσα ο Τάλις στη θέση του Αϊλντον

-Καλύτερη η Ανόρθωση στα τελευταία λεπτά

42΄ ΓΚΟΛ/Αυτογκόλ ο Αντωνιάδης και 1-0 η Πάφος! Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Παλάσιος, ο διεθνής αμυντικός έδιωξε λανθασμένα με αποτέλεσμα να... καρφώσει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

+2 λεπτά

Ημίχρονο (Μοιρασμένη η κατοχή μπάλας, τέσσερις τελικές η Πάφος, δύο η Ανόρθωση. Σε γενικές γραμμές η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια του 45λεπτου)

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

47΄ Κόκκινη κάρτα στον Ρούτκο! Λάθος γύρισμα του Μπάιριτς, παρέμβαση από Νοβότνι, τον... ανέτρεψε ο Ουκρανός κίπερ, απευθείας κόκκινη κάρτα (καθαρή ευκαιρία επίτευξη τέρματος) και φάουλ σε καλό σημείο για την Ανόρθωση.

50΄ Ο Άντος στη θέση του Λέιτε

51΄ ΓΚΟΛ/Με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς, 1-1!

-Τριπλό το... κακό για την Πάφο, με 10 παίκτες, ισοφαρίστηκε και χάνει τον βασικό της κίπερ για το ματς με τον Απόλλωνα και την ΠΑΕΕΚ

57΄ Καλή στιγμή με Ουάρντα, δεν κατέληξε στο στόχο το πλασέ του

59΄ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση. Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά, ωραίο τελείωμα στην κίνηση από τον Νοβότνι, απόκρουση του Άντος και στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα!

62΄ Κίτρινη στον Ντέλετιτς

64΄ Τριπλή αλλαγή για την Πάφο. Πάντσεον, Χότσκο και Χέσταντ εντός, Ντράγκομιρ, Ζάιρο και Αουρέλιο εκτός

68΄ Κεφαλιά του Πόποβιτς, εύκολα ο Αντός. Προηγήθηκε ωραία προσπάθεια από τον Ουάρντα

70΄ ΓΚΟΛ/Με Αμπαρτζουμιάν η Ανόρθωση σε θέση οδηγού! Ωραίο διαγώνιο σουτ! Προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ

73΄ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ντεμπούτο για Βερχόβετς, στη θέση του Χουσμπάουερ. Και ο Λάζαρος αντί του Πόποβιτς

79΄ Κίτρινη στον Πάγιτς

79΄ Ρουσιάς και Χριστοφή εντός, Νοβότνι και Ουάρντα εκτός

80΄ ΓΚΟΛ/Ο Λάζαρος! Νέα εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, αυτή τη φορά από τον Λάζαρο και 3-1 η Ανόρθωση!

-Καθαρίζει... την πρόκριση από την Πάφο η Ανόρθωση

81΄ Σφύριξε επιθετικό φάουλ ο ρεφ, διαμαρτυρίες από τον βοηθό του Μίλανιτς και ο ρεφ του έδειξε κίτρινη κάρτα